Zimní kozačky: Umíte je správně vybrat a kombinovat?
Vybrat takové, které budou pohodlné, teplé a ještě vám budou slušet není jen tak Zdroj: playbuzz.com
Kozačky patří k téměř povinné zimní výbavě. Vypadají elegantně a hlavně vám poskytnou ochranu před chladem, deštěm a sněhem. Jejich výběr je velmi důležitý, protože kozačky nosíte většinu podzimu i zimy, a neměly by být jen krásné a slušivé, ale i pohodlné a funkční.
Nohy v teple
Máte-li kozačky jako hlavní zimní obuv, je důležité vybrat takové, ve kterých vám bude teplo po celou zimu. Samozřejmostí by měl být vnitřní kožíšek nebo teplá podšívka. Kontrolujte také výšku podrážky (nezaměňujte s podpatkem) - čím vyšší podrážka, tím lepší izolace od studené země. Ideální je podrážka minimálně centimetr vysoká. Ve velkých mrazech si do bot můžete dát ještě speciální termální vložky. Vybavte se také kvalitními ponožkami ze 100% bavlny, vlny, bambusu nebo froté.
I v zimě se díky střídání venkovních a vnitřních teplot nohy potí. Ani sebeteplejší ponožky vás před chladem neochrání, když budete mít nohy v nekvalitních ponožkách z umělých materiálů, které nesají pot. Klidně si noste do práce další ponožky na převlečení. Pokud vám to pracovní prostředí povoluje, vezměte si do práce boty na přezutí.
Důležitý je samozřejmě i materiál obuvi. Nejvíce vás od zimy ochrání kvalitní kožené kozačky. Kůže se nejlépe adaptuje v mrazivém počasí a nepopraská. „Vhodné je také volit modely, které mají podpatek jako součást podrážky. Pokud je podpatek pouze na podrážku připevněný, může ve velkých mrazech dojít k ulomení. Velikost boty u kozaček volte malinko větší, protože v těsné botě je noha více náchylná k prochladnutí,“ říká Veronika Sajdoková z CCC.
Výběr podle postavy a oblečení
Při pořizování kozaček se musíte kromě funkčnosti řídit také vaší postavou a stylem oblékání. Každé postavě sluší jiný typ kozaček.
Na velmi drobných dámách nevyniknou příliš vysoké kozačky sahající až ke kolenům, postava se v nich může opticky „ztratit“. Vhodné jsou úzké kozačky do půlky lýtek na vyšším podpatku. Nohy opticky prodlouží také kozačky se špičkou a štíhlými podpatky. Nejste-li si jistá na štíhlých podpatcích, sáhněte po kozačkách na klínu, které jsou stabilnější a účel také splní na výbornou.
Pokud máte vysokou štíhlou postavu, máte výhodu a můžete si dovolit jakýkoliv tvar. Vysoké dámy krásně vyniknou v letos velmi moderních extra vysokých kozačkách nad kolena.
Výběr podle stylu oblékání
Pokud často nosíte kalhoty, pořiďte si širší kozačky a kalhoty do nich zasuňte. Kalhoty nošené přes kozačky se totiž považují za módní faux pas.
Pro každodenní nošení jsou nejpraktičtější a nejlépe kombinovatelné hnědé nebo černé kozačky z hladké kůže bez zbytečných módních okras jako jsou přezky a zipy. Nejlépe do kozaček vypadají úzké kalhoty a legíny, které zkombinujete s oversize svetrem. Ke kozačkám se naopak nehodí sportovní oblečení ani volné kalhoty. Pokud nosíte často batoh na zádech, pořiďte si elegantní kožený, nejlépe ve stejné barvě, jako jsou kozačky.
Čisté boty, pěkné boty
Pokud máte boty z hladké kůže, tak je nezapomeňte dobře krémovat. Obuv z broušené kůže nekrémujte. Více na ní nanášejte impregnaci. Koženou obuv se vyplatí občas důkladně vyleštit speciálními prostředky. Jestli na kůži objevíte odřeniny, tak nezoufejte. Na našem trhu existují speciální spreje, které odřeninu pokryjí a ochrání. Leštěním a správnou péčí o kožené boty můžete výrazně prodloužit jejich životnost.
Syntetický materiál čistěte buď vlhkým hadříkem, nebo prostředky přímo určenými na syntetiku. Totéž platí pro semišové boty, i na ně používejte správné spreje. Při čištění semišových bot však buďte opatrní, tyto boty zůstávají rády flekaté, proto silně zašpiněné boty raději vykartáčujte.
Na podzim a v zimě je také nutné počítat s mokrým počasím, které botám samozřejmě nesvědčí. Nejlepší je prevence - používejte impregnační spreje, aby boty nepromokly a nenarušila se jejich struktura. U kožených bot, pokud navlhnou, je dobré použít speciální napínáky a nechat je v botách 24 hodin. Napínáky pomohou botám udržet jejich původní tvar, chrání je proti deformaci a tvorbě tzv. vrásek. A rozhodně kožené boty nedávejte k přímému zdroji tepla, hrozí, že popraskají.