Show Jana Krause: modrá krev, zločin a trest a sushi – zajímavá kombinace
Do dalšího dílu Show Jana Krause přijala pozvání šlechtična Kristina Josefine Nadine Maria Colloredo-Mansfeld, dirigent Bohumil Kulínský a odbornice na sushi Barbora Rektorová.
Premiéru dalšího dílu třetí série Show Jana Krause uvidíte v pátek 7. listopadu večer na Prima family. Moderátor přivítal hraběnku Kristinu Colloredo-Mansfeld, kterou již ve svém pořadu jednou měl. „Tehdy to tady byly trochu jazykolamy, vy jste mi říkala, že jste měla jako malá malý ocel, já myslel, že jste mluvila o továrně a vy jste přitom chtěla říct, že jste měla jako malá osla," pobavil všechny Jan Kraus. Kristina prozradila, že stále bojuje o rodinný majetek, o zámek v Opočně. „Oni nám to vrátili, ale pak zase vzali. Ale já stále bojuju. Můj právník dokonce říkal, že jsem z toho onemocněla, že mám restituční syndrom," vyprávěla Kristina. Prozradila, že na rozdíl od zámku jí už byly vráceny aspoň lesy. „Starám se o sedm a půl tisíce hektarů lesa," vysvětluje. Moderátor se zajímal, kde to má paní Kristina nejradši. „Já jsem starý cigán. Já to mám ráda všude, kde mohu být jen chvilku," vysvětlila.
Dále se bavili o Řecku, kde hraběnka také žije. „Oni ti Řekové mají jinou hlavu, jsou takoví orientálský." Moderátora zajímal její názor na Čechy. „Někteří jsou skvělí. Ale někteří jsou strašně líní, nechtějí pracovat a pořád všechno kritizují," shrnula. Jana Krause zajímalo, odkud je Kristinin pes, kterého přivedla s sebou do studia. „On je z Řecka. Přivezla jsem si ho odtud jako štěně. Teď je pořád se mnou, jedu s ním autem, konverzujeme spolu. Proberu s ním situaci v Řecku, v české politice. A on mlčí a poslouchá. Je velmi loajální," smála se. Moderátora zajímalo, jak by měl vypadat Kristinin partner. „Jako on," ukázala se smíchem na psa.
Moderátor pozval Bohumila Kulínského. „Vy jste shůry kdysi padl až na dno, až do vězení, teď se zase vracíte zpět na výsluní," začal moderátor. „Můžete trochu couvnout, potřebuji prostor," požádal překvapivě host moderátora, který byl k němu nakloněný. Přestože se pan Kulínský bránil, že by raději mluvil o koncertech, svolil, že s panem Krausem proberou i jeho výkon trestu. „Na koncerty dojde, ale později," ujistil ho moderátor. „Jen aby," zapochyboval host, ale začal vyprávět o svém pobytu za mřížemi. „Když zvládnete vazbu, tak to vězení samotné už je skoro jako procházka růžovým sadem," prozradil pan Kulínský. „Ale ta sláva toho hudebního tělesa, které jste pomáhal budovat, Bambini di Praga, to skončilo," nadhodil moderátor. „Ale ono bylo na vrcholu 10, 15 let a možná by to stejně skončilo. Dneska mají mladí lidé jinou zábavu než sborový zpěv," vysvětlil pan Kulínský. „Prý to bylo moc přísné, když jste vedl ten sbor," vyptával se moderátor. „Ale kdepak. Disciplína k umění přece patří. Spíš to bylo takové rodinné," vysvětloval host. „No, možná až moc rodinné," rýpnul si moderátor.
Pan Kulínský se konečně dostal ke koncertnímu comebacku. „Budu dirigovat. Moje profese je dirigent. Ty Bambini byly jen můj koníček," vysvětloval pan Kulínský. „To bych tady moc nezdůrazňoval ty Bambini, to může být pro některé lidi citlivé téma," upozornil ho moderátor. „Kdo se se mnou bude chtít bavit, tak se se mnou bude bavit bez ohledu na vše. A kdo to bude řešit, tak stejně přejde na druhý chodník. Osm let, které jsem si odseděl, je, myslím, dost," podotkl pan Kulínský. Vyprávěl o tom, jak ve vězení vedl kroužek dokumentárního filmu. „Když se pak na nějaký film ve vězení dívají vrazi, polovrazi a po skončení je ticho a mají slzy v očích, to je silný zážitek," vzpomínal pan Kulínský. Také Krause ujistil, že mezi vrahy je jeho show nejpopulárnější.
Posledním hostem moderátora byla Barbora Rektorová, která původně vystudovala fyzioterapii, částečně se věnovala profesi letušky, ale nyní má firmu na přípravu sushi. „To ženy moc nedělají, že by připravovaly sushi," konstatoval moderátor. „Nejradši děláme sushi přímo na večírcích. Není to taková show, jako je ta vaše, je taková trošku sušší," vysvětlila s nadsázkou Barbora. Souhlasila s tím, že panu Krausovi ukáže a případně ho naučí, jak se připravuje sushi.
Moderátor dostal od Barbory zástěru a odbornice ho začala instruovat, co má dělat a jak postupovat. „Vy to děláte docela dobře. Nechcete pro mě pracovat?" ocenila jeho výkon Barbora. „Nechci, Já makám jinde," odmítl ji moderátor. Barbora pak představila svého japonského kolegu, Yukiho, který seděl v hledišti. „Může nám Yuki ukázat, jak se sushi dělá rychle?" požádal moderátor a pustil Yukiho ke stolku s ingrediencemi.
Profily hostů:
Kristina Josefine Nadine Maria Colloredo-Mansfeld – je v přímé linii potomek knížete Josefa Hieronymuse Alexandra Maria Colloredo-Mansfeld (posledního majitele zámku Opočno). Po druhé světové válce zkonfiskovali komunisté vše, co bylo v jeho majetku, a zavřeli ho do vězení. Její otec koupil ovocnou farmu v malé kanadské vesnici nedaleko jezera Ontario. Vznikla tam jakási kolonie lidí, kteří odešli z Československa. Kristina žije již několikátým rokem v domku na zámku Opočno a snaží se získat rodový majetek zpět. Bohumil Kulínský – někdejší šéf světově proslulého dětského pěveckého sboru Bambini di Praga a známý dirigent, který byl v roce 2004 obviněn a pak odsouzen za pohlavní zneužívání nezletilých dívek a za ohrožování výchovy mládeže. Dirigent Bohumil Kulínský se chce nyní vrátit ve velkém stylu na koncertní pódia, chystá vánoční koncerty, na kterých vystoupí i bývalé členky jeho souboru. Barbora Rektorová – jediná Češka, která se profesionálně věnuje přípravě sushi a porazila tak předsudky, že tento obor je výhradně mužskou záležitostí. A to nejen u nás, ale i ve světě. Původně vystudovala lékařskou fakultu, ale již sedmý rok se realizuje v oboru, kterému se naučila u japonského mistra. O sushi píše i zábavný blog. Po studiích na lékařské fakultě v Londýně ochutnala sushi a bylo jí jasné, kam budou směřovat její další profesní kroky – právě k přípravě této lahůdky, která Barboru okouzlila. „Důvodů bylo více. Jednak jsem jako lékařka nechtěla chodit domů každý den úplně hotová a jednak jsem gastronomii měla ráda odjakživa," říká.
Zmínila se kamarádce o svém ohromení ze sushi a ta ji seznámila s japonským mistrem, který připravoval sushi v jednom z pražských barů a vzal ji do učení. „Nebylo to jednoduché. V Japonsku se sushi učíte pět let a většinu času se jen učíte správně porcovat ryby. Je to dost složité stejně jako příprava správné rýže. Samotné motání už je vítězství," popisuje Barbora a říká, že nejdřív svými výrobky dokola krmila rodinu a přátele. Její japonský učitel ji bral jako fenomén – nikdy předtím se se sushi-ženou nesetkal. V Japonsku byla svého času jediná žena, která připravovala sushi a byla tak slavná, že se o ní psal komiks. Barbora se sushi věnuje sedmý rok – a z pohledu Japonska je stále začátečnicí. Dnes provozuje spolu se svým učitelem úspěšnou sushi firmu, poskytují catering, zásobují restaurace, učí zájemce vyrábět sushi na kurzech a nebo i u nich doma.