Máte na kůži nehezké výrůstky? Poradíme, co s nimi (ne)dělat

Pokud jste objevili na vašem těle něco podivného, jakýsi výrůstek, nemusíte se děsit, nejste v tom rozhodně sami. Tímto kožním neduhem může trpět až polovina populace. Výrůstky se objevují nejčastěji na krku, na pažích, v podpaží a na zádech (tam je výhodné, že je nevidíte, takže o nich ani nemusíte vědět). Proč se objevují a co se s nimi dá dělat?

Těmto hrbolkům nebo výstupkům vypadajícím na pohled jako bradavičky se říká fibromy. Vypadají jako drobné chuchvalce kůže a mají obvykle stejný odstín, jaký má vaše pokožka. Můžete mít jenom jeden, ale vyskytují se i ve větším počtu. Je to zcela individuální.

Najdete je především v místech, kde dochází ke tření, tedy kontaktu kůže s kůží nebo s oblečením. Kromě paží, krku, podpaží a zad je můžete objevit třeba i v tříslech a pod prsy.

Důležité je říci, že jsou fibromy absolutně neškodné. Nejedná se o žádné nádory ani nic podobného. Představují pouze estetický problém, což ovšem může být někomu velmi nepříjemné.

Proč zrovna já?

Na vině je, mimo jiné, genetika. Mohli jste je tedy podědit po rodičích. Dalším rizikovým faktorem je obezita, protože silnějším lidem se zvyšuje pravděpodobnost tření kůže, což je předpoklad pro vznik fibromů. Často se vyskytují ve vyšším věku, přibližně po padesátce (takže se máme na co těšit).

Jak je můžu odstranit?

Přestože jsou kožní výrůstky, fibromy, neškodné, může dojít k jejich podráždění, zanícení nebo lehkému krvácení. To se stane tehdy, když je například rozškrábnete zipem. I když můžete najít na internetu mnoho metod a „zaručených" rad, jak se jich doma zbavit, raději byste žádnou z nich neměli zkoušet. Jedná se například o podvázání vlastním vlasem, potírání jablečným octem a podobně. Jenže tím riskujete, že se vám ranka zanítí a vznikne infekce.

S vaším problémem vám pomůže kožní lékař. Mezi nejúčinnější a nejšetrnější metody patří využití tekutého dusíku (zmrazení) nebo laser. Případně se mohou fibromy odstranit chirurgickou cestou (vyříznutí nebo vystřihnutí). Ve většině případů nejde o žádné složité nebo bolestivé zákroky a neměly by vám po nich zůstat ani jizvičky.

Nevšímejte si jich

Jestliže nemáte výrůstky na nějakém viditelném místě, vyplatí se nevšímat si jich. Po jejich odstranění totiž hrozí, že se objeví zase. Dobrou zprávou ale je, že mohou někdy samy odpadnout. Každopádně, kdybyste zaznamenali jakoukoliv jejich výraznou změnu ve vzhledu nebo velikosti, raději navštivte dermatologa.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.