zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Přímý břišní sval: Naučte se cviky a triky, které ho krásně vytvarují

Na přímý sval břišní nejlépe zabírají klasické zkracovačky
Autor: Thinkstock Na přímý sval břišní nejlépe zabírají klasické zkracovačky
anna kopečková , Vydáno: 17.03.2015
Je na břiše nejvíce vidět a většina z nás se ho snaží pravidelně posilovat. Nejspíš taky děláte zkracovačky. Ty je ale důležité provádět správně a navíc zabírají jen na horní část přímého břišního svalu. Naučíme vás další cviky na břicho doma, které jsou velmi účinné a nepotřebujete na to žádné pomůcky.

reklama

Skvělou zprávou u posilování břišních svalů je to, že cviky na břicho můžete dělat doma a stačí k tomu pouhých 10 minut.

Přímý břišní sval (latinsky musculus rectus abdominalis) je nejvýraznějším svalem břicha. Leží podél středové čáry a napříč ho protíná několik pásů šlach, díky kterým pak bříško při minimu podkožního tuku vypadá jako pekáč buchet.

Tento sval začíná u 5.–7. žebra – tam, kde je hrot hrudní kosti, a končí dole, u kosti stydké. Neexistuje tedy nic jako horní a spodní břišní svaly. Je jen jeden sval, který se táhne přes celý střed těla.

Hlavní funkcí přímého břišního svalu je ohýbání páteře, ale cítit ho můžeme také při výdechu. Proto se doporučuje v krajní fázi cviků na tuto oblast pořádně vydechnout – sval pak zabere o trošku víc.

Je nutné podotknout, že při posilování přímého břišního svalu je nutné posilovat celý střed (core) těla cviky, které se zaměřují na hluboké břišní svaly. Ty dokážou ovlivnit výsledek posilování stejně jako vhodný jídelníček pro ploché břicho. Nezapomeňte ani na to, že útlý pas vytváří hlavně cviky na šikmé břišní svaly.

Co na něj zabírá

Mezi stálice cviků na přímý sval břicha patří zkracovačky – ty posílí především horní část přímého břišního svalu (nad pupíkem). Spodní část (pod pupíkem), která bývá obvykle problematická, zase dobře zabírá při zvedání nohou vleže na zádech. Důkladného procvičení také dosáhneme výdrží ve vzporu.

index Foto:

Zkracovačky

Klasické zkracovačky jsou na přímý břišní sval nejlepší. Lehněte si na podložku na záda, pokrčte kolena a chodidla opřete o zem na šířku vašich boků. Dlaně položte za hlavu, lokty rozevřete do šířky a bradu nepřitahujte k hrudníku (mezi bradou a důlkem pod krkem by měla být vzdálenost asi 15 cm). Hlídejte si také bederní páteř – přitiskněte ji k podlaze a po celou dobu cvičení neodlepujte. S výdechem pomalu zvedněte lopatky nad podložku a s nádechem je vraťte zpátky. Proveďte alespoň 8 opakování ve 4 sériích.

 

best-abdominal-exercises-6 Foto:

Zvedání pánve

Vleže na zádech zvedněte nohy vzhůru ke stropu. Ruce nechte volně podél těla, nebo si dlaněmi podložte hlavu – tím se nadzvedne krční páteř a díky tomu, že je páteř komplexní celek, zajistíte, že se nebudou prohýbat ani bedra. S výdechem zvedejte nohy ke stropu a s nádechem povolte. Nepřitahujte kolena k ramenům – spíš se snažte, aby byly vaše dolní končetiny stále ve vertikální poloze. Pohyb nemusí být vůbec výrazný a i přesto spodní část břicha krásně zabere.

 

061 Foto:

Kolena k ramenům

Komplexního posílení přímého svalu dosáhnete, když zkombinujete zkracovačky se zvedáním spodní poloviny těla. Vleže na zádech zvedněte trup jako při zkracovačkách, ale zároveň také přitáhněte kolena co nejblíže k ramenům. S výdechem povolte, nicméně chodidla nepokládejte až na zem. V momentě, kdy jsou kolena blízko ramenům, pořádně vydechněte a bříško prociťte.

woman-doing-sit-ups Foto:

Poloviční sed – leh

Sedněte si na podložku a ruce překřižte na prsou. Pomalu se zaklánějte, jako by jste si chtěli lehnout na záda. V okamžiku, kdy ucítíte, že břicho pořádně zabere, se opět vracejte zpátky do sedu. Pokud máte potíže s bederní páteří, podložte si ji malým gymnastickým míčem.

Po posilování natáhněte nohy i ruce do dálky a důkladně se protáhněte.

Zdroj: Fithall.cz

 

Fithall banner 5
Autor: archiv Fithall banner 5

 

 

reklama

Související témata: jak posilovat břicho , břišní svaly , jak na krásné břicho , přímý břišní sval , zkracovačky , cviky na břicho , cviky na břicho doma

reklama

Přečtěte si také

reklama