Móda a krása

7. července 2020 06:05

Petra Kloidová

Geniální máma přešívá staré košile po manželovi na šatičky pro dceru

Z poporodní deprese ji dostal manželův dárek. Obyčejný šicí stroj za dva tisíce a skvělý nápad pro starší dceru. Přešívání starého oblečení je vzestupným trendem kvůli záchraně životního prostředí, ušetří ale mnoho peněz. Podívejte se na dokonalé proměny.

Textilní průmysl je druhým největším nepřítelem ekologie, proto je přešívání oblečení (tzv. refashion) během posledních pár let vzestupným trendem. Textilní průmysl se za posledních patnáct let změnil extrémním způsobem. Spotřeba módního zboží vzrostla o 60 %, uvádí web The Business of Fashion. Podle amerického průzkumu klasický spotřebitel oblečení nosí maximálně šestkát a následně ho vyhazuje. Britský výzkum uvádí, že jedna ze tří žen považuje šaty „staré“ ve chvíli, kdy je oblékla dvakrát. Textilní průmysl je zodpovědný za 8 % veškerých emisí skleníkových plynů, více se o toxicitě textilního průmyslu a hnutí refashion dozvíte tady.

Poporodní deprese a dárek, který zpočátku nedával smysl

Stephanie Miller je učitelkou umění a matkou dvou dětí. K přešívání košil a jiného oblečení se dostala úplnou náhodou. Její manžel ji po krátké době, co porodila, pořídil ze záhadného důvodu obyčejný šicí stroj za dva tisíce korun, ačkoliv Stephanie nikdy nešila.

„Žili jsme v jednopokojovém bytě s malým miminkem. Jako učitelka umění mám potřebu tvořit, ale v bytě nebylo na moje výtvarné potřeby místo. Měla jsem poporodní deprese a snažila jsem se sžít s novou životní rolí matky. Trvalo mi to opravdu dlouho dát se psychicky do pořádku,“ vzpomíná Stephanie Miller.

Šitím objevit samu sebe

Právě šití ji pomohlo znovu objevit sama sebe. Taková činnost samozřejmě podporuje kreativní vnímání a přístup, který Stephanii chyběl. Zpočátku se naučila, jak šít plyšová zvířátka a následně na Youtube začala sledovat videa, jež se věnovala složitějšímu šití.

„Za tři měsíce můj muž vyklízel šatník a já jsem na hromadě věcí, které chtěl vyhodit, viděla košili, jež jsem mu koupila letos k Vánocům. Najednou mi to bylo strašně líto, že chce něco vyhodit tak brzy, ale zároveň jsem věděla, že se košile srazila. Nedalo mi to a několik dalších košil k vyhození jsem si schovala. Shodou okolností jsem se na Instagramu potkala s hnutím refashion a napadlo mě, že bych to mohla také vyzkoušet," vzpomíná pro web Bored Panda.

A rozhodně v hnutí refashion není sama. Třicetiletá Američanka, Caitlin Trantham, například přešívá ošklivé šaty ze sekáče.

Její tříletá dcera šatičky z pánských košil miluje a říká jim „šaty Elsy“, dokonce trvá na tom,aby je mohla nosit do školky každý den. Od té doby ji její přátelé a sousedi pravidelně zásobují starými košilemi a oblečením, které Stephanie může přešívat a předvádět své projekty na Instagramu.

Další proměny najdete v galerii:

Máte rádi proměny?

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.