Nenápadný pohřeb Lubomíra Štrougala: Ochranka a zákaz vstupu do krematoria
Zemřel komunistický expremiér Štrougal
Pět dní po úmrtí byl v pátek 10. února uspořádán v prostorách Krematoria Strašnice v Praze veskrze nenápadný pohřeb. Z celé organizace, krátkého obřadu a přítomných bodyguardů bylo patrné, že si nejbližší bývalého komunistického pohlavára nepřáli, aby veřejnost o průběhu pohřbu získala jakékoli informace.
Utajený pohřeb mimo oči veřejnosti
Po pondělní zprávě, že komunistický premiér ve věku 98 let zemřel, se o pohřbu neobjevila žádná informace. A bylo vcelku očividné, proč. Lubomír Štrougal totiž dříve čelil obvinění za to, že byl zodpovědný za smrt a zranění lidí, jež se během totality pokoušeli překonat hranice Československa. Veřejně známé datum a místo pohřbu by si tak pravděpodobně nenechala ujít celá řada odpůrců známého komunistického papaláše.
Jak informoval deník Blesk, u krematoria ve Strašnicích ani nebylo možné se v pátek nikde na vývěsce dozvědět, kdo zde má pohřeb. Žádné parte, žádné jméno. Jediné, co prakticky tajné poslední rozloučení se Štrougalem prozrazovalo, bylo několik bodyguardů u vstupu do krematoria, kteří dovnitř pouštěli pouze osoby ze jmenného seznamu.
Na pohřbu nechyběla ani Štrougalova dcera Eva Janoušková, manželka novináře Jiřího Janouška. Ta v minulosti o svém otci poskytla jeden velký rozhovor, ale v pátek neměla na kontakt s médii chuť. Celý smuteční obřad trval údajně ani ne půl hodiny a již po 25 minutách z krematoria začali odcházet první lidé.
Štrougal se za zločiny omluvil, soudu unikl
Lubomír Štrougal stál v čele federální vlády celkem téměř 19 let (1970-1988) a patřil k hlavním strůjcům nekompromisní normalizace po roce 1968. Až pár let před svou smrtí čelil trestnímu stíhání za svůj údajný podíl na úmrtích a zraněních osob, které se pokusily překročit železnou oponu. Ve svých pamětech vydaných v roce 2009 se dokonce možná svědomím stíhaný Štrougal „všem, které utlačoval“ omluvil.
Stíhání však bylo i kvůli jeho pokročilému věku nakonec zastaveno a Štrougal tak zemřel bez jakéhokoli trestu. „Měl na rukou krev zahynulých na drátech železné osoby. Má plnou odpovědnost za diskriminaci slušných lidí v době normalizace,“ okomentoval Štrougalovu smrt na svém Twitteru Miroslav Kalousek.
Bývalý komunistický premiér a pravá ruka Gustava Husáka po revoluci prožil poměrně klidné stáří. Rozvedl se se svou první manželkou Věrou, s níž měl zmíněnou dceru Evu, a v roce 1992 se oženil podruhé s Miluší Štrougalovou. Společně pak spokojeně žili v bytě na pražském Proseku. Odpočíval i na rodinné chalupě v Jizerských horách.