3. prosince 2016 18:02
Karolína, domácí kuchařka: Přímořské vzpomínky
Karolína, domácí kuchařka: Přímořské vzpomínky
Vše, co by vás mohlo zajímat o pořadu Karolína, domácí kuchařka najdete TADY.
Na jednotlivé díly a zajímavé bonusy se můžete podívat na Prima PLAY.
Hřejivá polévka s cizrnou
Suroviny:
1 cibule
2 mrkve
malého celeru
4 střední brambory
malé brokolice
2 lžíce másla
2 lžičky mleté kurkumy
1 lžička mletého koriandru
1 lžička mletého římského kmínu
1 litr vody
sůl a čerstvě mletý pepř
1 konzerva loupaných rajčat
1 konzerva cizrny, slité a propláchnuté
pořádná hrst hladkolisté petržele
chilli koření dle chuti
Postup:
Očistěte a nakrájejte zeleninu a brambory. Cibuli nakrájejte najemno, mrkev na kolečka, celer a brambory na kostičky, brokolici rozeberte na malé růžičky.
Na másle osmahněte cibuli do sklovita. Přisypte všechno koření a za stálého míchání ho nechte asi 2 minuty osmahnout, ať se pěkně rozvoní. Pak přidejte všechnu zeleninu kromě brokolice, rajčat a cizrny. Opékejte několik minut spolu s kořením a cibulí. Zelenina by měla nabrat krásnou zlatavou barvu.
Zalijte litrem vody, osolte a opepřete, přiveďte k varu a pomalu na mírném plameni vařte 15 minut.
Poté přidejte rajčata (v hrnci je rozmáčkněte vařečkou), vodou propláchnutou cizrnu a nakonec brokolici. Vařte ještě dalších 5 minut. Ochutnejte, a je-li třeba, dochuťte solí či pepřem. Do hotové polévky vmíchejte nasekanou petržel.
Hned podávejte, ale pokud vám něco zbude do druhého dne, budete nadšeni – všechny chutě se přes noc nádherně prolnou. Máte-li rádi ostré chutě, na talíři si polévku přiostřete chilli – čerstvým, sušeným nebo pastou.
Špagety s lososem, černými olivami a polníčkem
Suroviny:
400 g špaget
400 g filetů čerstvého lososa, bez kostí a kůže
1 lžička provensálského koření
4 lžíce olivového oleje
4 šalotky
3 stroužky česneku
sůl a čerstvě mletý pepř
šťáva z půlky citronu
asi 20 černých oliv s peckou
100 g opraného polníčku
K podávání:
jemně strouhaná citronová kůra dle chuti
Postup:
Do velkého hrnce dejte vařit vodu na špagety, které následně uvařte podle návodu na obalu. Mezitím si stihnete připravit všechno ostatní. Ve filetech z lososa by neměly být kosti, ale pro jistotu je lehce prohmatejte a případné kůstky vytáhněte pinzetou. Maso nakrájejte na větší kostky (asi 4 cm) a v misce promíchejte s kapkou oleje a kořením.
Na pánvi rozpalte olivový olej, zpěňte na něm česnek a šalotku nakrájenou na tenká kolečka. Poté přidejte kousky lososa. Opečte je ze všech stran, obracejte opatrně, a jen když je to nutné. Po několika minutách by losos měl být opečený i uvnitř, a přitom stále šťavnatý. Osolte ho, opepřete, přidejte citronovou šťávu a olivy. Nechte ještě minutku prohřát a pak plamen vypněte.
Slijte uvařené špagety a přidejte je do pánve. Nakonec vmíchejte polníček, ale část si ho nechte na ozdobu. Polníček nevařte, aby si zachoval pěknou barvu a strukturu. Podávejte ozdobené zbylými listy polníčku, a pokud chcete, ochuťte citronovou kůrou a špetkou soli.
Hovězí tajine s medem a švestkami a petrželový kuskus
Suroviny:
600–800 g hovězího krku nebo kližky
1 velká cibule
5 stroužků česneku
3 mrkve
4 lžíce olivového oleje
1 lžička celého římského kmínu
2 lžičky mletého koriandru
1 lžička mletého zázvoru
1 lžička mleté skořice
špetka mleté kurkumy
1 lžička mleté sladké papriky
několik nitek šafránu
sůl a čerstvě mletý pepř
5 čerstvých nebo zavařených oloupaných rajčat
asi 400 ml hovězího vývaru nebo vody
12 sušených švestek bez pecek
50 g celých loupaných mandlí
1–3 lžíce medu
hrst listů čerstvého koriandru
hrst listů hladkolisté petržele
Postup:
Maso nakrájejte na větší kusy. Cibuli, česnek a mrkev oloupejte a nakrájejte na plátky, mrkev na kolečka. V nádobě tajine nebo v keramickém či litinovém kastrolu rozehřejte olej a nechte na něm zesklovatět nakrájenou cibuli a česnek. Přidejte kousky masa, osmahněte je ze všech stran a vsypte mrkev. Opékejte zhruba 3 minuty, aby se mrkev trochu osmahla a zabarvila. Přidejte římský kmín a asi minutu ho za stálého míchání nechte rozvonět. Pak přisypte všechno zbývající koření, osolte, opepřete a ještě vše krátce opékejte.
Přidejte spařená, oloupaná a nasekaná rajčata (nebo použijte konzervovaná), zalijte vývarem, vmíchejte mandle, pokrájené sušené švestky a lžíci medu. Přiklopte a duste zvolna na mírném plameni 2,5–3 hodiny, až bude maso zcela měkké.
Potom tajine ochutnejte a dolaďte medem. Máte-li rádi výraznější kořenité chutě, přidejte i trochu koření, které jste použili na začátku. Pak vše ještě krátce prohřejte, než stáhnete tajine z ohně.
Nakonec nasekejte listy koriandru a petržele a polovinu jich vmíchejte do tajinu. Podávejte s kuskusem, ozdobené zbývajícím koriandrem a petrželí.
Petrželový kuskus
Suroviny:
250 g celozrnného kuskusu
2 lžíce rozinek
sůl
špetka mleté skořice
1 lžička mletého koriandru
250–300 ml zředěného vývaru
2 lžíce olivového oleje
1 lžíce citronové šťávy a trocha nastrouhané kůry
1 velký svazek hladkolisté petržele
malá hrst listů čerstvé máty
Postup:
Přiveďte k varu vývar nebo dejte vařit vodu. Kuskus ve větší a širší míse promíchejte s kořením a předem propláchnutými a okapanými rozinkami. Zalijte ho stejným množstvím vroucího vývaru nebo vody, přikryjte a nechte stát, dokud se tekutina zcela nevstřebá, trvá to asi 10 minut.
Mezitím otrhejte listy petrželky a nasekejte je najemno, ale ne úplně nadrobno. Stejně nasekejte i mátové listy.
Hotový kuskus načechrejte vidličkou a promíchejte s olivovým olejem. Dochuťte citronovou šťávou, kůrou a podle potřeby dosolte. Nakonec kuskus promíchejte s nasekanou hladkolistou petrželí a mátou.
Mandlové sušenky Cantuccini
Suroviny na 1 plech:
250 g hladké mouky a trochu na vál
1 lžička kypřicího prášku do pečiva
špetka soli
130 g moučkového cukru
1 vanilkový cukr s pravou vanilkou
2 vejce
1 lžička jemně strouhané citronové kůry
2 lžíce likéru amaretto nebo dezertního vína (viz tip)
150 -200 g celých neloupaných mandlí
50 g rozinek, kandovaných višní či brusinek
Postup:
Troubu zahřejte na 180 °C a plech vyložte pečicím papírem. Mouku prosejte s kypřicím práškem a smíchejte se solí a oběma cukry. Udělejte v ní důlek, vyklepněte do něj vejce, přidejte kůru z citronu a amaretto či víno. Zpracujte vařečkou, prsty nebo v robotu, a jakmile se suroviny spojí, propracujte těsto ručně na válu poprášeném moukou na vláčné nelepivé těsto. Nakonec do něj zapracujte mandle a sušené ovoce.
Z těsta vytvořte 2–3 stejně silné válečky o délce plechu (podle toho, jak chcete mít sušenky po nakrájení velké). Dejte je na plech (potřete vodou, chcete-li je lesklé) a pečte 25–30 minut, až těsto zpevní, ale stále ještě je bledé. Vyndejte z trouby a tu ztlumte na 130 °C.
Válečky hned po upečení, tedy jakmile je lze uchopit rukou, šikmo rozkrájejte ostrým nožem s vroubky na plátky silné asi 1,5 cm. Rozložte je naplocho zpátky na plech a pečte (dosušte) zhruba 15 minut. Zcela vychladlé sušenky uložte do těsnící krabičky. Podávejte s kávou, čajem nebo vínem.
Autorka receptů: Karolína Kamberská