Móda a krása

19. října 2017 06:00

Martina Čerňanská

Šílíte ze svého šatníku? Nemáte co na sebe? Nechte si poradit od módní guru Kláry Klempířové

Šatník je svatyní každé ženy, která chce být atraktivní a krásná. Jenže občas se stane nepřehlednou džunglí, ze které šílíme. Kéž by se najednou zjevil stylista a ukázal nám cestu tím módním chaosem! Módní poradkyně Klára Klempířová učí české ženy ovládat zásady stylu a oblékání.

Známe to všechny. Je ráno, pospícháte, děti neposlouchají a vás čeká náročný den, kdy musíte být tip ťop a ještě byste se ráda cítila komfortně. Jenže právě teď jste bezradná a naštvaně si pomyslíte: Sakra, já nemám co na sebe! Než se rozhodnete zplundrovat svůj účet v prvním obchoďáku, zachovejte chladnou hlavu a nechte si dobře poradit. Třeba od profesionální konzultantky v oboru módy a stylu Kláry Klempířové, která zná dobře nemoci šatníku českých žen a umí je účinně uzdravit.

Kláro, co si počít v takové ranní situaci, kdy jsme ve stresu, ale víme, že se musíme dobře obléci?

Štěstí sice přeje připraveným, ale přesto nedoporučuji si oblečení připravovat den dopředu. I když si můžete zjistit, jaké bude počasí a co vás ten den čeká, nemůžete vědět, jak se budete cítit. Naše nálady se mění a to je v pořádku. Proto musíte mít více variant, abyste si měla z čeho vybírat. V Módní ordinaci mám speciální službu pro takové případy, které říkáme “revize šatníku”. S klientkou zkoušíme její oblečení a tvoříme z nich nové kombinace, které by ji samotnou nenapadly. Vymyslím jí trendové outfity, které musí být slušivé a musí se v nich cítit skvěle. Všechny nové kombinace zdokumentujeme a uděláme osobní katalog fotografií, do kterých může kdykoli nahlédnout. Také napíšeme nákupní seznam věcí vhodných k dokoupení a vyhodíme vše neslušivé, co se do kombinací nehodí, co už je out.

 • Ve světě módy a stylu tvé jméno už něco znamená. Kde se vzala tvá láska k módě?

Zřejmě za to může moje babička, naučila mě háčkovat, plést a šít už když jsem byla malá holčička. Babička byla kreativní a šíleně pracovitá… nikdy jsem ji neviděla sedět s rukama v klíně, pořád musela něco tvořit a to mám asi po ní. Na střední škole jsem se hned v prváku začala účastnit soutěží “Mladý módní tvůrce”, odkud jsme se se spolužačkami vždycky vrátily s diplomem. To mě naplňovalo a motivovalo. Ani mě pak nenapadlo, že po maturitě bych měla dělat něco jiného. Dostala jsem příležitost vyzkoušet si jak práci modelky, tak švadleny, návrhářky, pak módní redaktorky a dnes jsem nejčastěji v roli módní poradkyně a stylistky.

 • Už nějaký ten rok funguješ ve své Módní ordinaci. Co si pod tím může člověk představit a jak tě napadlo ji založit?

Když jsem si prošla praxí v časopisech ELLE a Marianne, tak pak jsem měla touhu přiblížit módu a hlavně styl všem ženám tak, aby se cítily skvěle. Uvědomovala jsem si, že rady v časopisech jsou jen všeobecné a povrchní, a tak jsem je chtěla přinést blíže k jednotlivým osobnostem a začala jsem chodit nejprve na „revize šatníku“ ke svým kamarádkám. Tam jsem zjišťovala jejich potřeby a touhy. Byly to typy různých žen a na základě toho jsem si vytvořila dotazník, abych klienty co nejefektivněji poznala. Právě osobním dialogem s klientkou vždycky naši spolupráci začínáme!

 • Mít svého módního poradce je běžné ve světě celebrit, ale mohou si to dovolit běžně pracující ženy?

Určitě ano! Není to nijak nedostupné, může to být investice jen v rámci pár tisíců korun a může vám to úplně změnit image a s tím i celý život! Třeba výše zmíněná revize šatníku je v mnoha případech jednorázová spolupráce. Během ní si nejenom uděláte pořádek a systém v šatníku, ale dostanete rady, co konkrétně vám sluší, co ne a na co se zaměřit při nákupech. Takže pak už si víte rady jak při nákupech tak i před skříní.

 • Co znamená, podle tvých letitých zkušeností, mít skutečně styl?

Tématem stylu v módě se zabývám ve své Akademii stylu a módy. Pořádám workshop JAK MÍT STYL a začínám ho citátem od Gabriely Chanel: „Styl je věčný, zatímco móda pomíjí.“ Se stylem se můžete narodit, přičemž nás ovlivňuje i prostředí, ve kterém vyrůstáme. Styl se ale můžete naučit! Zjistila jsem totiž během praxe v Módní ordinaci, že i když je každá žena jinak krásná, tak všechny máme plus mínus společné základní potřeby. Ty se dají zjednodušeně shrnout do pěti pravidel stylu. Když je budete brát v potaz při případných pochybách před zrcadlem, tak se vyhnete módním přešlapům. Zkrátka pravidla stylu jsou tady pro nás ke zkrášlování a zjednodušování života.

 • Jak by ženy, které už zdobí zralá krása, měly přistupovat ke žhavým módním trendům?

Módní trendy neexistují jen pro mladé. Jsou pro všechny! Ale ano, mladí mají tu výhodu, že jim sluší všechno, a ti starší, ti jsou moudří. Už by měli vědět, co jim sluší a co nikoliv. Zralé osobnosti by měly excentrické trendy nosit s rozvahou a vybírat si jen to, co koresponduje s jejich osobností.

 • Existují nějaká obecná pravidla oblékání, která bychom si měly vštípit a držet se jich?

Pravidel v módě a v odívání je mnoho! A zároveň se dají skvěle kreativně porušovat. To je pro ty odvážnější. Já jdu cestou estetiky. Definuji jednotlivé styly a moc mě baví jejich křížení. Mám na to téma zajímavý seminář v Akademii stylu a módy.

 • Občas je nutná radikální “čistka” šatníku. Jak při ní postupovat?

Chce to si na to vyhradit čas a mít dost trpělivosti. Když na to budete sama, pak bych začala tím, že bych všechno vyndala ven ze skříní a vracela tam jen věci, které si vyzkoušíte před zrcadlem v nových sebejistých kombinacích. Já se svými klientkami všechny povedené kombinace fotím. Mají pak ráno o problém méně, mrknou na vytištěné fotografie a vyberou si to, co je pro ten den pro ně nejlepší. Ale při revizi šatníku spolu vše ze skříní nevyndáváme, mám jiné triky! Jaké? To s vámi ráda proberu osobně.

“Modelkovské" míry nemá každá z nás. Je to při oblékání problém a jak ho vyřešit?

Když radím ženám, jak se oblékat, tak mě nezajímají tato fakta: míry, váha a věk. Zajímá mě souměrnost postavy a velikost. A jestli se v tom daném oblečení usmívá! Vážně, to považuji snad za nejdůležitější.

Na to jak se přiblížit ideálu krásy ale znám různé finty. Nejjednodušeji to jde za pomocí černé a bílé barvy. Tmavé oděvy dáváme na místa na těle, které chceme opticky zmenšovat a světlé barvy klademe tam, kde chceme pozornost upoutat.

 • Vnímáš při své práci módní poradkyně, že se styl českých žen nějak posouvá, proměňuje?

Ano, to je fakt, že je to čím dál lepší, že je radost pohledět, protože české ženy jsou navíc velmi krásné, takže to mají snazší. Snazší než třeba Francouzsky! O kterých se říká, že jsou nejvíce šik…

 • Co nejraději nosíš ty sama?

Já ráda zkouším různé styly a trendy, to hlavně ze studijních důvodů :) Ale nejkrásněji se cítím v mixu elegantní ženskosti s rebelskými, lehce rockerskými, prvky.

 • Kolik peněz je potřeba, abychom byly dobře a trendově oblečené?

Prvotní investice do kvalitního nadčasového šatníku je určitě potřebná. Ale trendové kousky, ty už můžeme pořizovat v rámci stokorun. Víme všechny moc dobře, že k tomu, aby vám to slušelo, není potřeba velké finanční bohatství. Kdo má více prostředků, má to možná jednoduší, ale neznamená to, že je automaticky šťastnější. Chytré ženy prostě umí čarovat ve svůj prospěch i s málem!

PŘEČTĚTE SI: 10 ZPŮSOBŮ, JAK VYPADAT LUXUSNĚ, I KDYŽ NA TO NEMÁTE

 • Co si nikdy, ale nikdy(!) nekupovat?

To se nedá takhle univerzálně říci. Ale nejsem moc zastánce stoprocentně umělohmotných oděvů a vlastně ani doplňků. Razím cestu kvality. Raději než tři syntetické kabelky, je lepší zainvestovat do jedné pořádné kožené.

 • Prozradíš nám, které “must have” kousky budou nezbytné tuto zimní sezonu?

Podle toho, k čemu stylově inklinujete. Bude se nosit samet a hlavně doplňky z něho. Šálky, pásky, boty a kabelky. Zkusit můžete různé brože a nášivky, kterými se dají osvěžit starší saka a kabátky. Podle vzoru Pařížanek se bude v zimě chodit v baretech. A chybět nebudou ani kožešiny jak pravé, tak umělé a to především v podobě lemů na kabátech.

Přečtěte si také:

autor: KU, foto: archiv Kláry Klempířové, David Turecký

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.