12. prosince 2015 19:01
Martina ČerňanskáVánoční inspirace podle Karolíny Kamberské
V zimě si můžeme dovolit i hutnější jídla. Co si budeme povídat, teplá polévka, kus masa a teplý dezert tak nějak zahřejí víc než zeleninový salát. A moc dobře to ví i Karolína, a proto pro vás připravila krásné zimní menu.
Vše, co by vás mohlo zajímat o pořadu Karolína, domácí kuchařka najdete TADY.
Na jednotlivé díly a zajímavé bonusy se můžete podívat na Prima PLAY.
Kořenový krém s filátky pečeného candáta
Suroviny:2 lžíce másla1 střední celer2 petržele2 - 3 mrkve1 cibule3 stroužky česnekušpetka mletého zázvorušpetka mletého kmínu1 lžička kurkumy1/2 lžičky třtinového cukrusůl a drcený pepřcca 1 l vody200 ml smetany 33%250 - 300g filet candáta s kůžíasi 2 lžíce olivového oleje1/2 citronulístky petrželky na ozdobu
Postup:
V hrnci na másle opékejte asi 10 minut na plátky nakrájený celer, petržel a mrkev. Když se zelenina začne zabarvovat, přidejte nadrobno nakrájenou cibuli a česnek a opékejte dále do změknutí. Pak posypte kořením a cukrem, zamíchejte a krátce osmahněte. Zalijte vodou, osolte, opepřete a vařte doměkka, dalších 10 -15 minut.
Stáhněte z ohně a polévku v hrnci rozmixujte ponorným mixérem dohladka, přilijte smetanu, a je-li třeba povolte polévku trochou vody. Nechte přejít varem, dochuťte a vypněte.
Filet candáta osolte, opepřete a opečte v pánvi na olivovém oleji z obou stran. Nejdříve ho opékejte kůží dolů a zhruba po 3 minutách (podle výšky masa) ho otočte a minutu až dvě dopečte. Vypněte, zakápněte v pánvi citronovou šťávou a pak opatrně rozdělte maso na větší lupínky – při té příležitosti můžete vyndat případné kosti. Kůži snězte nebo vyhoďte.
Horkou polévku nalijte do talířů, rozdělte do nich kousky – vločky candáta, ozdobte lístky petrželky, drceným pepřem a zakápněte olivovým olejem z pánve a podávejte.
Prima tip: candát obecný je sladkovodní dravá ryba, která je v gastronomii považována za exkluzivní rybu díky kvalitnímu a velmi chutnému masu. Filety z candáta koupíte chlazené i mražené, a prodává se i celá (živá) ryba. Živý candát a chlazené filety jsou dostupné od října do března, mražené celoročně. Jedinou nevýhodou je vyšší cena, ale stojí to za to. Nebo zkuste některou z bělomasých mořských ryb, třeba tresku. Její maso je chuťově výraznější a lahodné.
Domácí paštika se želé z červeného vína
Suroviny:500 g vepřového bůčku, na menší kostky500 g kachních jater, pokrájených50 g jemného špeku (např. iberijský), nakrájeného nadrobno1 velká cibule4 stroužky česnekusůl a čerstvě mletý pepř podle chutitrochu čerstvě nastrouhaného muškátového oříšku1 lžíce lístků tymiánu + na ozdobu1 lžíce lístků rozmarýnu + na ozdobu2 bobkové listy + na ozdobu1 drcený hřebíček100 ml dezertního vína, např. portskéhohrst nesolených pistácií2 vejce + 2 žloutky50 - 100 ml šlehačky - podle tučnosti masa
Na želé:5 plátků želatiny ( my použily Dr. Oetker)500 ml červeného vína1 -2 lžíce krupicového cukru1 malé jablko na kolečka1 plátek citronu bez bílé kůrykouskem skořice4 hřebíčky1 hvězdička badyánu100 ml dezertního vína (např. portské)špetka soli
Na ozdobu:barevný pepř, bobkový list a snítka rozmarýnu a tymiánu
Postup:
Maso nakrájejte na menší kostky, játra odblaňte a překrájejte. Slaninu, cibuli a česnek nakrájejte nadrobno. V kastrole opečte slaninu a zpěňte na ní cibuli a česnek . Přidejte maso, koření, bylinky a orestujte. Opečte krátce i játra a zalijte vše dezertním vínem. Chvíli povařte, ale aby játra zůstala uvnitř růžová. Nechte zchladnout, vyhoďte bobkové listy a vše i se šťávou rozmixujte najemno.
Do směsi vmíchejte prošlehaná vejce se žloutky, smetanu (množství závisí na tučnosti bůčku) a nasekané pistácie.
Formu naplňte směsí, párkrát s ní klepněte o stůl, aby unikl vzduch a formu postavte do pekáče. Okolo nalijte horkou vodu, asi do 2/3 výšky formy a dejte na 60 - 90 minut do trouby. Teplotu udržujte pod 100°C, ideálně na 90°C (nebude se z ní oddělovat tekutina). Nechte vychladnout a pak uložte do chladničky.
Želatinu namočte na 5-10 minut do trochy studené vody. Svařte červené a dezertní víno s cukrem, plátky jablka, citronem a kořením na polovinu a přeceďte ho. Chuť dolaďte špetkou soli. Ze želatiny vyždímejte vodu a rozmíchejte ji v teplém (ne vařícím) víně. Vychlazenou paštiku ozdobte kořením a bylinkami, zalijte vlahou želatinou a dejte ztuhnout.
Prima tip: budete-li chtít paštiku vyklopit z formy, vypláchněte ji před naplněním studenou vodou a vyložte folií. Želatinu nevařte a nevmíchávejte tekutinu do želatiny - udělaly by se vám v ní žmolky, v teplé tekutině se krásně rozpustí. Podávejte třeba s bagetou a hroznovým vínem.
Kachna se šalvějí, pomeranči a portským a dýňové pyré
Suroviny:1 masitá kachna, očištěnámořská sůl a drcený pepřsvazek šalvěje3 pomeranče1 malý citron5cm kus zázvoru
Na omáčku:4 lžíce třtinového cukrušťáva ze 2 pomerančů1 lžíce bílého vinného octa6 - 8 lžic portskéhosůl a mletý pepřvýpek z kachny1 lžíce studeného másla, na kostičky
Postup:
Kachnu vyndejte včas z ledničky, aby došla pokojové teploty. Omyjte ji osušte a vidličkou propíchejte kůži na tučných místech kachny. Smíchejte 1 lžíci soli, 1 lžičku nastrouhané pomerančové kůry, 1/4 lžičky drceného pepře a asi 4 nasekané lístky šalvěje.
Směsí okořeňte kachnu vně i uvnitř a břišní dutinu vyložte ještě celými snítkami šalvěje (pár lístků si nechte na ozdobu) a klínky z jednoho pomeranče a citronu a svažte jí nožičky.
Kachnu vložte do pekáče prsy nahoru a pečte v předehřáté troubě na 200°C asi 20 minut. Snižte teplotu na 180°C, podlijte trochu vody přidejte nasekaný zázvor a pečte další třičtvrtě hodinu. Během pečení ji přelévejte občas vypečenou šťávou. Pak seberte z povrchu šťávy vypečené sádlo a přidejte plátky z druhého pomeranče ( je lepší použít oloupaný pomeranč bez kůry a bílé dužiny, aby omáčka příliš nezhořkla) a vymačkanou šťávu z třetího pomeranče. Dopečte doměkka a zlatova, zhruba 30 minut.
Mezitím připravte základ omáčky. V pánvi rozpusťte cukr s octem a když začne zlátnout odstavte z ohně a opatrně vmíchejte pomerančovou šťávu. Vraťte na plamen, přilijte portské a trochu vody a pomocí metličky vařte a míchejte dokud se zkaramelizovaný cukr nerozpustí. Odstavte
Upečenou kachnu přendejte na mísu i s plátky pomeranče, přikryjte a nechte asi 20 minut odpočívat.
Do pekáče vlijte trochu vody, na sporáku odmíchejte všechny přípečky a slijte přes cedník do základu omáčky. Omáčku povařte a trochu zredukujte, případně dochuťte. Odstavte z ohně a do omáčky zašlehejte kousky studeného másla.
Kachnu naporcujte, každou porci na talíři přelijte omáčkou. Podávejte s dýňovým pyré, pečenými plátky pomeranče a ozdobte lístky šalvěje..
Dýňové pyré
Suroviny:800 g dužiny dýně2 stroužky česneku1 lžíce olivového olejesůlpo 2 snítkách rozmarýnu a tymiánu1 lžička třtinového cukru nebo medu2 lžíce másla2 lžíce smetany
Postup:
Dýni okrájejte a vydlabejte z ní semínka a vlákna. Nakrájejte na větší kousky a vložte do pekáče spolu s nahrubo pokrájeným česnekem, zakapte olivovým olejem, osolte, posypte cukrem a bylinkami, promíchejte, přikryjte a dejte péct do předehřáté trouby na 190 ºC na 20-30 minut, dokud není dýně měkká, ale ještě nehnědne.
Vyhoďte snítky bylin a obsah pekáče rozmixujte dohladka se smetanou a máslem a dochuťte solí.
Prima tip: pokud chcete, můžete místo mixéru použít šťouchadlo na brambory a dýni jen tak nahrubo našťouchat
Mandlové hříbky
Hříbky jsou doménou mojí milé tchýně. Mám s nimi o Vánocích trochu problém, protože se musím strašně přemáhat, abych je nesnědla všechny ještě před večeří. Za to ale může moje slabá vůle, hříbky jsou v tom naprosto nevinně. I když, nemají být tak dobré...
Suroviny:250 g moučkového cukru3 bílky250 g jemně mletých loupaných mandlí3 lžičky kakaa holandského typu
Postup:
Cukr utřete s dvěma bílky a strouhanými mandlemi. Vznikne pevná mandlová hmota - pokud by vám připadala řídká, přidejte ještě trochu cukru a mandlí. Uštipujte z ní kousky a vytvarujte malé “soudky”, které budou sloužit jako noha hříbku. Na obouch koncích vytvarujte plošinku, aby byly hříbky stabilní. Zbylou polovinu těsta smíchejte s kakaem a vytvarujte kloboučky - na spodní straně by opět měly být ploché. Zbylý bílek lehce prošlehejte. Nožičky a kloboučky k sobě slepujte bílkem a nechte dva dny schnout při pokojové teplotě na tajném místě, na které nevidí nikdo z vaší rodiny. Pak je uložte do dobře těsnící uzavíratelné dózy vyložené ubrousky a uchovávejte v chladničce.
Čokoládový salám
Čokoládový salám chystala před Vánoci moje babička a já ho měla nejradši ze všech druhů cukroví na vánočním stole. Babička do něj dávala tři syrová vajíčka, což mě trochu vyděsilo, když jsem jako dospělá vyžebrala recept. Malinko jsem si ho upravila, a tak mi v něm nakonec stačí jen jedno vejce. Chuť je ovšem úplně stejná, jako ta babiččina. Tento salám, stejně jako všechny druhy nepečeného cukroví, uchovávejte v chladničce a snězte ho tak do týdne...
Suroviny:300 g dětských piškotů150 g hořké čokolády (50% kakaa)160 g změklého másla150 g moučkového cukru2 lžíce rumu1 vejce50 g kakaa holanského typustrouhaný kokos na obalení
Postup:
Piškoty nadrťte na kousky velké cca 5 mm, samozřejmě přibližně (zbyde vám i spousta mnohem menších částic, které salám krásně zpevní). Většinou používám babiččinu fintu - zavřu je do plastového sáčku a potluču paličkou na maso… Čokoládu rozpusťte ve vodní lázni. Máslo utřete s cukrem, pak přidejte i rum, vejce a kakao (prosejte ho přes sítko, ať vám nedělá hrudky) a spojte v hladkou hmotu. Vmíchejte do ní rozpuštěnou čokoládu a nadrcené piškoty. Dejte hmotu na chvíli ztuhnout do chladničky, díky tomu se vám z ní budou snadnou tvarovat salámové šišky. Vyvákejte několik šišek a obalte je na válu v nastrouhaném kokosu, zabalte je jednotlivě do alobalu nebo folie a uchovávejte v chladničce. Před podáváním salám nakrájejte na kolečka.
Fíkové bonbóny
Suroviny:200 g sušených fíků1 lžička rumu150 g moučkového cukru + na obalení50 g vlašských ořechů50 g lískových ořechů1 bílek1 lžíce citronové šťávy
Postup:
Fíky nasekejte v robotu na malé kousky, dejte je do misky a promíchejte s lžičkou rumu. Pak si v robotu nasekejte najemno oboje ořechy. Vše můžete samozřejmě i krájet a strouhat - s pomocí techniky je to jen rychlejší. Smíchejte fíky s ořechy, přidejte moučkový cukr, bílek a citronovou šťávu. Vypracujte tuhé těsto, nechte ho chvilku odpočinout. Pak si vysypejte větší prkénko moučkovým cukrem a vytvářejte na něm kuličky, které tak budou obalené cukrem. Naskládejte je do papírových košíčků a v krabici uložte do chladničky.
Autorka receptů: Karolína Kamberská