Ladislav Pešek randil s matkou Jiřího Štěpničky. Rozešli se kvůli šílené fanynce
Ladislav Pešek před kamerou ztvárnil desítky rolí. Mezi nejslavnější patří pohádka Obušku z pytle ven! Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Obušku, z pytle ven!, Adéla ještě nevečeřela, Já už budu hodný, dědečku!, Valentin Dobrotivý, Cesta do hlubin študákovy duše, Škola základ života. To je jen stručný výčet filmů, v nichž zazářil herec Ladislav Pešek. Od jeho smrti 13. července uplynulo 38 let. Jaké bylo jeho soukromí?
Zatímco v profesním životě se Ladislavu Peškovi velmi dařilo, v tom soukromém zažil perné chvíle. V době, kdy prožíval svoji první velkou lásku s o šest let starší herečkou Jiřinou Štěpničkovou, matkou herce Jiřího Štěpničky, mu do života vstoupila šílená fanynka Renata z bohaté a vlivné židovské rodiny.
Čtěte také: Jiřina Štěpničková: Vynikající herečka, ale i sportovkyně s tragickým osudem
Nejenže mu zničila jeho spokojený vztah, ale doslova ho tyranizovala. Umanula si, že Pešek patří jenom jí a šla si tvrdě za svým. Začala ho citově vydírat a posléze i vyhrožovat. Oznámila mu, že pokud si ji nevezme za ženu, zabije se.
Ladislav Pešek v šatně Národního divadla. Zdroj: Pavel Štoll / ČTK
Dobrosrdečný muzikant Ladislav Pešek v pohádce Obušku z pytle ven Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Herci Ladislav Pešek a František Kreuzmann ve filmu Škola základ života. Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Ladislav Pešek zemřel v roce 1986, dva měsíce před svými osmdesátými narozeninami. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Měl dobrosrdečnou povahu, pro kterou byl mezi kolegy velmi oblíbený. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Ladislav Pešek se s Jaroslavem Marvanem potkával v divadle i ve filmu. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Hrob Ladislava Peška na Vyšehradě v Praze. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Ladislav Pešek se během života ženil dvakrát a měl jednu dceru. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Pešek dlouhá léta působil v Národním divadle. Angažmá ukončil v roce 1976, neboť dostával málo hereckých příležitostí a nesouhlasil s přístupem tehdejšího vedení k některým dalším hercům. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Ladislav Pešek pocházel z Brna. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Ladislav Pešek s hereckým kolegou Milošem Kopeckým. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Ladislav Pešek před kamerou ztvárnil desítky rolí. Mezi nejslavnější patří pohádka Obušku z pytle ven Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Ladislav Pešek patří k nezapomenutelným českým hercům. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Jiřina Štěpničková byla velkou láskou Ladislava Peška. Zdroj: ČTK
Jiřina Štěpničková s hercem Bohumilem Bezouškem. Zdroj: ČTK
Jiřina Štěpničková si v životě vytrpěla své. Dokonce skončila ve vězení. Zdroj: ČTK
Matka Jiřího Štěpničky patřila k hereckým legendám. Zdroj: ČTK
Ladislav Pešek zemřel v roce 1986, dva měsíce před svými osmdesátými narozeninami. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Pešek dlouhá léta působil v Národním divadle. Angažmá ukončil v roce 1976, neboť dostával málo hereckých příležitostí a nesouhlasil s přístupem tehdejšího vedení k některým dalším hercům. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Po demonstrativní sebevraždě si šílenou fanynku vzal za ženu
Když herec nereagoval na její dopisy a básně, které mu neustále posílala, demonstrativně spolykala prášky a skončila v nemocnici. Její otec následně Peška vyhledal a sdělil mu, že se s ní musí oženit, jinak ji bude mít na svědomí. Přecitlivělý a dobrosrdečný Pešek nátlaku nakonec podlehl a posedlou fanynku si v říjnu roku 1937 skutečně vzal. Nešťastné manželství trvalo skoro pět let, pak si Renata vyhlédla jiného muže a herce opustila, což pro něj znamenalo doslova vysvobození.
Dceru měl s profesorkou
Se svou první láskou Jiřinou Štěpničkovou se Ladislav Pešek po letech, kdy už oba byli v seniorském věku, setkal během natáčení seriálu Malý pitaval z velkého města, který nyní každé pondělí od 20:15 vysílá TV Prima. V díle nazvaném Kuchařinka ztvárnili manželský pár.
Životní láskou Ladislava Peška se stala profesorka Zora, se kterou se oženil v srpnu roku 1942 a žil s ní ve spokojeném manželství až do své smrti. Měli spolu dceru Zuzanu, které byl báječným otcem.
Zemřel krátce před svými osmdesátinami
Ladislav Pešek, přezdívaný Lála, byl mezi kolegy velmi oblíbený. Byl velmi skromný, přátelský a milý. Neustále z něj vyzařovala vitalita a optimismus. Od mládí sportoval a velmi dobrou fyzickou kondici si udržoval až do pozdního věku.
„Začínal jsem jako mladokomik. Když jsem po čtyřicítce a po padesátce hrál zelené mladíčky, obdivovali kritici i diváci, jak dovedu zahrát mládí. Nehrál jsem ho. I když přibývalo let, snažil jsem se nepropadnout nečinnosti, omrzelosti a vnitřní prázdnotě, která člověka hubí. Myslím si, že mládí si musí člověk udržet až do smrti, když chce lidem rozdávat radost a silný zážitek. Snažil jsem se, aby kus mládí bylo v každé postavě, kterou jsem hrál. To je vlastně celé tajemství tvořivé herecké práce a snad je to i tajemství života,“ svěřoval se ve své autobiografické knize Tvář bez masky.
Zemřel tři měsíce před svými osmdesátými narozeninami. Místem jeho posledního odpočinku je Vyšehradský hřbitov.
Herec Jiří Štěpnička si zahrál v oblíbeném seriálu Modrý kód primáře Bojana: