Celebrity

8. března 2024 08:10

David Laštovka

Gott, Štaidl, Slováček či Rokl na MDŽ za totality bohatli. Měli i čtyři vystoupení za den

Mezinárodní den žen neboli MDŽ, který připadá na 8. března, patřil za minulého režimu ke stěžejním svátkům. Volno sice nebylo, mohutné oslavy ale nešlo přehlédnout. Snad v každém městě a vesnici se pro ženy pořádaly kulturní akce, na kterých se nešetřilo, a umělci z Prahy měli ten den doslova žně.

Někteří interpreti na MDŽ zvládli odzpívat klidně i čtyři vystoupení. Poptávka byla obrovská. Své o tom ví i zpěvačka Yvetta Simonová (94), která účinkovala ve dvojici s Milanem Chladilem (†53). „Pamatuji se, že už v lednu jsem se děsila toho, co všechno Milan domluvil za vystoupení na MDŽ. To jsme měli i čtyři za jeden den – a to už bylo skutečně moc. To už jsem ani nevěděla, co zpívám,“ přiznala s úsměvem Simonová webu Prima Ženy.

Za jeden den si umělci vydělali balík

V 80. letech činil honorář českých pěveckých hvězd v průměru 800 korun za jeden koncert. Když jich na MDŽ zvládly čtyři, za pouhý jeden den si přišly na 3 200 korun. Jen pro srovnání, například v roce 1982 činil průměrný měsíční plat 2 500 korun.

Čtěte také: Kolik si vydělávali nejslavnější čeští herci za totality? Už tenkrát byli v balíku

„Když slyším, jak někteří kolegové s odstupem let naříkají, že to na zbohatnutí nebylo, neříkají pravdu. Špatně jsme se rozhodně neměli. Měli jsme zhruba třicet vystoupení za měsíc, vždy dvojáky, jedno odpoledne, jedno večer. A když bylo MDŽ, stihli jsme i čtyři vystoupení. To byl nejlepší kšeft z celého roku,“ prozradil nám za života zpěvák Vítězslav Vávra (†68).

Honoráře Karla Gotta

Ještě lépe na tom byla hudební ikona Karel Gott (†80). Jako jediný český interpret mohl za komunismu dle libosti koncertovat v západním Německu. Za jedno vystoupení v roce 1982 s doprovázejícím Orchestrem Ladislava Štaidla si účtoval kolem 160 tisíc korun.

Čtěte také: Textař Michael Prostějovský se vzdal včelky Máji. Nechtěl, aby měl Karel Gott problém

Z toho on sám měl 112 000 Kč, Štaidl (†75) kolem 23 000 Kč, další člen souboru, saxofonista Felix Slováček (79), 11 200 korun, klavírista Rudolf Rokl (†55) 9 400 korun a například baskytarista Ondřej Soukup (71) 4 000 korun. „Karel měl za jeden koncert 70 procent a já dvě a půl procenta, což tehdy bylo asi 250 západoněmeckých marek, v přepočtu asi 4 000 korun, a to bylo myslím velmi krásné. Kapelník Láďa Štaidl to rozděloval velmi spravedlivě,“ přiblížil v pořadu PopStory Ondřej Soukup.

Podívejte se také na tipy, co koupit na MDŽ:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.