Nikol Moravcová o festivalu Burning Man: Je to i o přežití, změní vám to vnímání světa
Bahno na festivalu Burning Man
Letošní ročník festivalu Burning Man v nevadské poušti se proměnil doslova v bahenní peklo. V důsledku vydatných dešťů se písek změnil v kluzkou hmotu, která všem návštěvníkům znemožnila odjezd. Pořadatelé museli přerušit program a vyzvali lidi, aby šetřili vodou a zásobami. Jak na tohle netradiční místo vzpomíná modelka Nikol Moravcová, která ho navštívila celkem třikrát?
Burning Man je tak trochu jiný festival. Kromě hudby nabízí také nespočet uměleckých instalací, doprovodného programu a přednášek. Každoročně se tam sejdou desítky tisíc lidí, mezi kterými jsou umělci, hudebníci a aktivisté. Ty všechny spojuje láska k hudbě, umění, přírodě a životu. Svým fungováním se snaží být protipólem kapitalistického způsobu žití. Neexistují tam peníze a vše funguje na způsobu darování a vzájemné pomoci. Festival také nabízí sexuální osvobození. Zájemci se mohou účastnit bezpečných a konsensuálních skupinových sexuálních aktivit.
Mohlo by vás zajímat: Prudké lijáky spláchly festival Burning Man. Bahno uvěznilo tisíce lidí, jeden člověk zemřel
„Není to jako klasický festival, který známe tady v Evropě. Je to vystavěné komunitní město uprostřed pouště, ve kterém platí určitá pravidla – zákony. Nejsou tam peníze, internet ani auta. Jezdí se na kolech, pořádají se různé workshopy, koncerty, párty a je to hlavně největší outdoorová galerie plná úžasného umění, které spolu se vším po týdnu zmizí a nezůstane žádný odpad. Je to místo, kde můžete být, kým chcete, a cítit se absolutně svobodně,“ popisuje Nikol Moravcová (36) v rozhovoru pro Prima Ženy minulé ročníky, kterých se zúčastnila. Ten letošní byl ale narušen vydatným deštěm, kvůli kterému museli pořadatelé festival předčasně přerušit.
Účastníci neztráceli dobrou náladu
Festival trvá týden a koná se v poušti Black Rock Desert v Nevadě. A právě ta se po páteční bouři proměnila doslova v bahenní peklo. Podle webu CNN tam bylo ještě v sobotu více než 70 tisíc uvězněných lidí. Někteří se rozhodli odejít pěšky, ale většina aut zůstala uvíznutá v bahně. Navzdory nepříjemné komplikaci však většina účastníků neztrácela dobrou náladu.
„Program eventu přerušen, náš kemp v šíleným stavu. I tak jsme si zachovali pozitivní naladění, celý včerejšek jsme uklízeli a připravovali se na další déšť i prodlouženou dobu na Burnovi. Jídla, pití a dalších zásob snad budeme mít dost,“ píše ve svém instagramovém postu česká influencerka Dewi, která byla mezi těmi, kteří zůstáli v poušti.
Čtěte také: Móda z festivalu v Benátkách: Nechyběl šarmantní Clooney, šaty z pekla ani nahota
O zhodnocení aktuální situace jsme požádali i samotnou Nikol, která na festivalu v minulosti také zažila krizovou situaci a okusila tak na vlastní kůži, co příroda dokáže. S manželem se totiž ztratila v písečné bouři. „Díky solidaritě lidí a kompasu jsme nakonec našli naše kola a cestu do kempu. Ale i o tom to je. Zažít něco, na co do konce života budete vzpomínat. V tomhle případě hromady a hromady bahna,“ směje se Moravcová, jež celý průběh akce sleduje také prostřednictví svých přátel, kteří jsou tento rok v nevadské poušti.
Na festivalu už nic neplatíte
Za lístek na festival dáte zhruba 13 tisíc korun. Následně se ubytujete v jednom z mnoha kempů. Jednotlivé kempy se liší a návštěvníci v nich i pracují. Na místo si většina lidí doveze také vlastní zásoby jídla a pití. „Každý kemp má jiné zaměření. Třeba ten náš opravoval kola. Jiný zase dělá palačinky a kávu, další masáže, kostýmy, hudební nebo divadelní vystoupení. Je tam toho neskutečně mnoho a nedá se to za ten týden ani stihnout všechno vidět. Je to neuvěřitelně inspirativní místo, protože když se vám podaří sehnat lístek a kemp, tak už celou dobu nepotřebujete za nic platit a všichni vám všechno dají. Úplně všechno,“ vysvětluje Nikol Moravcová pro Prima Ženy.
Vzhledem k tomu, na jakém místě festival probíhá, se většina návštěvníků musí na nepřízeň počasí připravit. V minulosti představovaly největší problém zejména písečné bouře. „Byla jsem tam celkem třikrát a pokaždé vás to místo obohatí něčím novým. Je to trochu o přežití, protože písečné bouře a vítr umí být zejména na kole a ve stanu velmi nebezpečné,“ vzpomíná Moravcová. Dodává však, že je to především o úžasné komunitě a vzájemnému respektu vůči sobě i životnímu prostředí. „Návštěva Burning Mana rozhodně změní vaše vnímání světa a za těch několik let, co cestuji po světě, jsem nenašla zajímavější místo,“ dodává na závěr pro Prima Ženy Nikol.