Celebrity

10. března 2024 07:50

David Laštovka

Ladislav Štaidl byl bohatší než Gott. Hudbou vydělal miliony, které podnikáním navýšil

Ladislav Štaidl byl velkým milovníkem žen

Ladislav Štaidl byl fenomén. Na co sáhl, v tom vynikal. Měl dar být ve správnou chvíli, na správném místě a věděl, kam investovat. Během života dokázal vydělat neuvěřitelné peníze. Říkalo se, že Štaidl byl bohatší než Karel Gott. V těchto dnech si připomínáme výročí jeho narození.

Za totality Ladislav Štaidl spolupracoval s Karlem Gottem, kterému skládal písničky a doprovázel ho se svým orchestrem. Stali se hvězdami v tehdejším Československu. A dokonce prorazili i na Západ. Zatímco muzikou vydělal Štaidl miliony korun, ať už díky honorářům, nebo autorským právům za písničky, které napsal, podnikáním po revoluci, kdy hudbu pověsil na hřebík, svůj zisk několikanásobně navýšil.

Podnikání měl v krvi. Jeho otec byl majitelem pily, kterou mu komunisté v roce 1948 zabavili. „Z hudební branže jsem odešel dobrovolně, což se ukázalo jako prozíravé, protože v podnikatelské oblasti jsem díky genům po tátovi dosáhl ještě větších úspěchů než v showbyznysu,“ svěřil se Štaidl ve své knize.

Zanechal po sobě obří jmění

V roce 1991 založil firmu, která dodávala popcorn do obchodů a všech českých kin. Dokonce měl v plánu vybudovat v ČR i první multikino. Tento záměr mu sice nevyšel, ale mrzet ho to nemuselo. O rok později založil společnost, která se zabývala nákupem a prodejem starožitností a nemovitostí. Do těch mimochodem investoval už za minulého režimu a po revoluci je velmi výhodně zpeněžil. Kromě toho zrestituoval část Západočeských cihelen ve Stodu na Plzeňsku.

Prakticky ze všech podniků, které vybudoval, se mu sypaly závratné sumy. K tomu mu každoročně na účet přicházely tantiémy z rádií a televizí za jeho autorské počiny. Dokázal tak finančně zabezpečit nejen sebe, ale i své čtyři děti: Karolínu, Jiřího a Jana, které měl z prvního manželství, a Artura, jehož zplodil se zpěvačkou Ivetou Bartošovou. Právě ti se stali dědici. V showbyznyse se dokonce říkávalo, že Štaidl je bohatší než Karel Gott. Za totality umělci kasírovali velké peníze. Kolik si účtovali za vystoupení Gott či Štaidl?

Hvězdné trio Štaidl, Gott, Svoboda (archivní video z ledna 2021)

Adamcovi bezúročně půjčil na dům

Každý, kdo Ladislava poznal osobně, o něm tvrdí, že ho peníze nezkazily a zůstával pořád stejný. Navíc prý měl velké sociální cítění a kdykoliv některý z kamarádů potřeboval pomoci, nikdy neodmítl. „Počátkem devadesátých let jsem chtěl koupit dům, který se mi hodně líbil, ale neměl jsem na něj dost peněz. Láďa se nabídl, že mi půjčí. Bezúročně. A nic za to nechtěl. Nebyl to obchod, kdy skladatel půjčí režisérovi a očekává za to nabídku na lukrativní práci. Já byl tehdy v nemilosti. Měl jsem mezi kamarády mnoho movitých lidí, ale on jediný mi podal sám od sebe pomocnou ruku. Jen tak z přátelství,“ prozradil například režisér Jiří Adamec.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.