Móda před rokem 1989: Nosily se džíny, ramenní vycpávky i plísňáče

Móda před sametovou revolucí nebyla zdaleka tak rozmanitá a uvolněná jako dnes. Co se nosilo předtím, než se k nám začaly dostávat trendy ze Západu?

Kdo chtěl před rokem 1989 v socialistickém Československu jakkoliv vyčnívat, musel si k tomu dopomoci sám. Šicí stroj byl tehdy v rodinách velice rozšířený, protože si lidé alespoň díky němu mohli dopřát luxus v podobě originality. Před sametovou revolucí vládla uniformita, nosila se hlavně konfekce a obchodní domy nabízely ty samé modely – pouze v různých velikostech.

Jak vzpomínají na revoluci slavné osobnosti?

„Omezené množství zboží a uniformita výběru nutila ženy studovat domácí i zahraniční časopiseckou produkci a vlastními silami se postarat o ošacení členů domácnosti. Vedle klasických šicích strojů byly v 80. letech populární například i pletací stroje umožňující při dostatečném množství příze vytvářet vesty, šaty, svetry i další součásti pleteného oděvu,“ uvedl pro web iDNES.cz Kamil Rodan, historik Slezského zemského muzea.

Pokud jste se dostali k nějakému oblečení ze zahraničí, obvykle to byl svátek. Velkým hitem byla džínovina – kdo neměl džíny, jako by nebyl! Když se poštěstilo, mladiství obvykle své vysněné rifle nosili, až dokud se úplně nerozpadly. Džíny i džínové bundičky byly velkým hitem a daly se koupit na černém trhu nebo v Tuzexu za bony. Dalším trendem byly i takzvané plíšňáče, tedy kalhoty s plísňovým vzorem. In byly vysoké pasy a hojně se nosily také pásky v pase.

Oblečení se vyrábělo z umělých materiálů

V obchodech bylo oblečení vytvořené především z těch nejlevnějších materiálů jako dederon, syntetické vlákno z NDR, tesil nebo chemlon. Z umělého materiálu se šilo téměř vše, ačkoliv se vyznačoval řadou nepříjemných vlastností. „Nemusely se žehlit, stačilo je po praní pouze vyvěsit na ramínko. To bylo plus umělých materiálů. Šly ale snadno zničit, textil se zatrhával, jednoduše šel propálit, byl neprodyšný, nepříjemný k nošení,“ vzpomínala Eva Breuerová, kurátorka sbírky textilu Severočeského muzea v Liberci, pro magazín e15.cz.

Pro kvalitnější a lepší kousky do šatníku se lidé vydávali do Prahy do Domu módy, Kotvy či Bílé labutě. Uzavřené hranice Čechům nebránily v tom, aby si sháněli módu inspirovanou Západem. Mezi další trendy patřily ramenní vycpávky, které se objevovaly jak na halenkách, tak i na sakách. Už tehdy se nosila oversized svršky, muži oblékali baloňáky, saka a kalhoty různých střihů. Oblíbené byly takzvané zvonáče, které byly užší v oblasti stehen a od kolen dolů se rozšiřovaly. Některé byly volnější už od pasu. Nesmíme opomenout ani pletené svetry a vesty s výstřihem do V.

Po revoluci lidé začali jezdit do zahraničí a otevřely se jim nové možnosti. Západ jim sloužil jako jakási inspirace a kopírovali to, co frčelo za hranicemi. Módu ovlivňovaly hlavně slavné osobnosti. Češi chtěli mít ve skříni to, co viděli na zahraničních hercích či zpěvácích. Nosily se lesklé legíny či lakované lodičky a nesmíme zapomenout ani na šusťákové soupravy.

Sdílejte článek
Štítky 1989 Československo móda socialismus Sametová revoluce osmdesátky 80. léta oblečení za socialismu

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.