20. března 2017 07:30
Martina ČerňanskáLaura Janáčková: Každá změna začíná v hlavě
Jednou z nových tváří premiérové sedmé řady Jste to, co jíte je psycholožka Laura Janáčková. Specialistka na vztahy a komunikaci prozradila, s čím účastníkům pomáhala i proč platí rčení „všechno je v hlavě“.
Jste specialistkou zejména na vztahy a komunikaci, jaká je vaše role v rámci odborníků JTCJ? S čím jednotlivým účastníkům radíte?
V pořadu JTCJ pracuji jako psycholožka a specialistka na náročné životní i partnerské situace. Víte, když se člověk rozhodne výrazně změnit svou váhu je naprosto logické, že mu pouze změna jídelníčku a cvičení nepomohou k trvalým výsledkům. Je totiž nutná změna životního stylu, která probíhá nejprve v hlavě. Na začátku všeho je dostatečná motivace, následuje zamyšlení, proč jsem se dostal tam, kde nyní jsem, tzn. proč se přejídám, jaké problémy zajídám sladkostmi, co chci jídlem vytěsnit, a za co se nevhodně odměňuji... Lidé s nadváhou často řeší jídlem také stres každodenního života, ale bohužel i dlouhodobý stres spojený s životní, pracovní či partnerskou nespokojeností. Tyto problémy je třeba řešit, je třeba se naučit zacházet s životní zátěží i stresem a v životě udělat celou řadu změn, které následně mají mimo jiné i zásadní vliv na to, aby efekt hubnutí byl dlouhodobý bez jojo efektu.
- Říkáte, že vše je v hlavě. Je tomu tak i při snaze zhubnout?
Člověk, který hledá životní spokojenost, ji nakonec nachází uvnitř sebe samého. On sám je totiž strůjcem svého pocitu uspokojení a štěstí. V naší hlavě tedy začíná každá změna. Ke změně však nestačí povrchní motivace člověka, že by se něco mělo změnit, ale každá změna je usilovná práce na sobě, vyžaduje nalezení skutečného smyslu změny, stanovení cíle a pak velkou trpělivost, soustavnost, vytrvalost a odříkání. Odměna někdy na sebe nechá čekat, ale pouze tak dlouho, dokud člověk nepochopí skutečný smysl dění. Chce-li člověk hubnout, je v prvé řadě třeba, aby si uvědomil hodnotu zdraví.
- Je v dlouhodobých vztazích skutečně důležitý i vzhled? Přece jen postava se věkem či třeba po dětech zejména u žen mění...
Sebevědomí žen je dáno atraktivitou, tím, co jsem dokázala (vlastnostmi, rolemi apod.) a mírou sobectví (jak se mám rád). U muže místo atraktivity hraje velkou roli výkon. Pro každého člověka je tedy vnímání těchto atributů spojeno s prosazováním svých cílů a zájmů. Žena, která se necítí přitažlivá pro svého muže, má tendenci si ho získat či udržet často tím, že se mu snaží vyhovět třeba i na úkor sebe a svých zájmů.
- Zaujal vás některý z příběhů nové řady JTCJ hodně?
V nové řadě JTCJ jsem se setkala s odhodláním, bojovností, vytrvalostí, ale i leností, hledáním snadnějších cest a intrikařením. Všichni účastníci mě jako lidé obohatili o vědomí, že je na výsost pravdivé mé tvrzení, že svůj osud si držíme ve svých rukou sami a že bez práce nejsou koláče.
- Byla s některým z účastníků „těžká“ práce?
No to byla. Psychologická podpora a terapie probíhala u většiny účastníků mnoho hodin a to většinou i mimo kameru. Řešili jsme rozličné problémy, rodinné, partnerské, sociální, ale i ty intimní. Práce na sobě je pro každého člověka náročná a někdy i bolestná. Neobešla se bez slziček, naštvání, ale i bez úsměvů a kýžených pocitů vítězství.
- Je to vaše první zkušenost s televizním natáčením podobného projektu?
Ano, první a ve skrytu duše doufám, že ne poslední, protože mě tato práce i natáčení velmi bavilo.
- Sama vypadáte výborně, jak se o sebe staráte?
Starám se o sebe celý život. Pracuji od rána do večera, užívám si života a snažím se na svět dívat optimisticky.
Sledujte pořad Jste to, co jíte každé pondělí ve 21.30 na Primě!