Účinné cviky, které vás zbaví vypouklého břicha. Tyhle rozhodně vyzkoušejte
Spodní část břicha patří především u žen k jedné z nejvíce problematických partií. Cviky na břicho můžete dělat kdykoliv doma, speciálně břišní svaly se musí vytvářet v kuchyni a na cvíčící podložce.
Je to dáno tím, že se do této oblasti velmi rád usazuje tuk, protože pak může ochraňovat a tepelně izolovat ženské rozmnožovací ústrojí. Druhým důvodem, proč bývá spodní část bříška vypouklá, jsou střeva. Když člověk konzumuje příliš mnoho perlivých nápojů, žvýká žvýkačky nebo jí nadýmavé potraviny (včetně zdravé vlákniny), dochází k hromadění plynů a břicho se zákonitě vyboulí.
Jedním z častých omylů je, že je spodní břicho tvořeno nějakým samostatným svalem. Část břicha pod pupíkem je ale jen pokračováním přímého břišního svalu. I přesto existují cviky zaměřené speciálně na tuto partii.
Za vypouklé břicho může špatný jídelníček
Než se dostaneme k účinným cvikům na břicho, je nutné položit si zásadní otázku. Opovídá vaše životospráva vaším cílům? Nafouklé břicho znamená, že v něm probíhá fermentace, a tímto způsobem vzniká plyn. Rovnováha bakterií, které žijí ve střevech, je narušena. Nadmutí však může být také známkou některých chorob, jako je celiakie, nesnášenlivost laktózy, syndrom dráždivého střeva nebo chronická zácpa. Pokud žádnou takovou nemocí netrpíme, můžeme se pokusit zajistit si ploché břicho tím, že některé potraviny z jídelníčku vyškrtneme.
Jakým potravinám se vyhnout, když nechceme vypouklé břicho?
Zvedání pánve
Lehněte si na podložku na záda a ruce nechejte volně podél těla. Zvedněte obě chodidla vzhůru ke stropu tak, aby vaše nohy svíraly s tělem pravý úhel. S výdechem vytlačte natažené končetiny vzhůru, s výdechem uvolněte. Při každém opakování vnímejte, jak spodní část břicha zabírá. Pohyb nemusí být vůbec výrazný, ale měl by být vedený tahem, ne švihem. Obě nohy držte stále vodorovně se zdí (nepřitahujte kolena k ramenům).
Zkracovačky s podsazením
Vleže na podložce přitiskněte bedra k zemi, dlaně podložte pod hlavu, lokty rozevřete do šířky. Kolena nadzvedněte tak, aby stehna byla vůči trupu v pravém úhlu. S výdechem odlepte lopatky od podložky a zároveň přitáhněte kolena k ramenům. S výdechem povolte, ale chodidly se nedotýkejte země. Proveďte alespoň 10 opakování ve 4 sériích. Tímto cvikem procvičíte důkladně celý přímý břišní sval.
Nůžky
Zůstaňte ležet na podložce a dlaně si podsuňte pod hýždě, aby vás netlačila kostrč. Natáhněte obě nohy a s výdechem je zvedněte asi 15 cm od země. Dávejte si přitom pozor na bederní páteř – ta musí být stále přilepená k podložce. Pokud cvik zvládáte, můžete začít stříhat nohama – překládat je střídavě přes sebe. Zkuste vydržet 20 vteřin a pak si odpočiňte.
Kolo
Cvik, který se cvičil už v mateřské škole, je pro spodní břicho jako stvořený. V lehu na zádech nechejte ruce opět volně ležet podél těla. Kolena zvedněte vzhůru a začněte nohama dělat takový pohyb, jako byste šlapali na kole. Bedra musí být stále přitisknutá k podlaze. Nezapomeňte také pravidelně dýchat.
Pro zdatné
Najděte si v bytě dole u podlahy něco pevného, čeho se můžete chytit (spodní část skříňky nebo postele, nohy stolu). Lehněte si hlavou k záchytnému bodu, zvedněte ruce nad hlavu a chytněte se. Nohy natáhněte na zem. S výdechem zvedejte propnuté končetiny pomalu vzhůru ke stropu, ale pánev nechejte na podložce. Až budou nohy a tělo v pravém úhlu, nadechněte se a pak je opět vracejte pomalu zpátky k zemi. Nikdy neprohýbejte bedra – pokud je neudržíte na zemi, cvik raději vynechejte. Naopak pokud dokážete stále udržet bedra přitisknutá k zemi, můžete cvik zkusit i s rukama podél těla.