Poznejte české lokace z 1. a 2. dílu Tří mušketýrů
První dva díly britského seriálu Tři mušketýři už v pondělí od 20.15 proběhly na televizních obrazovkách. Seriál se stále natáčí v České republice, a tak diváci každou minutu poznávají nová krásná místa. Pojďte se podívat na české luhy a háje, které jste mohli vidět v první a druhé epizodě.
V první epizodě, kdy se diváci seznamují s Třemi mušketýry a jedním ublíženým mladíčkem jménem d´Artagnan, který chce pomstít smrt svého otce, jste viděli několik českých lokací. Některé jsou notoricky známé jako třeba krásný Strahovský klášter s historickou knihovnou a Bazilika Nanebevzetí Panny Marie, kde Milady prosí o odpuštění.
Strahovský klášter je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, založený roku 1140, a jedna z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Nejčastěji v seriálu uvidíte součást kláštera, Strahovskou knihovnu, kde král Ludvík XIII. společně s kardinálem rozhoduje o politice státu.
Zázemí krále Francie na zámku v Ploskovicích
Nádherné prostředí, kde král cvičí střelbu na ptáky, najdete na zámku Ploskovice. Jeho interiéry a exteriéry budete vídat v seriálu často, poněvadž zastupuje zázemí královské rodiny. Ploskovice jsou státním zámkem, barokní zámeckou stavbu naleznete ve stejnojmenné obci v okrese Litoměřice v Ústeckém kraji asi 6 kilometrů východně od Litoměřic.
První velká noční bitka mušketýrů
Jedna z posledních scén prvního dílu se odehrává na hradě Zvířetice, kde se Constance snaží jako lehká děva odvést pozornost gardy. Trosky hradu se staly tábořištěm kapitána Gaudeteho a kardinálovy gardy, kde se uskutečnila i první pořádná bitka s mušketýry. Zvířetice jsou rozsáhlá zřícenina hradu přestavěného na renesanční zámek nad vesnicí Podhradí asi 2 km jihozápadně od města Bakov nad Jizerou ve výšce 270 metrů nad mořem.
Na počátku 14. století založil nad řekou Jizerou hrad Zdislav z Lemberka, jeden ze tří synů Havla z Lemberka, zakladatele hradu Lemberk, klášterů a městeček v Jablonném v Podještědí i Českém Dubu. V dalších letech byl hrad rozebírán na stavební materiál, a proto rychle chátral. Ještě na kresbě a fotografii Karla Hynka Máchy z konce 19. století můžeme vidět celou hradní věž. Její část se zřítila na přelomu 19. a 20. století. Ve 30. letech byla Klubem českých turistů přeměněna v rozhlednu.
Zřícenina hradu Zvířetice, foto: „Zřícenina hradu Zvířetice“ od LaSo – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
Námět na výlet
Zřícenina je dobře viditelná od vlakové zastávky Bakov nad Jizerou, kde se křižují železniční tratě 070 a 080, odkud je cesta dlouhá necelý kilometr. Z nedaleké vesničky Podhradí vede krátké stoupání po modré turistické značce. Vstup je volný. Pod hradem vede nejen železnice, silnice Bakov nad Jizerou – Debř, ale teče pod ním i řeka Jizera. Zejména právě na údolí Jizery a nad ním ležící vrch Baba je pěkný výhled z hradní věže.
Druhá epizoda se pochlubí tunely Terezína
I v druhé epizodě uvidíte znovu zámek Ploskovice, kde je scéna s trezorem s klenoty Grotty v Louvru, odkud Vadim ukradl královský přívěšek a kde se kardinál potkává s Milady. Stejně jako rytířský salónek, kde spolu promlouvají Treville s Athosem. I ve druhé epizodě si můžete prohlédnout Strahovskou knihovnu, kde diskutuje král s královnou Annou, kardinál, Athos a Treville.
Tunely Terezín
Tunely pod Louvrem
Tunely pod Louvrem, kde se utká d´Artagnan s Vadimem, se natáčely přímo v terezínských tunelech. Pevnost Terezín byla založena v roce 1780 Josefem II. Její stavba trvala 10 let, v roce 1790 proběhlo přezkoušení zavodňovacího systému a pevnost byla prohlášena za bojeschopnou.
Po německé okupaci Československa nacisté brzy poznali výhody, které jim terezínská pevnost skýtala. 10. června 1940 získalo věznici v Malé pevnosti gestapo a zřídilo zde vězení pro politické vězně (Pankrác již tehdy nestačila náporu vězňů). 24. listopadu 1941 bylo v Hlavní pevnosti vytvořeno židovské ghetto.
Zasoutěžte si s Mušketýry:
Tři mušketýry uvidíte každé pondělí ve 20.15 na Primě!