Celebrity

9. června 2022 17:30

David Laštovka

Ilja Prachař Trautenberka nesnášel. Majetek rozdělil před smrtí. Co odkázal potomkům?

Holka na zabití - upoutávka

Nezapomenutelný herec Ilja Prachař by mohl být pyšný. Jeho syn David a vnuk Jakub kráčejí velmi úspěšně v jeho stopách. Jaký byl život umělce, kterého nejvíce proslavila postava Trautenberka v Krkonošských pohádkách?

Přestože Ilja Prachař ztvárnil téměř dvě stě filmových a seriálových rolí, pro většinu národa byl zaškatulkován jako hamižný Trautenberk z Krkonošských pohádek. A to mu vadilo až do jeho smrti. „Až se stane a nebudu mezi vámi, zakazuji vám, abyste o mně psali jenom jako o Trautenberkovi. Copak jsem neodehrál kvalitnější role?“ posteskl si v jednom z posledních rozhovorů pro deník Aha!

Jak prozradil jeho vnuk Jakub Prachař, měl k tomu své důvody. „Mockrát se stalo, že jsme byli u dědy na chalupě a chodily se na něj koukat cizí rodiny. Rodiče za plotem svým dětem ukazovali, jak vypadá ten Trautenberk. Děda je posílal rovnou do pr...,“ popsal v dokumentu o svém dědovi.

Na slavném večerníčku se přitom podílela i Prachařova o šestnáct let mladší manželka Jana, která byla loutkoherečka a vodila v něm upovídanou sojku. Měli spolu dvě děti, dceru Magdalénu a syna Davida, který se potatil a stal se z něj uznávaný herec a dabér. Umělecké vlohy podědil i vnuk Jakub Prachař a vnučka Mariana Prachařová, které David zplodil se svou první manželkou, herečkou Danou Batulkovou.

Věděl, že se blíží konec. Před smrtí obdivoval sestřičky

Ilja Prachař se své umělecké činnosti musel vzdát po mozkové mrtvici a po zjištění pozitivního nádoru na čele. Během operace mu selhávaly orgány a čtyři dny bojoval o život. Z nejhoršího se nakonec dokázal dostat a od té chvíle si vážil každého dne na světě.

Že musel skončit s herectvím mu nevadilo. „Byla to hezká léta a nádherná profese, ale bylo toho dost. Divadlo jsem nikdy nežral, všechno má své meze a každý člověk by měl dělat i něco víc než své řemeslo. Třeba se sebevzdělávat. Konečně jsem přečetl celou knihovnu. Nestýská se mi. Člověk si musí umět říct dost a teď končím. Bylo to dobré jak pro mě, tak pro divadlo. A myslím, že by mělo takhle umět skončit i pár mých kolegů. Vždyť se na tom jevišti nebo před kamerou doslova mučí. A kdo se na starce má chuť dívat, nota bene, když jim to nehraje,“ svěřil se deníku Blesk v roce 2003, kdy pobýval na milované chalupě v Doubicích.

Poslední slova před smrtí: Jsou tu moc hezké sestřičky

„Vím, že mně toho pozemského života už moc nezbývá. Nebudu se tím ale trápit, když to není v mých silách změnit. Jen bych si strašně moc přál, abych si mohl prožít na tom našem světě alespoň pár krásných dnů,“ dodal Ilja Prachař.

Zesnul o dva roky později. V srpnu roku 2005 na interně pražské vinohradské nemocnice. Bylo mu jednaosmdesát let. „Poslední slova, která mi Ilja řekl, byla: Jsou tu moc hezký sestřičky, tak jdi domů a neměj o mě strach. A pár hodin nato zemřel,“ svěřila se Blesku Prachařova manželka Jana.

Ještě během života Ilja sepsal poslední vůli. Chalupu a veškerý majetek přepsal na své děti, syna Davida a dceru Magdalénu.

Slavného herce si můžeme připomenout v detektivce Holka na zabití, kterou ve čtvrtek 9. června vysílá Prima MAX, v sobotu a v neděli na TV Prima.

Na natáčení zavzpomínala na posledním rozloučení se zesnulým hercem Josefem Abrhámem také Dagmar Havlová. Bylo to poprvé, co se spolu setkali při práci, a od té doby započalo jejich přátelství. „Tehdy mě ještě svobodná Libuška (Šafránová, pozn. red) zaúkolovala, abych Pepu na natáčení kontrolovala, zda moc nekouká po holkách. Nekoukal,“ prozradila s úsměvem.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.