Poznejte české lokace z 1. a 2. dílu Tří mušketýrů

První dva díly britského seriálu Tři mušketýři už v pondělí od 20.15 proběhly na televizních obrazovkách. Seriál se stále natáčí v České republice, a tak diváci každou minutu poznávají nová krásná místa. Pojďte se podívat na české luhy a háje, které jste mohli vidět v první a druhé epizodě.

V první epizodě, kdy se diváci seznamují s Třemi mušketýry a jedním ublíženým mladíčkem jménem d´Artagnan, který chce pomstít smrt svého otce, jste viděli několik českých lokací. Některé jsou notoricky známé jako třeba krásný Strahovský klášter s historickou knihovnou a Bazilika Nanebevzetí Panny Marie, kde Milady prosí o odpuštění.

Strahovský klášter je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, založený roku 1140, a jedna z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Nejčastěji v seriálu uvidíte součást kláštera, Strahovskou knihovnu, kde král Ludvík XIII. společně s kardinálem rozhoduje o politice státu.

Zázemí krále Francie na zámku v Ploskovicích

Nádherné prostředí, kde král cvičí střelbu na ptáky, najdete na zámku Ploskovice. Jeho interiéry a exteriéry budete vídat v seriálu často, poněvadž zastupuje zázemí královské rodiny. Ploskovice jsou státním zámkem, barokní zámeckou stavbu naleznete ve stejnojmenné obci v okrese Litoměřice v Ústeckém kraji asi 6 kilometrů východně od Litoměřic.

První velká noční bitka mušketýrů

Jedna z posledních scén prvního dílu se odehrává na hradě Zvířetice, kde se Constance snaží jako lehká děva odvést pozornost gardy. Trosky hradu se staly tábořištěm kapitána Gaudeteho a kardinálovy gardy, kde se uskutečnila i první pořádná bitka s mušketýry. Zvířetice jsou rozsáhlá zřícenina hradu přestavěného na renesanční zámek nad vesnicí Podhradí asi 2 km jihozápadně od města Bakov nad Jizerou ve výšce 270 metrů nad mořem.

Na počátku 14. století založil nad řekou Jizerou hrad Zdislav z Lemberka, jeden ze tří synů Havla z Lemberka, zakladatele hradu Lemberk, klášterů a městeček v Jablonném v Podještědí i Českém Dubu. V dalších letech byl hrad rozebírán na stavební materiál, a proto rychle chátral. Ještě na kresbě a fotografii Karla Hynka Máchy z konce 19. století můžeme vidět celou hradní věž. Její část se zřítila na přelomu 19. a 20. století. Ve 30. letech byla Klubem českých turistů přeměněna v rozhlednu.

Zřícenina hradu Zvířetice, foto: „Zřícenina hradu Zvířetice“ od LaSo – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Námět na výlet

Zřícenina je dobře viditelná od vlakové zastávky Bakov nad Jizerou, kde se křižují železniční tratě 070 a 080, odkud je cesta dlouhá necelý kilometr. Z nedaleké vesničky Podhradí vede krátké stoupání po modré turistické značce. Vstup je volný. Pod hradem vede nejen železnice, silnice Bakov nad Jizerou – Debř, ale teče pod ním i řeka Jizera. Zejména právě na údolí Jizery a nad ním ležící vrch Baba je pěkný výhled z hradní věže.

Druhá epizoda se pochlubí tunely Terezína

I v druhé epizodě uvidíte znovu zámek Ploskovice, kde je scéna s trezorem s klenoty Grotty v Louvru, odkud Vadim ukradl královský přívěšek a kde se kardinál potkává s Milady. Stejně jako rytířský salónek, kde spolu promlouvají Treville s Athosem. I ve druhé epizodě si můžete prohlédnout Strahovskou knihovnu, kde diskutuje král s královnou Annou, kardinál, Athos a Treville.

Tunely Terezín

Tunely pod Louvrem

Tunely pod Louvrem, kde se utká d´Artagnan s Vadimem, se natáčely přímo v terezínských tunelech. Pevnost Terezín byla založena v roce 1780 Josefem II. Její stavba trvala 10 let, v roce 1790 proběhlo přezkoušení zavodňovacího systému a pevnost byla prohlášena za bojeschopnou.

Po německé okupaci Československa nacisté brzy poznali výhody, které jim terezínská pevnost skýtala. 10. června 1940 získalo věznici v Malé pevnosti gestapo a zřídilo zde vězení pro politické vězně (Pankrác již tehdy nestačila náporu vězňů). 24. listopadu 1941 bylo v Hlavní pevnosti vytvořeno židovské ghetto.

Zasoutěžte si s Mušketýry:

Tři mušketýry uvidíte každé pondělí ve 20.15 na Primě!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 9. 2023

Berani, možná dnes pocítíte nutkání vstát a vyrazit, ale zároveň můžete mít pocit, že nejste připraveni. Možná nemáte pocit, že stojíte na dostatečně pevné půdě, abyste mohli udělat další krok. Nedovolte, aby vás tlak okolního světa posunul někam, kam nejste připraveni jít. Jděte svým vlastním tempem a buďte tolerantní k těm, kteří se rozhodli jít svým tempem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.