Životní styl

22. července 2020 09:00

Anna Kopečková

5 nejčastějších snů, které se nám zdají: Co znamenají a jak nám mohou pomoci?

Sny mohou být velmi silným zdrojem pohledu do našeho nitra, pokud je dokážeme interpretovat. Často se na ně díváme jako na celek, ale je důležité všímat si i zdánlivě bezvýznamných maličkostí, které se v nich objevují a které si po probuzení pamatujeme. Které jsou ty nejčastější?

I když neexistují žádné konkrétní a univerzální výklady jednotlivých snů, pohled na některé symboly, které se ve snech objevují, a způsoby, jak je lze interpretovat, vám mohou pomoci objevit důležitou zprávu, kterou k vám vysílá vaše podvědomí.

Sny nás mohou posilovat bez ohledu na to, o čem jsou. Pokud je dokážete rozklíčovat, můžete díky tomu mnohem lépe využít svůj vlastní potenciál, objevit a zbavit se spousty negativních myšlenek, které vás zbytečně ve vašem životě brzdí a brání vám být šťastnější a dosáhnout toho, čeho byste chtěli.

Jaké sny míváme nejčatěji a jaké symboly se v nich objevují?

1. Sny o zvířatech nebo broucích

Vidět ve snu nějaké zvíře nebo brouka představuje instinkt přežití a spojení s přírodou. Pokud se vám někdy zdálo, že vás pronásleduje nějaký dravec, může to značit potlačované pocity, jako je vztek nebo strach. Obrazně řečeno se můžete cítit „pronásledováni“ nějakým problémem, ať už jde o negativní myšlenky, nebo lidi ve vašem okolí, před kterými se vám nedaří uniknout. Zvířata v našich snech často také představují nějaké osoby a jejich osobnostní rysy. Například lva můžete spojit s někým, kdo je odvážný nebo silný, hada zase s někým, kdo jedná nečestně.

 • Hadi

Hadi byli vždy spojováni se lží a podvodem. Píše se o tom i v Bibli. Proto se často objevují ve snech lidí, kteří prožívají v životě nějaký strach, kteří se o něco bojí a jejich sen odráží způsob, jak se ve svém životě cítí. Tento symbol je zde i proto, aby vám pomohl vidět, že se nemusíte ničeho bát. Stejně jako had svléká svou kůži, i vy se můžete zbavit své staré kůže a přerodit se do nové, lepší verze sebe sama.

 • Pavouci

Sny o pavoucích vždy zanechají v člověku nepříjemný a strašidelný pocit. Ale zároveň upozorňují na to, že ve vašem podvědomí vládne úzkost a snižuje to vaše možnosti dosáhnout toho, co chcete a co můžete. Pokud se vám podaří najít způsob, jak uvolnit, uklidnit svou mysl, vaše obzory se rázem rozšíří.

Pavučina ve snu nám připomíná, že jsme všichni spojeni s energií životní síly a že to, co utváří naši realitu, jsou naše myšlenky.

 • Koně

Pokud se ve vašich snech objeví kůň, může to znamenat, že vaše síla není plně využita. Připomíná vám, že jste mnohem silnější, než si o vás někteří lidé myslí. Všimněte si, jak někteří lidé ovlivňují to, jak se na sebe vy sami díváte. Možná vám právě oni brání v tom, abyste běhali svobodně a divoce stejně jako kůň.

2. Sny o vašem těle

Naše tělo nebo podvědomé myšlenky nemusí být ve snu zobrazeny jen jako konkrétní části těla, ale často jsou reprezentovány nějakými věcmi nebo dopravními prostředky, například domy, auty, loděmi, letadly… U takových snů je dobré si všímat, kde se ve snu nacházíte. Pokud jste například v domě, sledujte, v jakém stavu se dům nachází, co v něm nefunguje. Představuje vaše tělo a upozorňuje vás na to, jakým částem byste měli věnovat pozornost.

 • Zuby

Sny o vypadávání zubů jsou velmi časté. Zpravidla nám zub nebo zuby ve snu vypadávají, nebo ve snu nemáme zuby žádné. Existuje řada interpretací takový snů. Nejčastější je, že zuby jsou symbolem našeho celkového stavu bezpečí, a pokud nám ve snu padají, představují strach. Strach ze změn, které se v našem životě dějí, strach z plynutí času nebo strach, že nebudeme schopni vyřešit problémy z minulosti (zuby také nerostou zpět).

Jakmile si toto uvědomíte, překonáte strach z plynutí času a ze smrti, případně z toho, co bylo a nemůžete už vrátit zpět, a budete se moci soustředit na vytvoření pozitivní budoucnosti.

 • Vlasy

Základní vlastností vlasů je, že rostou. Náš vlastní duchovní život často nejprve přichází do naší mysli na podvědomé úrovni, aby nás upozornil, že žijeme na základě identity, kterou pro nás vytvořil někdo jiný. Sny o vlasech nás upozorňují na to, že můžeme být člověkem, kterým chceme sami být, bez ohledu na to, co si myslí ostatní lidé kolem nás. V mnoha případech vlasy symbolizují naši sexualitu a je proto důležité sledovat, v jakém stavu vlasy v našem snu jsou. Jsou zacuchané nebo zamotané? Pak vaše vztahy možná potřebují trochu „rozplést" a posílit. Vlasy také představují plodnost, takže pokud toužíte po miminku, stav vlasů ve vašem snu vám v tomto ohledu může trochu napovědět.

 • Uši

Funkcí uší je slyšet. Možná nevidíte, jak vás vaše okolí ovlivňuje, ale můžete to slyšet. Sen, v němž figurují uši, může být proto připomínkou, že byste měli dávat pozor na to, co se o vás říká, protože se můžete něco důležitého dozvědět a z moudrých slov někoho jiného můžete mnoho vytěžit.

POZOR NA TĚCHTO 12 SYMBOLŮ VE VAŠICH SNECH

3. Sny zahrnující pohyb

Ať už ve snu cestujete, stěhujete se, padáte nebo létáte, pokud si vzpomenete, že jste se ve snu pohybovali, je to důležité. Pohybování nebo cestování často souvisí s pocitem vnitřního neklidu a potřebou uvědomit si, kým skutečně jste a kam ve svém životě míříte.

 • Když vás někdo pronásleduje

Obvykle se jedná o vaše vlastní myšlenky, které jsou vůči vám příliš kritické nebo vás s někým či s něčím srovnávají. Možná si neuvědomujete, jak vidění skrze negativní perspektivu přitahuje ještě více negativity. A to způsobuje, že se cítíte nešťastně.

 • Když padáte

Pokud ve snu padáte, možná svůj život brzdíte negativním myšlením. Měli byste být více pozitivní. Změny v našem životě se mohou zdát zpočátku děsivé, ale „pád do neznáma“ je ve skutečnosti důležitou součástí transformace. Možná se budete muset něčeho vzdát, přestat se snažit všechno kolem sebe ovládat, aby se ve vašem životě mohlo objevit něco nového.

 • Když ve snu létáte

Také létající sny bývají velmi časté a pro toho, komu se zdají, znamenají vždy něco konkrétního. Obecně ale takovéto sny naznačují, že potřebujete ve svém životě nějaký pohyb. Například že byste se měli ve své práci vydat trochu jiným směrem nebo že byste se měli na něco podívat jinak, abyste viděli všechny detaily, díky kterým se budete moci dál rozhodnout. Nebudete je ale moci vidět, dokud se nepodíváte z výšky. Proto musíte vyletět vysoko nad sebe, odkud uvidíte celkový obraz a všechny souvislosti. Létající sny také mohou odrážet váš pocit moci a svobody nebo vaši touhu takto se cítit.

4. Sny s pocitem strachu

Mnohé sny obsahují zdravou dávku strachu. A pokud vás přehnaně neobtěžují, je zbytečné snažit se takové sny eliminovat, protože vám pomáhají rozpoznat hlubší vrstvy ve vaší mysli, které vás drží zpátky. Strach vás možná chrání před riskováním, může vám ale i bránit v tom, abyste žili život, jaký chcete a o jakém sníte.

 • Zkoušky nebo psaní testů ve škole

Na konci každé zkoušky nebo testu přichází hodnocení, známka. A také srovnávání, kdo má lepší nebo horší známku. Takový sen nám připomíná, abychom se přestali s ostatními srovnávat a cítit se kvůli něčemu méněcenní nebo se naopak nad ostatní povyšovali. Může být i připomínkou, že člověk by se neměl hodnotit jen podle toho, kolik peněz vydělá a kolik má majetku, ale podle toho, jaký ve skutečnosti je.

 • Sny o smrti

Sny o smrti nebo umírání mohou vypadat hrozivě, ale je dobré si uvědomit, že smrt ve snu znamená jen další etapu, další krok v životě. Říká vám, že byste měli opustit něco ve svém životě, co už nepotřebujete. Může to být cíl, ke kterému jste dlouho směřovali, nebo víra, která dlouhou dobu ovládala vaše vědomí. Je to připomínka, že jste stále schopni se ve svém životě vyvíjet a tvořit.

Pokud se stydíte za své tělo nebo máte z minulosti nějaké negativní zkušenosti spojené s vaším tělem, může se takový sen objevit, aby vám pomohl uvolnit tuto podvědomou myšlenku. Je to připomínka, že si nemusíte dělat starosti s tím, co si o vás ostatní myslí. Jejich negativní myšlenky zatěžují jejich mysl, ne vaši, a je jen na vás, jak budete pohlížet sami na sebe.

5. Sny o lásce

Sny o romantice a intimitě jsou velmi běžné, a i když se v nich objevují různé osoby, nemusí to nutně znamenat, že k dané osobě chováte nějaký vřelejší cit. Mohou ale poukazovat na nějakou vaši hlubší touhu, která se chce dostat na povrch, a vy byste jí to měli umožnit. Proč nežít život, který opravdu chcete?

 • Svatby

Sny o svatbách, i když jsou někoho jiného, neznamenají, že se nutně chcete vdát nebo oženit. Samozřejmě i to je jedna z možných interpretací, ale důležité je věnovat pozornost hlavně tomu, zda svatba probíhá dobře nebo ne. Vaše podvědomí vám může prostřednictvím snu o svatbě například sdělovat, že toužíte po partnerském vztahu a domácí pohodě nebo že potřebujete ve svém životě víc lásky a měli byste ji přestat stále odmítat.

 • Podvádění ve vztahu

Pokud máte sen, ve kterém jste byli s někým, s kým byste neměli být, nemusíte se kvůli tomu cítit špatně. Může to jen znamenat, že se se svým partnerem v reálném životě necítíte úplně příjemně. Také může tento sen naznačovat, že byste k sobě měli být upřímnější ohledně toho, co v lásce opravdu chcete.

Sexuálně laděné sny se často netýkají sexu v reálném životě. Zpravidla nám umožňují odhalit naše skutečné potřeby, které se sexem nemají nic společného, ať už se týkají chování ostatních vůči nám, nebo třeba způsobu, jakým trávíme svůj čas. Mohou nám i naznačovat, že bychom se o sebe měli lépe starat.

 • Těhotenství

Sen, v němž jste těhotné, může skutečně odrážet vaši touhu po miminku, ale také může znamenat, že se cítíte zranitelní a chcete být milováni.

Miminka objevující se ve snech mohou také představovat nový začátek, touhu po „zrození“ něčeho nového ve vašem životě.

Analýza našich snů a jejich významů je fascinující způsob, jak můžete prozkoumat své já z pohledu podvědomí. Máte-li potíže zapamatovat si své sny, mějte na nočním stolku připravený papír s tužkou a zapište si hned po probuzení vše, na co si vzpomenete. A všímejte si i malých detailů ve svých snech, protože i ty pro vás mohou znamenat něco důležitého.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.