Celebrity

16. září 2022 13:00

Tomáš Durčák

Nová hymna, peníze i pasy. Jak bude vypadat Velká Británie pod vládou Karla III.

Král Karel III. je nejpřipravenější následník

Velkou Británii čeká společně s novým panovníkem i hotová smršť změn u věcí, které Britové používají na každodenní bázi. Král Karel III. bude totiž muset být na celé řadě předmětů – od britských liber přes známky až po královskou šifru, na níž je stále odkaz na královnu Alžbětu II.

Z pohledu logistiky a celkové náročnosti čeká nejvýraznější zásah britskou měnu. Výjev krále Karla III. na mincích a bankovkách se tak přirozeně nezačne objevovat přes noc. Dle odhadů bude trvat několik let, než bude vytvořeno dostatek nových peněz s podobiznou krále, zatímco mince s vyobrazením královny budou postupně stahovány z oběhu.

Zatímco je navíc podobizna královny Alžběty II. na současných mincích čelem doleva, Karel III. bude otočen na opačnou stranu. Stane se tak kvůli tradici sahající až do 17. století, kdy se profily po sobě následujících panovníků na měně začaly otáčet opačnými směry.

Jen pro představu – Alžběta II. se královnou stala v roce 1952 během své návštěvy Keni v okamžiku, kdy její otec král Jiří VI. zemřel. První mince s její podobiznou se ale v oběhu začaly objevovat až rok po jejím nástupu na trůn.

Král Karel III. bude mít také upravenou hymnu

Změna – byť citelně menší – čeká také další významný symbol Velké Británie. Jelikož současné znění britské národní hymny je God Save the Queen (Bůh ochraňuj královnu), poněkud se nehodí pro současný stav. Nahradí ji tedy nová verze God Save the King (Bůh ochraňuj krále).

Tato podoba pochází z roku 1745 a naposledy v Británii zazněla v roce 1952 právě po smrti Jiřího VI. Lze tak očekávat, že po 70 letech zpívání textu pro královnu bude Britům chvíli trvat, než si zvyknou na nový.

Každá policejní či hasičská stanice stejně jako armádní budovy, ale i vojenské standardy či vlajky námořnictva po celé Británii dnes mají na svých budovách prapory s královskou šifrou, na níž je napsáno EIIR. Tedy „Elizabeth II. Regina“ neboli královna Alžběta II. Nová šifra krále Karla III. bude místo toho obsahovat písmena CIIIR, tedy král Karel III.

Nejde však pouze o vlajky, stejnou šifru nosí na helmách také všichni britští policisté a najdeme ji například také na prakticky všech poštovních schránkách v Británii. Nemluvě o tom, že britské pošty jsou dnes stále plné známek s podobiznou královny.

Ani v tomto případě si však nelze představit, že by ke změně šifry na novou pro krále mohlo na policejních helmách či poštovních schránách dojít s rapidní rychlostí. Jednak je to logisticky nemožné, jednak to nedává finanční smysl.

Změny potrvají celé roky

Vlajky, razítka nebo monogramy na královských a státních dokumentech budou pravděpodobně vyměněny poměrně rychle, u ostatních záležitostí ale půjde spíš o postupný a dlouhodobý proces. Například známky s podobiznou královny budou samozřejmě všechny použity. Ty nově vznikající už ale budou obsahovat podobiznu krále.

Mluvčí Královské pošty toto po úmrtí Alžběty II. pro jistotu potvrdil: „Královská pošta po úmrtí Jejího Veličenstva královny Alžběty II. potvrdila, že známky s její podobiznou zůstávají nadále v platnosti a lze je použít.“

Zároveň dodal, že všechny současné poštovní schránky zůstanou aktuálně nezměněné. Jen ty zcela nové, jež budou po Británii instalovány, už dostanou novou šifru krále Karla III. V Británii lze ostatně dodnes na některých místech – třeba i na starých schránkách – stále nalézt šifru Jiřího VI., předchůdce Alžběty II.

To samé platí pro policejní a armádní uniformy, jež dnes obsahují královninu šifru. K jejich změně by mělo dojít až s odstupem času. Změna čeká také britské pasy, které v sobě obsahují text odkazující přímo k Alžbětě II. Nově tak budou vydávány ve jménu krále, byť ani tato úprava podle všeho nebude okamžitá. Pasový úřad Jejího Veličenstva bude rovněž přejmenován na Pasový úřad Jeho Veličenstva.

Sdílejte článek
Štítky peníze Velká Británie změny Alžběta II. královna Alžběta II. cestovní pas poštovní známky Karel III. Britská královská rodina národní hymna

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.