Irinka s rodinou uprchla před válkou. K nelibosti soupeřů jí pomůže vařit manžel

Prostřeno! XXV (97) - Chleba místo knedlíků

Úterní hostitelkou v repríze chorvatského speciálu soutěže amatérských kuchařů bude sedmdesátiletá Irinka. Do Čech přijela před třiceti lety autobusem, když prchala před válkou. Pro soutěžící si připraví osvědčená chorvatská jídla, která vaří svojí rodině. Někomu však chutnat nebudou a komentovat se bude i manželova pomoc v kuchyni.

V úterý se v repríze speciálního souboje o nejlepší menu podíváme, jak vaří a bydlí hostitelka Irinka, pocházející z Chorvatska. Její byt je vyzdoben soškami, svatými obrázky, andělíčky a suvenýry z cest. Pro své hosty připraví pokrmy, které má vyzkoušené. Jako předkrm bude podávat meze (chuťovky) a domácí banketky, krůtí polévku se zavářkou, plněné zelné závitky (sarmu) s rajčatovou omáčkou a dva druhy závinů. Doposud se zdálo, že si hosté rozumějí a nemají mezi sebou taktika. To se dnes změní. Zatímco všichni obdivují Irinčino kuchařské umění, kterému se prý naučila od maminky a tchyně, Nikola začne s kritikou už během předkrmu.

Nakrájené klobásky, sýr a jiné pochutiny podávané s domácím pečivem označí za příliš jednoduché. Sám přitom v pondělí připravil něco podobného. Během hlavního chodu bude mít připomínky, že by si dal raději knedlík než bílý chleba. Kuchyně zkušené kuchařky Irinky mu nevoní. „Tam jsem si připadal, že jsem v hospodě třetí třídy, kde jsem dostal udělanou sarmu, která se sarmou nemá nic společného,“ docela drsně ohodnotí snažení svojí krajanky Chorvat Nikola. Jídlo mu snad nepřišlo dostatečně autentické? Je to záhada, protože ostatní si na pokrmu velmi pochutnali. A jak všechno to vaření Irinka zvládla? Přizná, že jí v kuchyni pomáhal manžel. „Myslím si, že to úplně v pořádku není,“ prohlásí Milan. Co dalšího u stolu padne, sledujte na prima+ a v úterý vpodvečer.

Podívejte se, jakého má Irinka v kuchyni pomocníka:

Hrůzná zkušenost, kdy lidský život nemá cenu

Soupeřům z Prostřeno! Irinka svěří, že jsou s manželem oba v důchodu a radují se z vnoučat. V minulosti si však užili své. Irinka hostům popíše, jak dramatický byl její příjezd do Česka. Utíkala totiž spolu s dětmi před válkou v Jugoslávii. V tu chvíli podle jejích slov neměl hodnotu majetek ani lidské životy. Všechno ale snášela statečně, našla si tu práci a naučila se česky.

Renáta přizná, že si útěk před válkou také prožila a nikdy by nechtěla, aby se tato situace opakovala. Na rozdíl od Irinky se ale do Chorvatska vrátila. Kolik si nakonec Irinka vyvaří bodů? Bude mít její dezert bez přidaného cukru a z kupovaného těsta úspěch, nebo na něm budou soutěžící hledat chyby? Dívejte se!


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.