Mužské atletky zná také česká historie. Ze Zdeny byl po operaci Zdeněk, rekordy mu vzali
Olympijské hry v Paříži trápí skandál kolem boxerského turnaje, do dění zasáhly dvě ženy, které mají mužské chromozomy. Podobný příběh zná ale také tuzemská atletika. Zdeňka Koubková o rekordy přišla, když se z ní po operaci stal Zdeněk Koubek.
Zdeňka Koubková se narodila v roce 1913 do chudé katolické rodiny. Dívka, která pocházela z Paskova, od malička milovala sport. Běhání jí šlo lépe než škola. Učila se na zahradnici, ale moc jí to nebavilo. Atletika jí šla skvěle, ale neměly ji rády kolegyně z brněnského týmu.
Když Zdeňka odešla do Prahy, tak to holky braly tak, že jim ubyla konkurence. Koubková začala v hlavním městě závodit za Vysokoškolský sport Praha a rychle sbírala úspěchy. Nikdo se jí nemohl rovnat, brzy se dostala do reprezentace a v roce 1934 odjela do Londýna na Světové ženské hry. Tam se postarala o světový rekord v běhu na 800 metrů.
„Jsem světová rekordwoman, tak se o mně píše v novinách. Na Světových ženských hrách 1934 v Londýně vyhrávám běh na osm set metrů a již podruhé překonávám světový rekord. Noviny jsou plné článků o mně. Na ulicích mě zastavují sportovní fanoušci, které neznám, a prosí o autogram. Mě, dvaadvacetiletou, obyčejnou holku z Brna, donedávna neznámou,“ napsala si do deníku, zveřejněného v Pražském ilustrovaném zpravodaji o dva roky později. Její slova cituje web Novinky.cz.
ČTĚTE TAKÉ: Transgender žáků přibývá. Školy v Česku se jim snaží vyjít vstříc, vyčlenily jim toalety
Rekordy jí štěstí nepřinesly
Usměvavá Zdena Koubková mohla být sportovní celebritou, kluby se o ní praly, ale vnitřně se trápila. Začínalo jí docházet, že s jejím tělem je něco jinak.
V případě Zdeny Koubkové (po operaci Zdeňka Koubka) šlo o hermafroditismus s vyvinutím složky mužské i ženské, ovšem s převahou složky mužské. Operacemi byl u atletky zdokonalen mužský charakter pohlaví, klitoris plnil funkci penisu. Z mužských pohlavních znaků neměla šourek, varlata, nadvarlata, váčky semenné a nebyly patrné ani známky jejich funkce. Ze ženských znaků pohlavních chyběly vaječníky a jejich funkce. Nikdy neměla menstruaci. Svým cítěním a sexuální náklonností k ženskému pohlaví se chovala jako muž.
„Vychovali mě jako děvče, mluvím v ženském rodě, oblékám si ženský oděv. Roli ženy plním, ale stojí mě to čím dále víc sil. Nejspíš jsem v pasti mužského těla,“ poznamenala si do deníku.
Na její fyzické proporce si stěžovaly soupeřky, s kritikou se přidávali sportovní funkcionáři i novináři. V prvorepublikové atletice doutnal skandál, který ukončil až rok 1936. Po operaci zmizela Zdeňka Koubková, na veřejnosti se objevil Zdeněk Koubek. Bylo jasné, že s atletikou je konec.
Koubek později pracoval v automobilovém průmyslu, rád hrál ragby a dokonce se oženil. Byl rád, že může žít klidný život bez zájmu veřejnosti. O své minulosti rád vtipkoval, netajil se tím, že část života prožil jako žena. Zdeněk Koubek zemřel v roce 1986. Veškeré sportovní rekordy mu archiváři odebrali, jméno Zdeny Koubkové z atletických tabulek zmizelo.
Jaká je situace na českých školách? Podívejte se na reportáž: