Sex a vztahy

23. října 2021 05:40

Anna Kopečková

Spontánní, předčasný nebo ve spánku. Co ještě nevíte o ženském orgasmu?

Přestože jde o velmi intimní téma, zajímá snad každého. Orgasmus je jedním z nejsilnějších zážitků, které můžete mít během sexuálního styku, ale také bez něj. Hlavně ženský orgasmus je velmi diskutované téma. Proč je tak zdravý, jak ho lze dosáhnout a co přesně se při něm vlastně děje?

Prospívá psychice i fyzickému zdraví

Není pochyb o tom, že orgasmus je pro tělu velice přínosný a zdravý, a to jak psychicky, tak fyzicky. Vyvrcholení dokáže zlepšit náladu a snížit stres, protože se při něm uvolňují endorfiny zvané hormony štěstí. Díky tomu, že se při orgasmu mozek prokrvuje a tím pádem i okysličuje výrazně víc než při jiných činnostech, je výbornou prevencí Alzheimerovy choroby. Také posiluje imunitní systém zvýšením hladiny imunoglobulinu, zlepšuje krevní tlak a snižuje tak riziko infarktu. Zlepšuje spánek, pomáhá spalovat kalorie a hubnout, přispívá k lepší kvalitě pleti a tlumí bolest. U žen dochází při orgasmu ke stahování pánevních svalů, což vede k jejich posílení a předchází inkontinenci ve vyšším věku. U mužů pak vyšší frekvence ejakulace a sexuální aktivity snižuje riziko onemocnění rakovinou prostaty.

Orgasmus má celkem 4 fáze

Vše začíná první fází počátečního vzrušení, kdy se krev nahrne do rtů, bradavek a dalších partií. Puls se zrychluje a můžete i zčervenat. Genitálie se ztopoří a získají tmavší barvu související s prokrvením. Následuje druhá fáze plného vzrušení (plató), kdy mužům tuhnou varlata, močový svěrač se stáhne (aby zamezil vytékání moči) a spodní část penisu začne pulsovat. Ženám se rozevře vagina a jejich děloha se připraví na příjem spermatu. Klitoris se stáhne zpět ke stydké kosti a zdánlivě mizí. Ve třetí fázi samotného vyvrcholení se zrychluje srdeční tep a dýchání. Vaginální svaly se stahují a uvolňují v krátkých intervalech (cca 0,8 sekund) a muži ejakulují. Právě vaginální kontrakce jsou typickým jevem ženského orgasmu a pokud je žena nemá, možná zažívá nějaké příjemné potěšení, ale nejde o skutečný orgasmus. Co mohou muži ženám závidět je, že tato fáze u žen trvá déle, zhruba 13 - 51 vteřin. Ve čtvrté postorgasmické fázi se tělo po orgasmu uvolní a vše se vrací do normálu. Muži většinou usínají, ženy se chtějí mazlit, ovšem u některých párů je to obráceně.

Orgasmus je možný i bez fyzického kontaktu

Prožít orgasmus můžete i spontánně, tedy bez přímé stimulace, třeba při posilování břišních svalů nebo při jízdě na kole. Odborníci mají pro tento druh orgasmu i speciální termín - námahový. Jakým způsobem tento orgasmus vzniká není zcela probádáno, patrně v něm ale důležitou roli hraje zapojení spodních břišních svalů. Některé samovolné orgasmy mohou být vyvolány i hlubokým dýcháním. Spontánní orgasmy nemusí být vždy příjemné, své o tom ví například Američanka Cara Anaya, která trpí zvláštní poruchou - syndromem permanentního sexuálního vzrušení, jenž jí dokáže přivodit i 180 orgasmů během dvou hodin!

Také není neobvyklé prožít orgasmus ve spánku a takzvané mokré sny nejsou pouze mužskou záležitostí. I mnoho žen někdy probudí ze spánku příjemné stahy pochvy. Podle odborníků občas zažije noční orgasmus zhruba 85 % žen a vyskytuje se hlavně mezi 45. a 50. rokem života. Za tento příjemný budíček může lidský mozek – v průběhu spánkové fáze REM se pohlavní orgány silněji prokrvují, žena je naprosto uvolněná a když se jí zdá erotický sen, je o orgasmus postaráno.

I ženy mají předčasný orgasmus

O předčasné ejakulaci u mužů se mluví celkem často. Dochází k ní už při minimálním sexuálním vzrušení těsně po začátku sexu - nebo dokonce ještě předtím, než začne. Podle studie publikované v odborném časopisu Urological Science. tento problém postihuje asi 20 - 30 % mužů. Jiný průzkum provedený mezi portugalskými ženami publikovaný v časopisu Sexologies zase zjistil, že asi 40 % žen má občas orgasmus dříve, než by si přály. Mnohem rozšířenějším problémem žen je však neschopnost dosáhnout orgasmu. Podle vědeckého článku v časopisu Journal of Sex and Marital Therapy se výskyt obtíží nebo neschopnosti dosáhnout orgasmu objevuje u 10 - 40 % žen.

Orgasmus jde i bez ejakulace nebo erekce

A ještě jedna zajímavost, která se týká mužského orgasmu. Věděli jste, že muži mohou dosáhnout orgasmu i bez ejakulace, ale mohou také ejakulovat bez orgasmu? Navíc podle odborníků není pro dosažení orgasmu i ejakulace u mužů nutná plná erekce. „Během první fáze ejakulace je sperma deponováno do zadní uretry a vnitřní svěrač uretry je uzavřen. Ve druhé fázi se svaly u kořene penisu stahují a vytlačují sperma z močové trubice směrem ven. Tento mechanismus může při dostatečném vzrušení nastat, ať už je penis vzpřímený nebo mírně ochablý,” popisuje MUDr. Marek Broul z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Sexuolog a urolog vysvětluje v nedávném rozhovoru, že léčení poruch erekce závisí na tom, zda jsou psychogenního nebo organického původu „Mezi muži jsou i ti, kteří si prostě přijdou pro modrou pilulku. Což samozřejmě nemusí být nic špatného. Pokud jsou jejich potíže s erekcí psychického původu, tak se vyřešením erekce pomocí léků dostanou znovu do pohody. Získají opět sebevědomí a pak nemusí potřebovat sexuologickou pomoc další dlouhé roky. Jsou i pacienti, kteří už ode dveří volají, že nechtějí žádné prášky, že se vyhýbají chemii. Ale nedá se čekat, že půjde bez léků vyřešit úplně vše. Nejde jen tak mávnout kouzelnickou hůlkou. Opravdu ale záleží na tom, zda je porucha erekce psychogenního nebo organického původu. Někdo potřebuje léky i konzultace dlouhodobě, třeba i zákrok,” říká odborník a dodává, aby se muži nestyděli vyhledat lékařskou pomoc a vyhnuli se nakupování pilulek s neznámým složením.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.