Manuál na šťastný život 16. díl: Co bychom měli vědět, než se zamilujeme
Vytvořte si podle našich návodů návyk pozitivního myšlení a vpusťte štěstí do svého života.
Budeme se věnovat vztahům, sebelásce, práci i zdraví. Manuál vám nabídne i množství rad, jak pracovat s těžkými životními situacemi, jako je například rozchod, nevěra, strach, úzkosti nebo ztráta někoho blízkého. Pozitivní myšlení je tím, co pomáhá zvládat životní situace. V každém díle vás čeká něco málo teorie, ale především praktické postupy, techniky a cvičení. Některé rady vám mohou posloužit jako rychlá intervence při případných problémech. Po přečtení a ukončení návodu se můžete k určitým krokům vždy vrátit. Ničeho se neobávejte a pusťte se směle do své cesty za štěstím!
Co bychom měli vědět, než se zamilujeme
Jsme na začátku vztahu a začínáme jeden druhého poznávat. Mnozí si v tu dobu kladou otázky: „Je to ten pravý?“, „Budu si s tím člověkem rozumět i po několika letech?“ Když se zamilujeme, je potlačeno centrum kritiky a na objektu našeho zájmu nenajdeme žádnou chybu. Je vůbec možné přes hormonální koktejl, který zachvátí náš mozek, zjistit, že si nebudeme s partnerem ve vztahu vyhovovat, a včas odejít? V určitém věku a s určitými zkušenostmi jsme již obezřetní ve výběru partnera. Je nějaké pravidlo, jak poznat, zda se k nám daný člověk hodí?
Čemu se hned na začátku věnovat a co sledovat
Na začátku vztahu chceme většinou mít romantické zážitky, které nemají nic společného s kladením otázek. Prožíváme romantické večeře při svíčkách, flirtování a dlouhé večery plné tance. Na povídání není moc času, přestože právě komunikace je základ toho, jak poznáme, zda se k nám ten druhý hodí.
Důležitá je partnerova minulost
Nejedná se o to, že chceme partnera soudit, ale poznat ho. Tudíž je pro nás jeho minulost důležitá. A to včetně toho, jaká byla jeho sexuální minulost a jakým způsobem se budeme chránit před nechtěným otěhotněním. Není na tom sice nic romantického, můžou namítnout mnozí, ale je to opravdu velice praktické z hlediska pohlavně přenosných nemocí včetně onemocnění AIDS a zabránění nechtěného otěhotnění.
Dost často se bojíme znát odpovědi na otázky, protože odpovědi podvědomě známe. Chceme a zoufale toužíme po tom mít vztah a odpovědi na určité otázky by nám v tom mohly zabránit. Hledáme raději důvody, proč někoho milovat, než důvody, proč ho nemilovat. Neznamená to ale, že to, co nevíme, nám nemůže ublížit.
Jak vidí svou budoucnost?
Měli bychom partnerovi pokládat otázky týkající se jeho budoucnosti. Jaké jsou jeho cíle a hodnoty? Shodují se jeho cíle s těmi našimi? V případě, že toužíme po rodině a chceme uzavřít manželství, těžko budeme partnera přemlouvat k tomu, aby si s námi pořídil dítě, nebo si nás vzal.
Pozor na negativního člověka
Jsme pozitivně naladění a ve všem hledáme jen to pozitivní. Pokud je ale partner negativní člověk, který žije ve strachu a obavách, ve většině případů se po čase změní i naše myšlení k tomu negativnímu, protože přesvědčovat někoho každý den o tom, že vše bude v pořádku, je velice vyčerpávající. A po nějakém čase podlehneme jeho stylu myšlení.
Zajímejte se o rodinné zázemí a vztahy v rodině
Skrytý hněv na rodinné příslušníky může určitým způsobem zasáhnout váš vztah v budoucnosti. Naopak i přílišné zasahování rodiny do života vašeho partnera je důvodem k tomu, že váš potencionální partner nebude schopen se skutečně oddat vašemu vztahu, když nedostane svolení své rodiny. Nebo nebude schopný vás začlenit do své původní rodiny. Nezastane se vás a svoji původní rodinu vlastně nikdy neopustí.
A co různé závislosti?
Pozor na pití většího množství alkoholu nebo užívání drog. Může se jednat o člověka závislého na alkoholu nebo na drogách.
Není to žárlivec?
Zajímá se partner o váš život do všech podrobností včetně toho, že vám několikrát za den volá a zjišťuje, s kým jste a co děláte? Možná i tvrdí, že na vás myslí čtyřiadvacet hodin denně, což může ukazovat na člověka žárlivého a majetnického.
Minulé vztahy a důvody rozchodu
Vnímejte, jak parter mluví o své bývalé partnerce. Často například flirtuje i s jinými ženami a potřebuje hodně pozornosti od jiných lidí. Může se jednat o člověka, který byl často nevěrný a jeho vztah mohl skončit pro jeho časté nevěry. Zlobí se na své bývalé partnerky a cítí se jako oběť. Ze všeho viní své bývalé partnerky. I vy se můžete stát tou, která mu zničí život. Takový člověk neumí vzít za svůj život odpovědnost a viní všechny lidi kolem sebe. Neumí uznat svůj podíl viny na ukončeném vztahu.
Chce se dál rozvíjet? Poučil se ze svých chyb a předchozích zkušeností?
V případě, že se věnujete svému osobnímu rozvoji a navštěvujete semináře a kurzy a váš partner se v životě zastavil a nic ho nezajímá, je jen otázkou času, kdy si úplně přestanete rozumět. Budete těžko hledat společná témata.
Máte společné koníčky? Dokáže vás partner rozesmát?
V případě, že odejde zamilovanost, zůstane vám vždy společný smysl pro humor, který vás v období těžkých chvil a životních krizí vždy sblíží. I společné koníčky pomáhají najít cestu zpět k člověku, který žije vedle vás, i přesto, že jste se třeba na čas jeden druhému odcizili.
A co peníze?
Má finanční problémy a dluhy, nesnaží se platit účty. Tento člověk bude jedna velká výmluva. Ve většině případů takový partner hledá pouze svoji matku nebo otce, především někoho, kdo se o něj postará.
Pozve vás na večeři a nechá vás nakonec vaše jídlo zaplatit. Přemýšlí o každém výdaji a mluví o tom, kde je možné ušetřit a jak jsou jiní lidé rozhazovační. S takovým partnerem nečekejte žádné dárky a většinu vašich výloh si budete vždy muset zaplatit sama. Důležité je domluvit se s ním už na začátku vztahu, jak budou vypadat vaše společné finance, protože v období, kdy budete například na mateřské, vám může partner vaši finanční situaci vyčítat.
Co je ještě důležité?
Náboženská a duchovní filozofie, kde za nějaký čas může dojít ke střetům v oblasti výchovy dětí a společného života.
Morální hodnoty a přístup k lásce a závaznému vztahu je další námět pro vaši společnou komunikaci a mnohé může odkrýt.
Pozor i na člověka, který má vše pod kontrolou a nikdy neprojeví emoce. Nezná strach a řídí všem okolo sebe život. I vám bude za čas řídit život, protože se jedná o diktátora a nejspíše i manipulátora.
Cvičení: Jak můžeme zůstat déle zamilovaní?
Zamilovanost se mimo jiné projevuje tak, že si vytváříme o milované osobě překrásné obrazy. Sníme o tom, jak by to s ní bylo nebo mohlo být skvělé.
Všední vzpomínky filtrujeme a nevěnujeme jim pozornost. Když chceme, aby nás ten druhý víc přitahoval, zkusme následující:
- Vzpomínejme si na příjemné scény a obrazy spojené s naším partnerem (partnerkou) asociovaně. Tak, jako kdybychom je v danou chvíli opět prožívali. Máme před sebou velký, barevný obraz, slyšíme zvuky okolo sebe, jako tehdy, když se scéna odehrávala. Prožíváme tytéž pocity.
- Nepříjemné scény si připomínejme disociovaně. Obraz (vzpomínka) by měl být malý, méně ostrý, radši černobílý. Měl by být dostatečně vzdálený, aby nám bylo jasné, že daný děj znova neprožíváme, že jde jen o vyšumělou vzpomínku.
Jak to vypadá v praxi:
Tu nejhezčí fotku vašeho vztahu s vaším partnerem si dejte zvětšit a postavte na svůj pracovní stůl nebo noční stolek. Tu ošklivou fotku vašeho vztahu roztrhejte a zahoďte. Vzpomínku na vaši dovolenou s partnerem - vonící vlasy, opálená pleť, perfektní sexy plavky, víno, zpěv, odpočinek - si ve vnitřním zraku zvětšete, vejděte znovu do scény. Znovu partnera významně pohlaďte po zádech. Prociťte, jak reaguje jeho pokožka pod vašimi prsty. Vzpomínku na nervózního partnera balícího věci na dovolenou – hádky, nervozita - si zmenšete na velikost pohledu. Vzdalte pohlednici alespoň na dva metry od sebe, udělejte z ní černobílou, neostrou. Potom ji hoďte za hlavu a vyvolejte si okamžitě vzpomínku číslo jedna.
Varianta: Popovídejte si s partnerem o tom, v jakých šatech, v jakém prostředí, v jaké situaci vám přijde sexy a chtěli byste ho častěji vidět. O tom, kdy je pro vás přitažlivý a kdy ne. Poskytněte si navzájem víc příležitostí na to, abyste jeden druhého mohli vnímat jako přitažlivou osobu.
Šárka Vávrová