Seriály a filmy

19. června 2015 01:00

Iva Kropáčková

Půjčky na dovolenou končí i osobními bankroty. Raději šetřete, víme jak

Moře, pláž, hory, slunce. Kdo si to může dovolit, často vyráží v létě na dovolenou k moři. Jenže je i řada těch, kteří si dražší dovolenou dovolit nemůžou, a přesto jedou. Bez problémů si vezmou půjčku...

DOPORUČUJEME: Sjednejte si na zahraniční dovolenou cestovní pojištění online na Prima Rádci. Výhodné ceny, plný servis

Prosluněné zážitky ale může brzy po návratu nahradit hořká existence splátek. A to už taková legrace být nemusí – místo plážových kamínků či mušlí začnou dlužníci počítat každou korunu a měsíce do konce splácení. Podle Jana Malého ze společnosti Vše pro insolvenci vždy v létě stoupá počet půjček na dovolenou a až 2 procenta lidí, kteří se kvůli moři zadluží, mají problémy se splácením. „Výjimkou není ani to, že půjčka na dovolenou je následně důvodem k vyhlášení osobního bankrotu,“ varuje Malý.

Na dovolenou je lepší šetřit

Dovolenou nedoporučuje financovat z úvěru ani bankovní expert Patrik Nacher. „Obecně si myslím, že půjčovat si na věci zážitkového typu, jako je dovolená, svatba, oslava a podobně, není rozumné. Jakkoliv ten zážitek zůstane na celý život, tak může zároveň „zhořknout“ v momentě, kdy člověk náklad z toho zážitku splácí jeden, dva, tři roky,“ říká Nacher. Podle něj je lepší na tento typ výdajů skutečně našetřit a když už, tak si půjčovat jedině na bydlení, vzdělání či podnikání, případně na věci, bez kterých se neobejdeme a jejichž hodnota neklesne dřív, než začneme vůbec splácet. Pochopitelný je například úvěr na auto či kuchyni, ale samozřejmě s ohledem na cenu zboží a aktuální finanční úspory a příjmy.

Žít na dluh je normální?! Ale chybuje se...

Půjčku má podle Jana Malého každý druhý Čech a každý osmý ji nezvládá splácet. A pro 60 procent národa je život na dluh naprosto normální věc. Jenže možnost mít peníze okamžitě k dispozici je pro lidi často důležitější než obezřetnost při uzavírání smlouvy o úvěr. Chyby žadatelů jsou přitom zřejmě největším kamenem úrazu. „Pokud se lidé rozhodnou vzít si půjčku, dělají hned několik zásadních chyb – neporovnávají nabídky, nevěnují pozornost úrokové sazbě nebo nerozumí jednotlivým pojmům. Pro většinu lidí je důležitá možnost okamžitého přijmu peněz s tím, že si možné důsledky takové půjčky ani nepřipouštějí,“ říká Jan Malý

Chyby žadatelů o půjčku v bodech:

 • nevyhodnotí vlastní finanční situaci
 • nesrovnávají nabídky
 • nehlídají RPSN
 • nehlídají úrokovou sazbu
 • nerozumí jednotlivým pojmům ve smlouvě

TIPY PRIMA RÁDCE:

1. Jak šetřit (nejen) na dovolenou?

 • Příjmy a výdaje si pište, abyste viděli, za co skutečně utrácíte a kde můžete výdaje omezit.
 • Rozmýšlejte se před nákupem věci, která vás například zaujala ve výloze, zda ji skutečně potřebujete – můžete si dát pár dní na rozmyšlenou. Pokud chuť věc koupit už nemáte, asi ji nepotřebujete.
 • Naučte se porovnávat a sledovat konkurenci u finančních produktů, které máte sjednané. Tisíce ročně můžete ušetřit například za platby na energie či pojištění. Až 50 procent měsíční útraty za telefon můžete ušetřit při změně tarifu.

>>> SROVNÁNÍ CEN ENERGIÍ <<<

>>> SROVNÁNÍ CEN POJIŠTĚNÍ <<<

>>> SROVNÁNÍ MOBILNÍCH TARIFŮ <<<

 • Pokud vám zbývají každý měsíc peníze nad rámec pravidelných a nutných výdajů nebo se vám díky změnám smluv u pravidelných plateb podaří ušetřit, ukádejte tyto částky stranou například na spořicí účet, který bývá zdarma. Zhodnotíte je o trochu víc, než na běžném účtu (i když aktuálně úroky nejsou v ideální výši) a hlavně je schováte sami před sebou – nebudete je mít na očích a je pravděpodobné, že je neutratíte za zbytečnosti. Ale na druhou stranu máte peníze kdykoliv k dispozici, pokud se vám například rozbije pračka a vy dáte nakonec přednost novému spotřebiči...
 • Pokud hodláte šetřit více let, můžete peníze uložit například na termínované vklady či investovat prostřednictvím podílových fondů (ve druhém případě peníze sice můžete také kdykoliv vybrat, nicméně výhodnější je investovat v dlouhodobějším horizontu).
 • Další tipy v následujících článcích:

2. Jak si půjčovat?

 • První nabídku úvěru odmítněte, často bývá nevýhodná.
 • Přistupujte k půjčce stejně, jako když kupujete zboží, které vybíráte podle ceny, výrobce či složení. Nabídky poskytovatelů úvěrů si také nejdřív porovnejte. Využít můžete například transparentní porovnávač půjček na Prima Rádci.
 • Ohlídejte hodnotu RPSN. Ta vám napoví, jak moc je pro vás úvěr drahý, kolik vás bude celá půjčka stát ve skutečnosti a o kolik půjčenou sumu přeplatíte. Je to číslo, podle kterého vyberete pro vás nejvýhodnější půjčku. Rozumné nabídky se pohybují mezi 10–20 procenty.
 • Na vše se poskytovatele zeptejte a jakýkoliv dokument podepisujte až po důkladném přečtení.

ONLINE PORADNA: Potřebujete poradit, jak zhodnotit peníze, začít šetřit, zefektivnit rodinný rozpočet nebo jak si bezpečně půjčit? Nevíte si rady se smlouvou, kterou máte podepsat? Využije kontaktní formulář a zeptejte se našich finančních odborníků, kteří vám v co nejbližším možném termínu zdarma poradí, jak postupovat.

Prima Rádce je na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek
Štítky dovolená

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.