Celebrity

31. prosince 2022 18:33

David Laštovka

S čerty nejsou žerty: Kolik vydělal Vetchý a proč se mlynář Máchal oběsil?

Natáčení filmu S čerty nejsou žerty

Pohádka S čerty nejsou žerty režiséra Hynka Bočana patří mezi divácky nejoblíbenější české filmy. Na place se sešla plejáda hereckých hvězd. Kolik si za natáčení tehdy vydělaly? A jaký byl rozpočet filmu? Na tu dobu nevěřitelný!

Obvyklá cena rozpočtů filmů v tuzemsku v roce 1984 činila zhruba čtyři až pět milionů korun. Pohádka S čerty nejsou žerty natáčená v témže roce stála jednou tolik. „Vyšlo to na devět milionů korun. Ta pohádka byla dost drahá, ale řekl bych, že se vyplatila. Vlastně dokonce se i zaplatila,“ prozradil před třemi lety během promítání pohádky v zahradě buchlovického zámku režisér Hynek Bočan, kterého na akci doprovodil i herec Ondřej Vetchý, představitel čerta Vraníka zvaného Janek. Ten naopak před redaktorem Prima Ženy tehdy přiznal, že jeho honorář za čtyřiatřicet natáčecích dnů tehdy čítal 3500 korun československých.

Mlynář Máchal se premiéry nedožil

I tak mají oba na natáčení samé hezké a veselé vzpomínky. Kostýmy pekelníků byly vyrobeny ze silonu pokrytého třásněmi s chlupy. Někteří komparzisté v převleku čertů častokrát omylem šlápli do hořícího acetonu, který vytvářel dokonalou atmosféru pekla a začali hořet.

„Občas se stávalo, že jim chytly nohy, a jak se je snažili hasit rukama. Na jednoho z nich jsem při natáčení skočil s dekou a hasil ho. Během natáčení odvážela sanitka do nemocnice s popáleninami tři z komparzistů,“ zavzpomínal Ondřej Vetchý.

Premiéry pohádky už se nedožil herec František Vicena, představitel postavy laskavého mlynáře Máchala, kterého jeho hamižná žena v podání herečky Jaroslavy Kretschmerové utancuje k smrti. V posledních letech ho sužovaly zdravotní problémy, měl psychické problémy, na které užíval léky a k tomu holdoval alkoholu. Podle deníku Aha! zapíjel léky vodkou.

Nikdo ovšem netušil, že si život nakonec vezme dobrovolně sám. Když se jeho manželka, herečka Naděžda Prchalová Vicenová vrátila z divadelního představení domů, našla ho oběšeného v koupelně. Bylo mu pouhých jednapadesát let.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.