Američanka přešívá ošklivé šaty ze sekáče za pár korun a zachraňuje planetu!
Američanka přešívá šaty ze sekáčů a zachraňuje planetu Zdroj: https://www.instagram.com/caitconquers/ TikTok
Recyklace nebo také refashion, kterou můžete sledovat na sociálních sítích, je čím dál tím oblíbenější díky faktu, že módní průmysl je druhým největším průmyslovým znečišťovatelem naší planety. Mladá matka tak v případě potřeby kupuje oblečení v second handu a přešívá ho na originální kousky. Podívejte se na její dokonalé šaty.
Textilní průmysl se za posledních patnáct let změnil extrémním způsobem. Spotřeba módního zboží vzrostla o 60 %, uvádí web The Business of Fashion. Podle amerického průzkumu klasický spotřebitel oblečení nosí maximálně šestkát a následně ho vyhazuje. Britský výzkum uvádí, že jedna ze tří žen považuje šaty „staré“ ve chvíli, kdy je oblékla dvakrát.
Textilní průmysl je zodpovědný za 8 % veškerých emisí skleníkových plynů
Američané v roce 2015 vyprodukovali až 11,9 milionu tun textilního odpadu, to je 34 kilogramů ročně na jednoho člověka. Ve srovnání s rokem 1960 se jedná o nárůst 750 %.
Američanka přešívá šaty ze sekáčů a zachraňuje planetu! 1 Zdroj: https://www.instagram.com/caitconquers/ TikTok
Právě sociální sítě k rozvoji fast fashion a textilního průmyslu obecně pomohly velkou měrou. Na instagramových profilech influencerek můžete vídat tzv. instagram outfity. Oblečení pochází většinou z on-line obchodů, které se zaměřují na první dojem (wow efekt), a kvalita je tak na posledním místě. Oblečení je vyráběno pro jednu jedinou fotku na Instagram. Jedna ze sedmi Britek v již zmiňovaném výzkumu uvádí, že vyfotit se ve stejných šatech dvakrát po sobě považuje za faux-pas.
Česko se v rámci textilního odpadu drží zatím na třetině. Na každého Čecha ročně připadá 10 kilogramů textilního odpadu. 90 % oblečení není recyklováno. Textilní průmysl je zodpovědný za 8 % veškerých emisí skleníkových plynů, což je víc než letecká a vodní doprava dohromady.
Američanka přešívá šaty ze sekáčů a zachraňuje planetu 1 Zdroj: https://www.instagram.com/caitconquers/ TikTok
Recyklace
Recyklace spotřebních věcí už je poměrně známá forma, jak se k Zemi chovat co nejvíce ekologicky. Poslední léta se tak rozmohl trend recyklací a refashion oblečení. Cílem je přestat nakupovat v obchodech a využívat textil, který už je hotový. Přešívání je tak jednou z věcí, jak podpořit ekologii, stejně jako například nakupovat přes tzv. swap, kde vyměňujete svoje oblečení v dobré kvalitě za jiné.
Američanka přešívá šaty ze sekáčů a zachraňuje planetu 10 Zdroj: https://www.instagram.com/caitconquers/ TikTok
Přešívání se věnuje i třiatřicetiletá Caitlin Trantham, která má dvě děti a manžela neustále na cestách, jelikož pracuje pro americkou armádu. Caitlin byla vždycky milovnice second handů, ale naučila se před sedmi lety i šít. „Miluji lovit v sekáčích úžasné kousky a následně je přetvářet k obrazu svému. Nejenže to šetří peníze, ale je to také velice ekologické,“ vysvětluje. Přešívat staré oblečení na nové kousky začala aktivně teprve před rokem, karanténa ji ale nakopla dodělat několik projektů, které odkládala.
Američanka přešívá šaty ze sekáčů a zachraňuje planetu 5 Zdroj: https://www.instagram.com/caitconquers/ TikTok
Za šaty utrácí maximálně 240 korun
K přešívání se Caitlin uchýlila nejen kvůli ekologii, ale také kvůli tomu, aby jako mladá maminka co nejvíce ušetřila. Na svém vzhledu ale šetřit nehodlá. V second handu tak hledá luxusní materiály nebo zajímavé krajky a výšivky, které se dají znovu využít. Caitlin má limit 240 korun za jedny šaty a nejčastěji nakupuje v lokálním Goodwill obchodě (v českých podmínkách se takový řetězec podobá Červenému kříži). Mladá maminka uvádí, že nejčasteji šaty nakupuje za 150 korun.
Američanka přešívá šaty ze sekáčů a zachraňuje planetu! 2 Zdroj: https://www.instagram.com/caitconquers/ TikTok