Mýty a fakta o opalování: Stačí make-up s SPF jako ochrana?
Za posledních třicet let vzrostl 4x počet případů rakoviny kůže v České republice! Melanom je sedmým nejčastějším nádorem, proto je opravdu nutné si chránit pokožku před slunečním zářením!
Ještě před tím, než vystavíme své tělo slunečním paprskům, si klademe několik otázek: Stačí, když použijeme ochranný faktor obsažený v make-upu? Neubírá nás silný SPF faktor o vitamín D? Bude nám na koupališti stačit natřít se ochranným faktorem jednou a chráněni budeme až do večera?
Dermatologové každoročně více a více apelují na to, že ztmavlá pokožka po opalování je škodlivým projevem, před kterým bychom měli naše tělo chránit. „Bohužel nesprávné návyky vedou k předčasnému stárnutí kůže a ke vzniku kožních nádorů,“ pojmenovává bez okolků dva nejsilnější argumenty, proč je nutné pokožku chránit ochrannými faktory, dermatoložka MUDr. Iveta Hasová.
UVA a UVB paprsky
Abychom si mohli dávat pozor před nebezpečím, musíme ho nejdříve umět pojmenovat. Často z různých zdrojů slýcháme, jak silné je sluneční záření a jaké neblahé důsledky může mít na naše zdraví, ale jen málokdo umí rozlišit UVA od UVB paprsků, o kterých je vlastně řeč. Až 95% z celého UV záření tvoří UVA paprsky, které procházejí tmavými mraky, smogem, sklem či okny. Dokonce se odrážejí i od sněhu a písku. Pronikají proto bez problémů i do dermis, tedy hlubší vrstvy kůže.
„Nežádoucí účinky slunečního záření jsou způsobené v převážné míře jeho UV složkou, tedy ultrafialovým zářením UVA a UVB. Jejich působení lze rozdělit na včasné a pozdní. Opálení kůže s tvorbou pigmentu a zánět kůže - zarudnutí až tvorba puchýřků, imunologické změny, ztluštění pokožky, tvorba vitamínu D - ty patří do skupiny včasných změn. K pozdním a nežádoucím změnám v naší kůži patří fotoageing a fotokarcinogenéza. První z termínů označuje předčasné stárnutí pokožky s tvorbou vrásek, ztrátou odolnosti a pružnosti kůže, také s tvorbou rozšířených cévek a pigmentových skvrn a se žloutnutím pokožky. Druhý termín pojmenovává stav vedoucí ke vzniku kožních nádorů, kterého se všichni nejvíce obáváme,“ dodala zkušená lékařka Iveta Hasová, která se zaměřuje i na preventivní vyšetření znamének, díky kterému lze úspěšně předcházet vzniku rakoviny kůže.
Je make-up s obsahem SPF dostatečná ochrana?
Samostatnou kapitolou je téma SPF a make-up, protože množství zkrášlujících produktů na trhu se pyšní tím, že po jejich aplikaci již nemusíme používat jiný ochranný faktor. Jsou o něj totiž obohaceny. Odborníci se však s tímto tvrzením neztotožňují. I zde platí, že účinné látky po pár hodinách ztrácejí na své síle, navíc, abychom dosáhli intenzity ochranného faktoru uvedeného na obalu, museli bychom mít na tváři údajně až 7x větší množství make-upu, než je obvyklé. Určitě je proto lepší, když se samostatně aplikuje make-up a krém s ochranným faktorem. Pokud se vám v průběhu dne nechce každé tři hodiny líčení obnovovat, chraňte si obličej velkými slunečními brýlemi, případně kloboukem.
Mýty a fakta o opalování
Fakt: Protože v současnosti musíme na obličeji nosit ochranné roušky, dermatologové nedoporučují aplikovat si pod ni hutné krémy s ochranným faktorem. Pleť pod rouškou nedýchá, potí se, a tak bychom jí mohli škodit. Ochranný faktor je však třeba nanášet na zbytek obličeje, který je vystaven slunečnímu záření.
Mýtus: Jestliže použijeme ochranný faktor 20 a následně 30, máme na sobě faktor 50. To v žádném případě neplatí! SPF se nekumuluje.
Fakt: Děti do jednoho roku musíme před sluncem chránit, jak jen to je možné, a to používáním nejvyššího ochranného faktoru spolu se stínícím oblečením, kloboučkem a pobytem ve stínu.
Mýtus: Nespotřebované krémy s obsahem SPF můžete použít i následující léto. Není tomu tak, protože zde platí, že účinek ochranných látek se časem snižuje.
Fakt: V našich končinách zcela stačí používání SPF 20 nebo 30, 50 je dobré používat u moře.
Mýtus: SPF 50, respektive 60, je dvakrát tak účinný jako SPF 30. Ne! Mezi hodnotou SPF 30 a SPF 50 je už jen minimální rozdíl. SPF 30 blokuje 97% UVB paprsků a SPF 50 blokuje 98%.
Mnozí lidé stále podceňují sílu slunečního záření a vystavují se mu bez ochrany i celé hodiny. Přitom i po aplikování ochranného faktoru se pokožka během letních měsíců pěkně přirozeně zbarví. Nejdůležitější je, aby nedošlo k jejímu poškození.