Celebrity

5. března 2022 06:10

David Laštovka

Idol 80. let Arnošt Pátek: Nádor zpěváka připravil o obličej, na smrt se těšil

Zažil slávu, stal se hvězdou, fanynky mu ležely u nohou. Poslední roky svého života však doslova protrpěl. Onemocněl vážnou nemocí, styděl se za to, jak vypadá, izoloval se od lidí a umíral v naprosté chudobě. Zpěvák Arnošt Pátek, který zemřel v pouhých 54. letech, by oslavil 67. narozeniny.

Hudební kariéru Arnošt Pátek rozjížděl ve skupině Faraon, kterou vedl Karel Šíp a v níž jako sólový zpěvák působil Jiří Schelinger. Poté, co František Ringo Čech zlákal Schelingera do svého hudebního souboru a naštvaný Šíp celou kapelu rozpustil, zůstal bez práce. Nakonec se ho ujal producent Petr Hannig, který pro český šoubyznys objevil například Lucii Bílou, Vítězslava Vávru, Lenku Kořínkovou nebo Zdeňka Izera. „Rád jsem ho angažoval, neboť byl fenomenální hudebník. Nejlepší, se kterým jsem kdy dělal. Uměl hrát snad na každý nástroj,“ prozradil Hannig.

Spolupráce s Arnoštem Pátkem se ovšem neobešla bez problémů. „On byl nezvladatelný. Strašně fandil fotbalu, a když se hrál nějaký důležitý zápas, nebral telefony, neotvíral dveře, když jsme pro něj jeli, absolutně na nic nereagoval. V tu chvíli pro něj nic neexistovalo,“ vylíčil Hannig. Domluvy nezabíraly, a tak se s ním musel po čase rozloučit. „Nešlo to bohužel jinak. A víte, co je paradox? Když pak měl svoji vlastní kapelu, byl strašně přísný, všechny komandoval a rozdával pokuty na potkání. Stačilo, když třeba někdo přišel o minutu pozdě, a už mu strhl peníze,“ popsal s úsměvem Hannig.

Jeho mrtvé tělo bylo pokryto slupkami od pomerančů

Největší slávu zažil Pátek v kapele Kroky Františka Janečka, kde působil jako sólový zpěvák. Po revoluci zpíval s Jiřím Helekalem a začal podnikat v oblasti gastronomie a pohostinství. V roce 2003 ho postihly vážné zdravotní problémy. Onemocněl cukrovkou, ke které se přidal zhoubný nádor v obličeji. Rakovina ho připravila o pravé oko, nos, část tváře, krku a polovinu zubů. Konec života doslova protrpěl. „Styděl se za to, jak vypadá, skoro nevycházel, na obličeji nosil roušku. A když jsme se třeba sešli v hospůdce, sedával zády k lidem. Doktoři mu slibovali plastiku, ale už to nestihli. Trpěl obrovskými bolestmi, přestávalo ho bavit žít. Jednou mi řekl, že se na smrt těší,“ prohlásil Petr Hannig.

Dvakrát rozvedený zpěvák dožíval sám v bytě po mamince, v naprosté chudobě. Jeho invalidní důchod činil 4 200 korun, což nepokrývalo ani potřebné náklady na bydlení. Nebýt finanční pomoci od syna, dvou sester a zmíněného bývalého kolegy Petra Hanniga, skončil by nejspíše pod mostem. Zemřel v dubnu roku 2009. Nalezen byl ve svém bytě, jeho tělo bylo pokryto slupkami od pomerančů. Zřejmě se snažil doplnit cukry. Pátkovi se po rakovině cukrovka zhoršila a příčinou smrti byl patrně hypoglykemický záchvat.

Zdroj: archiv autora

Sdílejte článek
Štítky výročí smrt rakovina narozeniny zpěvák Petr Hannig Arnošt Pátek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.