Celebrity

1. března 2022 06:10

Anna Kopečková

Odvážná Olena Zelenská: Zůstanu u svého muže a dětí, má jasno první dáma Ukrajiny

Před pěti lety se postavila proti jeho plánům stát se ukrajinským prezidentem, ale od té doby se její život radikálně změnil. Olena Zelenská se ukázala jako nejvytrvalejší podporovatel svého manžela Volodymyra Zelenského a zůstává po jeho boku i poté, co odmítl opustit svou zemi tváří v tvář ruské invazi.

Olena Zelenská (44) riskuje spolu s manželem, jejich sedmnáctiletou dcerou a devítiletým synem život, když se rozhodla raději zůstat se svými krajany v zemi, kterou tolik miluje, než prchnout do bezpečí. „Nebudu panikařit ani brečet. Budu klidná a sebevědomá. Moje děti se na mě dívají. Budu vedle nich. A vedle svého manžela. A s vámi,“ napsala na Instagram minulý týden několik hodin po prvních útocích. Znamená to další pozoruhodný obrat v životě zpočátku zdráhavé první dámy země.

Zatímco se Volodymyr Zelenskyj těšil popularitě už v mládí jako herec a komik, Olena strávila desítky let mimo záři reflektorů. Oba se narodili ve stejném roce (1978) a ve stejném městě Kryvoj Rog (ukrajinsky Kryvyj Rih) v rusky mluvící oblasti, která byla tehdy součástí Ukrajinské sovětské socialistické republiky. Navštěvovali dokonce stejnou školu a měli společné přátele, potkali se ale až během vysokoškolských studií na univerzitě. Olena studovala architekturu na stavební fakultě a Volodymyr práva. Bylo to v roce 1995 a krásná Olena s vystouplými lícními kostmi a dlouhými blond vlasy Volodymyra okouzlila.

Jemu se v té době úspěšně rozjížděla dráha komika, byl členem souboru, který se účastnil národních soutěží. V roce 1997 založil nový soubor Kvartal 95, který vystupoval po celé Ukrajině a Olena v něm působila jako autorka textů. Zatímco Volodymyrova komediální kariéra vzkvétala, Olena zůstala z velké části stranou pozornosti, vyhýbala se zájmu médií a věnovala se dráze spisovatelky. Po osmi letech randění se pár v roce 2003 vzal, v červenci 2004 se jim narodila dcera Oleksandra a v lednu 2013 syn Kyryl.

Nechtěla, aby se stal prezidentem

Když jí její manžel poprvé řekl o svých plánech opustit hereckou kariéru a kandidovat na prezidenta, byla velmi rázně proti a netajila se tím. „Je to velmi obtížný krok; to ani není projekt, je to jiný směr života,“ řekla tehdy v rozhovoru pro místní televizní stanici.

A přesto když začala v roce 2018 volební kampaň, Olena se poslušně objevila po jeho boku při focení a předvolebních projevech. Postavila se výzvě čelem a vrhla se do své nové role první dámy. Svou první iniciativu oznámila během focení na obálku časopisu Vogue pouhé dva měsíce poté, co se její manžel stal prezidentem – a to přepracovat systém školního stravování. Jako matka dvou dětí dobře ví, že správná výživa je klíčem k vývoji, zdraví a celkové pohodě dítěte. Spolu s šéfkuchařem Jevgenijem Klopotěnkem proto pomohla vyvinout nové školní menu a úspěšně se jí podařilo zlepšit nutriční kvalitu a rozmanitost potravin ve školách.

Dalším jejím důležitým krokem bylo zlepšení práv žen. Během projevu na ukrajinském Kongresu žen v roce 2019 dala impulz k přistoupení Ukrajiny k mezinárodní iniciativě G7 o rovnosti žen a mužů, takzvanému Biarritz Partnership.

V červnu 2020 také zahájila iniciativu k šíření ukrajinského jazyka ve světě, což zahrnovalo například zavedení ukrajinských audioprůvodců do předních muzeí po celém světě. Zasloužila se i o lepší přístupnost pro zdravotně postižené občany.

Miluji vás! Miluji Ukrajinu!

Nyní se Olena potýká s další, doposud nejtěžší výzvou a zůstává pevnou oporou svému manželovi tváří v tvář Putinovým agresím. Navzdory osobnímu ohrožení se pár rozhodl zůstat v Kyjevě. V pátek Olena na Instagramu sdílela fotku ukrajinské vlajky a napsala: „Mí drazí! Ukrajinci! Dnes se na vás všechny dívám. Každý, koho vidím v televizi, na ulici, na internetu. Vidím vaše příspěvky a videa. A víte co? Jste neuvěřitelní! Jsem hrdá na to, že s vámi žiji ve stejné zemi! Říká se, že mnoho lidí je dav. To není o nás. Protože mnoho Ukrajinců nejsou davy. Tohle je armáda! Miluji vás! Miluji Ukrajinu!“

V neděli pak sdílela fotografii dítěte narozeného v kyjevském protileteckém krytu spolu se vzrušujícím poselstvím: „Mělo se to odehrát za úplně jiných podmínek, na klidném nebi. To by děti měly vidět. Ale hlavní je, že navzdory válce vedle ní v našich ulicích byli lékaři a pečující lidé. Bude chráněna a bráněna. Protože jste neuvěřitelní, drazí krajané!“

Zdroj: Dailymail.co.uk, TheSun.co.uk, wikipedia.org

Sdílejte článek
Štítky válka Vladimir Putin Instagram Ukrajina manželé Kyjev Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj První dáma Olena Zelenská

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.