Stala se dr. Watsonovou a rozdělila Ameriku!
Sherlock Holmes je přece ten bílý chlapík, který společně se svým bílým kolegou dokáže vyřešit každý případ. Alespoň tomu tak bylo v knižním zpracování v 19. století a v 21. století pak v anglické seriálové verzi Sherlocka. Jenže pak přišla Lucy Liu...
Už dávno neplatí, že listy knih a televizní obrazovku zdobí pouze civilizovaný svět bílých Evropanů a Američanů, jak tomu bývávalo dříve. Když se v 19. století objevil příběh o Robinsonovi a jeho exotickém příteli, který měl spíš vždycky blíže k osobnímu otrokovi než k rovnocennému partnerovi na cestě životem, vzbudilo to společenskou touhu po exotice. Avšak ve stylu: Ukažme si na ně! Taková exotika byla temná, divoká a nebezpečná, nikoliv rovnocenná.
Riskovali s pohlavím a etnicitou
Americká produkce si se seriálem Sherlock Holmes: Jak prosté hlavu nedělala, i když musela vědět, co nastane.
Za oceánem se odehrávala veleúspěšná britská verze Sherlocka Holmese natočená BBC. Jejich Sherlock a Watson se v podstatě nijak nevymykali klasické předloze Arthura Conana Doyla. Oba byli běloši vyšší společenské třídy, jak jim předepisovala tradiční literární látka, která byla už tolikrát zfilmována, že si v podstatě nikdo nedokázal představit jakoukoliv změnu obsazení.
Všechno tedy nasvědčuje tomu, že udělat americkou punkovou verzi Sherlocka, kterého krotí neusměvavá Lucy Liu, jež je pochopitelně žena (a aby toho nebylo málo, není ani běloška), bylo ryzím bláznovstvím. Jak však z praxe víme, americké kabelové televize se britských témat umí chopit bravurně (vzpomeňme si na Showtime, která to dělá pravidelně). Sherlock Holmes: jak prosté jim znovu vyšel, ale stálo to nervy. Hlavně Watsona v sukni, tedy zavedenou hollywoodskou herečku Lucy Liu.
Dr. Watsonovou nesnášel celý internet
Zpočátku se zdálo, že nápad vytvořit ženskou postavu jako dr. Watsonovou nesnáší celý svět. Na internetu se plnily sociální sítě ironickými poznámkami a hysterickými výkřiky, že Watson přece nemůže být žena, natož Lucy Liu, tedy Asiatka! Jenže každým dalším dílem, kdy přísná Watsonová stírá rozevlátého Holmese, se rozzuřené hlasy tišily... Přijetí seriálu je důkazem toho, že změny sice bolí, ale svět se stále dokáže hýbat kupředu.
Dr. Watsonová. Foto: archiv Prima
Rodilá Newyorčanka z Queensu se o odvaze producentů v boji proti stereotypům zmínila v rozhovoru pro Wall Street Journal: Je skvělé být před kamerou zobrazována konečně jako asijská Američanka bez přízvuku. Zmiňovala problém, s kterým se jako neznámá herečka setkávala v podstatě neustále. "Myslím, že je to obrovský krok, protože média asijskou etnicitu vykreslují hlavně jako komediální. Smějeme se jinakosti. Nicméně já teď hraju někoho, kdo je obyčejnou Newyorčankou, regulérní občankou a ne jen přistěhovalkyní," říká a zatím jí to všechno krásně vychází!
Jaká je dr. Watsonová společně s Jonnym Lee Millerem v praxi? To můžete vidět každou středu ve 20.15 na Prima LOVE!