Životní styl

24. června 2020 22:00

Petra Kloidová

Víte, co to znamená, když máte sny o smrti?

Nemusíte se strachovat. Každý měl minimálně jednou za život sen o smrti a umírání. Je to jeden z nejčastějších motivů ve snu. Co sen o smrti ve skutečnosti znamená?

Znamená moje smrt ve snu, že zemřu?

Naštěstí ne. Věřte tomu nebo ne, může to znamenat několik věcí. Důležitým aspektem je, kdo sní. Mnoho kultur věří, že pokud sem tam máte sen o vlastní smrti, vypovídá to o tom, že vaše smrt zemřela. Jinými slovy to znamená, že váš osud se změnil k lepšímu a budete žít déle.

Co to znamená, když se vám zdá o smrti blízkých?

Snění o smrti blízkých už ale nemusí být tak pozitivní zprávou. Může to vypovídat o tom, že zmiňovaný prochází drastickou proměnou nebo životní zkouškou. Většinu času se ale jedná zase o pozitivní transformaci, která může vést k bohatství nebo dlouhému životu. V některých kulturách znamená sen o smrti ženy i to, že je těhotná. Pokud se jedná o sen, který se neustále opakuje, leckdo by vám mohl říct, že se jedná o zlou předtuchu nebo intuici. Problémem je, že snění o smrti je opravdu častým motivem snících, pokud by to byla pravda, tak by na planetě moc živých nezůstalo.

Co na sny o smrti říká psychologie?

Na psychologický význam lidského snění upozornil jako jeden z prvních Sigmund Freud, který klientům pomáhal v terapii i rozborem jejich snů stejně jako jeho nástupce Karl Gustav Jung. Zatímco Freud viděl ve snech sexuální symboliku, Jung mluvil o archetypech kolektivního nevědomí lidstva (matka, otec…).

5 NEJČASTĚJŠÍCH SNŮ, KTERÉ SE NÁM ZDAJÍ: CO ZNAMENAJÍ A JAK NÁM MOHOU POMOCI?

Podle některých teorií nám sny umožňují udržovat rovnováhu v našich myslích. Co potlačíme, to se nám může vrátit ve snu. Smrt je samozřejmě náročným tématem a může se ve snech objevovat v mnoha formách. Smrt pro většinu lidí znamená obrovskou ztrátu a málokdy představuje něco pozitivního.

Smrt jako strach ze změny

Podle různorodých psychologických výzkumů může snění o smrti lásky, přítele nebo dítěte vypovídat o strachu z toho, že je ztratíte. Takové snění může v hloubce vaší mysli říci hlavně něco o vás. Možná se cítíte v úzkých, protože se vaše okolí mění. Sen o smrti tak může naznačovat vaši potřebu, aby vše zůstalo při starém. Sen o smrti matky by tak například podle Junga mohl znamenat, že procházíte změnou a osamostatňujete se od vlivu rodičů. V jiném případě to ale může naznačovat strach z toho, že v rámci smrti přítele například přijdete o jeho charakterovou kvalitu.

JAK SE ZBAVIT ZLÝCH SNŮ PODLE PSYCHOANALÝZY?

A pokud se vám zdá sen, kde umíráte vy sami, psychologie hovoří o tom, že se cítíte ztraceni ve změnách, kterými možná momentálně procházíte. Smrt totiž znamená i pocit bezmoci.

Sny o smrti jako zástup vzteku a zklamání

Smrt ve snu ale může popisovat i hněv a zklamání, které v sobě můžete pociťovat. Není výjimkou, že se obětem násilí často zdají sny o kruté smrti jejich násilníka. Jsou to upozaděné emoce, s kterými se takovýmto způsobem může mozek snadněji vyrovnat.

Některým lidem, kteří se cítí být zneužití, ať už fyzicky, nebo psychicky, může sen o jejich vlastní smrti naznačit jejich emoce. Mozek vám ukazuje metaforu vás samých jako bezmocných a využitých.

POZOR NA TĚCHTO 12 SYMBOLŮ VE VAŠICH SNECH

Nejvíce interpretací smrti se dotýká konfrontace změny a snícího

Jediná věc, na kterou se můžete v životě spolehnout, je změna, a proto může být snění o smrti tak časté. Umírání také reprezentuje nové začátky, takže pokud procházíte změnou ve vašem životě, tento důvod je dost možná ten správný. Nejlepším způsobem, jak rozklíčovat vaše sny, je podívat se na to, co momentálně prožíváte. Každý sen a snící je jedinečný, takže v případě, že na vás žádné vysvětlení nesedí, hledejte dál, co by mohla smrt symbolizovat ve vašem snění.

Sdílejte článek
Štítky smrt sny psychologie Sigmund Freud noční můra snář sen o smrti

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.