Celebrity

19. března 2023 05:30

Josef Šťastna

Josef Klíma o hrdosti novináře: U případů unesených dětí se člověk cítí opravdu užitečný

Josef Klíma o motivu seriálu Sedm schodů k moci

Josef Klíma je jedním z nejlepších investigativních novinářů v Česku a také autorem několika zajímavých scénářů. V neděli 19. března slaví 72. narozeniny a redakci webu Prima Ženy při té příležitosti řekl, kdy byl se svou prací opravdu spokojený a kdy měl strach o život.

Za svoji kariéru jste připravil tisíce reportáží a stál za velkými případy, které rezonovaly ve společnosti s velkou intenzitou. Na který počin jste ale opravdu hrdý?
Řekl bych, že nejvíce byly užitečné reportáže, ve kterých vystupovaly děti jako oběti partnerských vztahů a neshod. Pamatuji si třeba na případ, kdy tatínek unesl čtyřletou holčičku, kterou měla svěřenou do péče její matka. Tatínek se pak skrýval na neznámém místě. Natočil jsem o tom případu tři reportáže a nakonec se ozvala paní, která na základě jedné z nich identifikovala tatínka i s holčičkou v penzionu v Německu. Maminka tam pak jela a dítě si převzala. Vzpomínám hodně na případy, kdy bylo ublíženo dětem. Dělal sem jich několik a nyní pracuji na případu čtyřletého chlapečka, kterého otec recidivista unesl do Španělska. Snažíme se to dítě dostat zase domů. Celý můj reportérský úděl je o tom, že se snažím být užitečný. A u případů, kde vystupují děti, má člověk pocit, že užitečný opravdu je.

Reportáže, které se týkají složitého rodinného prostředí a malých dětí, jsou nejsložitější a novinář má při nich největší zodpovědnost, je to tak?
Zásadně odmítám dělat reportáže, kde se rodiče přetahují o dítě, kde jeden říká, že ten druhý rodič má dítě nespravedlivě, že by ho mít neměl, že ho trápí ve druhé rodině... Takové případy novináři odmítají systémově, protože prostě nevíte, kde je pravda. Většinou na sebe rodiče hází špínu a divák pak má akorát nepříjemný pocit na patře, že vlastně ani neví, jak to ve skutečnosti je. Když ale jeden z rodičů dítě unese, když už jde o kriminální činnost, na to se zaměřujeme. Pamatuji si i případ, kdy mamince odebrali půl roku starého chlapečka a dali ho do rodiny otce, který se živil jako drogový dealer a byl odsouzen za pěstování marihuany. To jsou pak případy, kdy novinář ví, na straně kterého rodiče je správné stát.

Když se na vaši práci podíváme z druhé strany, kdy jste se nejvíce styděl? Na kterou reportáž opravdu pyšný nejste a být nemůžete?
Když se zeptáte lékařů, každý z nich má nějaký pomníček. Každý ho má, ale neřekne vám to. A mám to stejně, také vám to neřeknu. (úsměv)

K práci investigativního novináře patří také respekt a opatrnost. Existuje kauza, při které jste pociťoval strach o život?

V 90. letech takové situace byly. V té době se hodně vyhrožovalo, dokonce jsem měl asi po dobu tří týdnů přidělenou ochranku. Tehdy to asi opravdu nebezpečné bylo, spolu s Jankem Kroupou jsme dostali varování přímo z podsvětí. Pak si to převzali právníci a už se to dostalo do jiné roviny. Dnes se daleko více bojím toho, že mě nějaký zfetovaný blázen srazí při cestě na dálnici, než že mi ublíží nějaký zločinec.

ČTĚTE TAKÉ: divokých devadesátkách promluvil i Michal Malátný

Když člověku začne vyhrožovat mafie, musí to znamenat velký otřes. Jak jste to nesl vnitřně? Ještě více jste se zatvrdil, že reportáž dokončíte a ještě důsledněji půjdete po pravdě, nebo jste si říkal, že jste se na to měl vykašlat?

Musíte si uvědomit, že většinou nemůžete zastavit roztočenou reportáž. Děláte nějakou kauzu, dojdou k vám další informace, ale stroj běží a zastavit už ho nejde, akorát ho musíte uřídit. Není v tom nic romantického, že by si člověk řekl, když vy takhle, tak já vám ukážu... Je to prostě povinnost to dokončit. Když mě pánbůh na toto místo posadil, prostě vesluji.

Vy jste autorem scénáře k úspěšnému seriálu Sedm schodů k moci, který vychází z politického prostředí. Už přemýšlíte o pokračování? Co třeba udělat seriál s pracovním názvem Vlekař, který by mapoval vzestup jednoho hradního úředníka?

Já tady v tom případě žádný dramatický náboj nevidím. To jsou kauzy, které běžně zaznamenává zpravodajství a jsou jich stovky. Akorát se mění jména, mění se rekvizity, jednou je to vlek, pak zase něco jiného... Ale na čem to dramaticky stavět? To je opravdu hlavně zpravodajství.

Ohodnoťte seriál Sedm schodů k moci na Kinoboxu.

Kdo je Josef Klíma

Novinář, spisovatel a investigativní reportér Josef Klíma se narodil 19. března 1951 v Praze. Vystudoval Gymnázium Oty Pavla v Radotíně a Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy. Na kontě má několik stovek televizních reportáží a za svou práci získal také řadu ocenění, mezi nimi Cenu Ferdinanda Peroutky a Cenu Jana Beneše. V osobním životě je od roku 1970 ve šťastném manželství s Janou Klímovou, s níž má syna Kryštofa a dceru Kristýnu. Mezi jeho nejnovější počiny patří scénář k seriálu Sedm schodů k moci, který je volně inspirovaný událostmi na tuzemské politické scéně.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.