Není vráska, jako vráska: Pečujte o ně podle jejich typu

Stárnutí pokožky je přirozený proces. U každého ale probíhá jinak. Záleží zejména na faktorech, jako je genetika, hormonální změny, životní styl, správná ochrana před sluncem a samozřejmě vhodná péče a kosmetika. Navíc ne každá vráska je stejná. Je důležité umět mezi vráskami rozlišovat, protože potřebují i rozdílnou péči.

Vlastní stárnutí pleti, projevující se úbytkem a poklesem tkání, začíná většinou okolo 25. roku. Postupně se na pokožce začínají objevovat drobné linky jako důsledek ohybu kůže, které za pár let přejdou v hlubší zalomení, tedy vrásky, a posléze, kvůli snížené tvorbě kolagenu, ztratí pleť na svém objemu a pevnosti.

Obecně lze jako prevenci před vzikem vrásek, ať už jsou jakékoli, doporučit ochranu kvalitním SPF krémem, protože podle odborníků za předčasné stárnutí kůže může až z 80 % slunce. Důležité je také správné odličování, používání vhodné kosmetiky dle typu pleti a zdravý životní styl.

Mimické vrásky

Neboli výrazové vrásky, které vznikají mimikou. Objevují se obvykle kolem třiceti let. Máme je od smíchu či mračení, od jakýkoliv opakujících se pohybů obličejových svalů. Nejčastěji se vyskytují kolem očí (tzv. kohoutí stopy), mezi obočím (mračivka) a nejvýraznější bývají na čele. „Mimické vrásky jsou přirozené a dodávají nám na individualitě. Bývají ještě pružné, a pokud nechcete, aby se vám například na čele vytvořily statické rýhy, je dobré zkusit třeba aplikaci botulotoxinu. Injekčně aplikovaná látka v nízkých dávkách znehybní sval, který tvaruje vrásku, a vyhladí tak pokožku. Botulotoxin je ideální také jako první prevence. Zákrok lze opakovat zhruba po čtvrt roce, i když účinek obvykle vydrží déle,“ říká MUDr. Petra Moravcová z Perfect Clinic.

Jemné vrásky od sluníčka

Častým pobytem na slunci si můžeme způsobit na celém obličeji již kolem třiceti let jemné vrásky a rýhy. Sluníčko totiž proniká hluboko do pokožky, ničí elastická vlákna a uvolňuje volné radikály. Proti takovým předčasným vráskám je nejlepší preventivně bojovat kvalitní péčí o pleť v podobě odpovídající SPF ochrany a pokožku dobře hydratovat zvnějšku i zevnitř. Co se týká radikálnějších a účinnějších procedur estetické medicíny, je dobré zkusit například chemický peeling. Ten zlepšuje strukturu pleti a zmenšuje drobné vrásky. Vhodnou volbou je také frakční laser, který pomáhá redukovat menší vrásky. Je také vhodný k minimalizaci strií či jizev.

Statické vrásky

K další fázi stárnutí pokožky dochází na přelomu třicítky a čtyřicítky. Na pokožce se začínají objevovat kvůli ubytku kolagenu statické, hlubší vrásky, které jsou na pleti viditelné, i když nepoužíváme mimiku, především v oblastí očí, rtů, krku. Zde je jako obvykle důležitá každodenní kvalitní péče, pravidelné návštěvy kosmetiky a ke zmírnění vrásek je dobré zkusit podstoupit aplikace výplněmi na bázi kyseliny hyaluronové. Tahle tělu vlastní látka v různé koncentraci pomáhá „vyhladit“ vrásky ve spodní polovině obličeje, ale také se s ní dají vyplnit propadliny pod očima, hlubší rýhy mezi obočím a ideální je i na korekci padajících koutků, které velmi výrazně dodávají tváři roky navíc.

„Mezi statické vrásky patří i nosoretní rýhy, což bývají první hluboké vrásky a způsobují povislé tváře. Tzv. nosoretky přidávají na věku a vytvářejí ve tváři unavený výraz. Dobrou prevencí je například obličejová gymnastika. Pokud vrásky chcete odstranit, je nejlepší také zvolit možnost injekční aplikace výplní na bázi kyseliny hyaluronové, která umí tyto rýhy přirozeně vyplnit. Možností je si nechat malinko doplnit i objem ve tvářích, a tím opticky pozvednout nejen kontury obličeje, ale i zmírnit nosoretní rýhy,“ doplňuje Petra Moravcová.

Specifické vrásky kolem očí

V očním okolí máme spousty mimických svalů. Navíc je zde pokožka velmi jemná a delikátní, a proto je toto místo i více náchylné na tvorbu vrásek. Mimické vrásky od smíchu jsou přirozené a dodávají nám charakter. Časem se ale mohou změnit v neestetický doplněk, přidávající na věku. Péče o křehké oční okolí by měla být proto důkladná a dlouhodobá. Intenzivněji bychom o oční okolí měli pečovat přibližně od třiceti let.

S prevencí začněte doma. Zkuste například neusínat na břiše, protože tím, že spíte se zkrabatělým obličejem na polštáři, se vrásky prohlubují. Spíte-li na břichu či boku, nepřirozeně tlačíte obličej do polštáře, a tím se podporuje tvorba očních vrásek či rýh v dekoltu. Vhodné je také, pokud již spíte na boku, zvolit ložní materiál, po kterém bude pokožka příjemně „klouzat“, jako je hedvábí či satén. Bavlna je sice příjemná, ale obličej zbytečně krabatí.

Samozřejmostí by měl být i kvalitní hydratační krém, určený speciálně pro oční okolí. Aplikujte ho vždy jemným poklepáváním. Jak již bylo zmíněno, důležitá je i ochrana před sluncem, takže nezapomínejte nosit sluneční brýle. Ty ochrání před slunečními paprsky a zároveň zabraňují mžourání do sluníčka, které prohlubuje mimické vrásky.

Ideální také je pořídit si sérum s 3% koncentrací kyseliny hyaluronové a v malých dávkách ho aplikovat na pleť každý večer a ráno. Vhodné jsou také přípravky s obsahem peptidů a vitamínů C a K.

Pokud jsou vrásky kolem očí již viditelné, tak bohužel prevence ani „zázračné“ krémy nepomohou. Jednou z možností, jak dodat pokožce vláhu a zmírnit vrásky kolem očí, je mezoterapie očního okolí. Jedná se o velmi účinný anti-agingový zákrok, při kterém se aplikuje speciální regenerační roztok s přídavkem kyseliny hyaluronové do citlivé pokožky v oblasti očí. Výsledkem je intenzivní hydratace s následným vyhlazením a zpevněním pokožky.

Vrásky kolem očí vizuálně prohlubuje i mnoho vrstev make-upu nebo pudr. Používejte kvalitní hydratační make-upy, které nanášejte v tenkých vrstvách. Korektory mějte tekuté a vždy o jeden tón světlejší než je make-up.

Ztráta objemu a kontur

Stárnutí pokožky se nemusí projevovat pouze vráskami, ale také ztrátou objemu v obličeji. Kvůli menopauze a poklesu hladiny estrogenů začíná u žen po padesátce pokožka opravdu ztrácet na své hydrataci a elasticitě. To se může projevovat celkovým povadlým tonusem pleti, poklesem kontur obličeje v důsledku hromadění nadbytečné, neelastické kůže. Tady už kosmetická péče nepomůže, ale účinné jsou některé z moderních metod liftingů za pomoci liftingových nití. Jedná se o ambulantní, rychlý bezbolestný zákrok, který dokáže navrátit obličeji pevné kontury.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.