Jak zatočit s šedinami? Pomůže barva, sprej, tonikum nebo radikální rozhodnutí

Někdo objeví první známky šedivých vlasů už ve dvaceti letech, jiný má to štěstí a původní barva vlasů mu vydrží až do vyššího věku. Většina z nás se však dříve či později s šedými vlasy potýká a hledáme nejvhodnější možnosti, jak tento estetický problém vyřešit. Pokud patříte mezi ty, které šediny trápí, možná mezi našimi radami najdete způsob, jak s nimi skoncovat.

Na ztrátu barvy vlasů má podíl mnoho vlivů od genetických faktorů přes stresovou zátěž, zdraví či užívané léky. Pokud byli vaši rodiče šediví už ve třiceti letech, nejspíš to potká i vás a nic moc s tím nenaděláte. Stejně tak vás šedivění může potkat daleko dříve, pokud kouříte, máte problémy se štítnou žlázou nebo trpíte chudokrevností, případně předčasným nástupem menopauzy nebo nedostatkem některých vitamínů (např. B12). Nemalou roli v procesu šedivění hraje i vyčerpání organismu nebo nadměrné slunění, kdy jsou vlasy vystaveny velkým dávkám UV záření.

Domácí či profesionální barvení

Barvení patří jednoznačně mezi nejčastější způsoby, kterými šedé vlasy maskujeme. Výhodou barvení je jeho rychlost a pohodlnost, ale má také svá negativa. Každý z nás to zřejmě zná, když netrpělivě čekáme na další plánovanou návštěvu kadeřníka a v odrostech nám svítí na míle daleko bílé vlasy. Tmavovlásky v tomto ohledu trpí více než blondýnky, u kterých nejsou šediny tolik patrné. Úspěšnost zakrytí šedin barvením není však vždy stoprocentní. Hrají zde velkou roli faktory, jako je šikovnost kadeřníka, původní barva vlasů, nově zvolený odstín barvy, kvalita barvicího přípravku a v neposlední řadě také kvalita našich vlasů. Nevýhodou barvení je vedle nevábně vypadajících odrostů také jeho finanční náročnost.

Pokud zvolíte cestu domácího barvení, které je výrazně levnější, musíte se připravit, že barvy pro domácí použití mají svojí šetrností do profesionálních barev hodně daleko a že vlasy pod vlivem domácího barvení tmavnou.

Zesvětlování a jeho rizika

Jednou z variant, jak šediny ve vlasech „potlačit“, je přechod na světlejší odstín vlasů. Postupná změna na světlejší barvu vám problém zcela nevyřeší, ale určitě zjednoduší. Blondýnky často volí jemné promelírování, díky kterému nejsou šediny následně moc patrné. Tmavovlásky to mají opět komplikovanější. Proces zesvětlování může vlasy značně poškodit, což si určitě žádná z nás nepřeje. Ať již světlé, či tmavé, všechny toužíme po krásných zdravě vypadajících vlasech, které jsou korunou naší krásy. Časté zesvětlování s sebou nese riziko zhoršení kvality vlasů a suchých konečků. Nehledě na to, že zesvětlení nemusí sedět k fototypu naší pleti.

Sprej na okamžité krytí odrostů

Dnes jsou na trhu dostupné spreje pro okamžité zakrytí odrostů, které v jednom kroku překryjí i naše šediny a problém vyřeší během několika vteřin. Tajemstvím těchto sprejů jsou barevné pigmenty, které dokonale k vlasům přilnou a bezpečně vydrží až do dalšího mytí vlasů šamponem. Sprej po použití rychle zaschne a vlasy vypadají okamžitě upraveně. Spreje dnes seženete nejen v kadeřnických salónech, ale také v obchodech, a to v široké škále odstínů. Sprej se aplikuje pouze na šedé odrosty, nikoliv na celou délku vlasů. Nevýhodou je nepříjemný pocit na dotek, který vás bude provázet po celou dobu použití tohoto přípravku, a jeho dočasnost. Při aplikaci také může dojít k nechtěnému rozptylu spreje na obličej, oblečení nebo okolí, kde právě sprej nanášíte.

Přípravky na obnovu původní barvy vlasů

Přestože to zní neuvěřitelně, byly již vyvinuty i přípravky, které dokážou navrátit našim vlasům jejich původní barvu a s šedinami zcela zatočit. Díky těmto přípravkům nemusíte již šediny maskovat, ale můžete se jich zcela zbavit. Za barvu našich vlasů je zodpovědný proces produkce melaninu. A existují přípravky, které obsahují směs bylin a aktivních látek stimulujících vlasové cibulky a aktivujících produkci tohoto melaninu. Tímto způsobem se lze navrátit přirozenou a pozvolnou cestou k původní barvě našich vlasů bez známek šedin. Přípravek vlasy nijak neničí, naopak je vyživí a vlasy budou vypadat mnohem zdravější. Je zapotřebí po doporučenou dobu přípravek dle instrukcí aplikovat a výsledek není z hodiny na hodinu, jako je tomu například u barvení či sprejů na odrosty. Ale za to úsilí určitě stojí.

Šedivé vlasy jako přednost

Šedivé vlasy zdaleka nemusí být takový problém, jak si spousta lidí myslí. Jsou totiž mnohem pevnější než vlasy barevné, anebo dokonce barvené. Chce to trochu odvahy, ale v mnoha případech není vůbec špatné nechat vyniknout jejich kvalitu a barvu a udělat z této nedokonalosti naopak přednost.

3x tip na vhodné přípravky:

Vlasový korektor L’Oréal Professionnel Hair Touch Up snadno a rychle zamaskuje šediny a barevné odrosty. Sprej nevytváří umělé barevné přechody, zaschne během okamžiku a při mytí vlasů se snadno vymývá. Můžete si vybrat z široké škály barev, která vám vyhovuje nejlépe. Cena 192 Kč.

Tonikum GR-7 si s šedinami poradí během několika týdnů. Receptura aktivních látek a výtažků z bylin aktivuje produkci melaninu ve vlasových folikulech a umožní navrátit vlasům jejich původní barvu. Cena 1090 Kč.

Novinka Schwarzkopf Professional IGORA New Vibrance je barva na vlasy určená pouze k profesionálnímu užití a je navržena pro jemné barvení tón v tónu. Díky šetrné receptuře bez alkoholu a amoniaku jsou s touto barvou vlasy chráněny před jejich poškozením. Cena 209 Kč.

-jk-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.