Následky nedostatku sexu: Muži se vystavují dvojnásobnému riziku předčasné smrti

Originální seriály právě online na prima+

Podle všeobecně uznávané Maslowovy hierarchie patří sex mezi základní lidské potřeby stejné úrovně jako potrava a dýchání. Je tedy logické, že nedostatek sexu a jiného intimního kontaktu má nejrůznější následky. Nová studie analyzuje, jak je nízký zájem o sex spojený s rizikem předčasného úmrtí, mimo jiné také ve spojení s rozvojem chronických onemocnění. Její výsledky jsou poměrně znepokojivé.

Podle průzkumu o dosahování orgasmu patří stres a psychická zátěž mezi nejčastější překážky vyvrcholení pro 54 % žen a 46 % mužů. Potřeba uvolnění je tedy v dnešní uspěchané době velmi důležitá, a sexuální aktivita je pro relaxaci významným přínosem: „Lidé s pravidelným sexuálním životem mají méně psychických potíží,“ vysvětluje Marek Broul, primář sexuologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Znepokojivá fakta

„Přestože sexuální aktivita a spokojenost jsou obecně přijímány jako přínos pro zdraví a pohodu, zatím nebyla prozkoumána spojitost mezi zájmem o sex a dlouhověkostí,“ vysvětlují autoři studie publikované v odborném časopise PLOS One. Jejich výzkumný vzorek byl skutečně velký: 20 969 lidí z toho 8 558 mužů a 12 411 žen. Japonští vědci během jednoho desetiletí analyzovali data z jejich zdravotních prohlídek, při kterých participanti rovněž vyplňovali dotazníky zaměřené na sexuální život.

Přestože u žen se podle dat snižuje chuť na sex dvojnásobně víc než u mužů, mají výhodu. Jen u mužů se sníženým sexuálním apetitem totiž vědci viděli výraznou provázanost s vysokým výskytem rizikových faktorů pro předčasné úmrtí.

„Přetrvávající nedostatek sexuálního zájmu může být důsledkem špatných návyků, jako je kouření, zvýšená konzumace alkoholu nebo přejídání. Jsou to faktory, které zároveň zvyšují riziko chronických onemocnění. Muži s nižší sexuální touhou také častěji uváděli, že jim chybí ikigai, což je japonský výraz pro radost ze života. Na základě těchto výsledků můžeme mluvit o tom, že udržení sexuálního zájmu může souviset s pozitivní psychickou pohodou zejména u mužů,“ napsali vědci.

Jak napravit situaci

Pakliže nemáte chuť na sex a máte pocit, že jde o dlouhodobý stav, vzhledem k jeho benefitům byste s tím měli něco dělat. Nutit se do intimního styku by ale mohlo být kontraproduktivní, proto je lepší jít sexuálnímu apetitu naproti přirozenější cestou, která vám navíc udělá dobře i po jiných stránkách.

„K tomu, abychom se cítili uvolněně, napomáhá čas strávený venku na čerstvém vzduchu a slunci, ideálně v pohybu. Stimuluje totiž produkci hormonu serotoninu – důležitého neurotransmiteru, který umožňuje prožívat příjemné pocity a vzrušení. Jeho sekreci mohou pozitivně ovlivnit i některé běžné potraviny jako hořká čokoláda. Obsahuje tryptofan, který pomáhá tělu produkovat serotonin, a fenyletylamin – sexuální stimulant,“ řekl Michal Večeřa, specialista e-shopu pro zdravou sexualitu YOO.cz.

Možné je pak zvolit i afrodiziakální přípravky, u kterých je ale nutné si vybírat takové, které vám neuškodí a které skutečně fungují. „Při výběru afrodiziakálních přípravků užívaných vnitřně jednoznačně doporučuji se zaměřit na ty založené na přírodních extraktech, jako je například ašvaganda neboli indický ženšen či vitánie,“ dodal.

Má suchý únor podle adiktologa smysl?

Sdílejte článek