Celebrity

10. srpna 2023 09:00

David Laštovka

Ilja Prachař měl o 13 let mladší manželku. Zahrála si s ním v Krkonošských pohádkách

Linda Rybová a David Prachař v 7 pádech Honzy Dědka

Od smrti nezapomenutelného českého herce Ilji Prachaře, který zemřel ve věku 81 let, uplynulo osmnáct let. Jaký byl život umělce, kterého nejvíce proslavila postava Trautenberka v Krkonošských pohádkách?

Životní láskou Ilji Prachaře byla o třináct let mladší loutkoherečka Jana Prachařová, rozená Kalistová. Jako herečka se objevila i v několika filmech a seriálech. Epizodní roli si zahrála například v Nemocnici na kraji města, kde ztvárnila postavu doktorky Ctiradové. S Iljou si zahrála v roce 1964 ve filmu A pátý jezdec je Strach. A pravidelně se spolu potkávali i během natáčení televizního večerníčku Krkonošské pohádky.

Zatímco Prachař představoval roli zlého a chamtivého Trautnberka, Jana na slavném seriálu pracovala jako loutkoherečka a vodila v něm upovídanou sojku. V manželství se jim narodil syn David (v úvodním videu) a dcera Magdalena. Umělecké vlohy podědil i vnuk Jakub Prachař a vnučka Mariana Prachařová, které jeho syn David zplodil se svou první manželkou, herečkou Danou Batulkovou.

Se smrtí byl smířený. Užíval si každého dne

Ilja Prachař se své umělecké činnosti musel vzdát po mozkové mrtvici a po zjištění nádoru na čele. Během operace mu selhávaly orgány a čtyři dny bojoval o život. Z nejhoršího se nakonec dokázal dostat. Od té doby si vážil každého dne na světě. Že musel skončit s herectvím mu nevadilo.

„Byla to hezká léta a nádherná profese, ale bylo toho dost. Divadlo jsem nikdy nežral, všechno má své meze a každý člověk by měl dělat i něco víc než své řemeslo. Třeba se sebevzdělávat. Konečně jsem přečetl celou knihovnu. Nestýská se mi. Člověk si musí umět říct dost a teď končím. Bylo to dobré jak pro mě, tak pro divadlo. A myslím, že by mělo takhle umět skončit i pár mých kolegů. Vždyť se na tom jevišti nebo před kamerou doslova mučí. A kdo se na starce má chuť dívat, nota bene, když jim to nehraje,“ prohlásil v rozhovoru pro deník Blesk v roce 2003, kdy si dopřával rekonvalescenci na své milované chalupě v Doubici na Děčínsku.

Tam si mimochodem na sklonku života nechal postavit roubenku i zpěvák Karel Gott. Svůj osud bral Ilja Prachař smířlivě. „Vím, že mně toho pozemského života už moc nezbývá. Nebudu se tím ale trápit, když to není v mých silách změnit. Jen bych si strašně moc přál, abych si mohl prožít na tom našem světě alespoň pár krásných dnů,“ dodal.

Jaká byla jeho poslední slova?

Zesnul o dva roky později. V srpnu roku 2005. Poslední hodiny života strávil na interně pražské vinohradské nemocnice. „Poslední slova, která mi Ilja řekl, byla: ‚Jsou tu moc hezký sestřičky, tak jdi domů a neměj o mě strach.' A pár hodin nato zemřel,“ vzpomínala Prachařova manželka Jana.

Severočeská Doubice, kde měl Ilja Prachař chalupu, přirostla k srdci i jeho vnukovi Jakubovi, který tam za ním jezdil odmalička. Jak informoval deník Blesk, Jakub ve vesnici zakoupil hned tři pozemky o celkové výměře 1 123 m2 za zhruba dva miliony korun. Vypadá to, že obec u Českého Švýcarska se brzy rozroste o další slavnou českou celebritu.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 4. 2024

Berani, některé vaše pracovní povinnosti jsou pro jednoho člověka příliš velké a mohly by vás dnes zatížit. Zdá se, že hromada práce se neustále zvětšuje, ať děláte, co děláte. Pokud můžete, delegujte své úkoly. Nejméně naléhavé úkoly odložte stranou a na zbytku postupně zapracujte. Váš zaměstnavatel od vás může, ale nemusí očekávat příliš mnoho, ale vy máte právo udržet si zdravý rozum bez ohledu na cokoli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.