Při problémech s agresivním manipulativním partnerem neustupujte, radí odbornice
Křižovatky života měly tentokrát mimořádně nepříjemné téma – zpočátku se musela Sylvie vypořádat s násilnickým manželem, nicméně po jeho propuštění z vězení jí začal ničit život stalkingem. Jak se k této problematice vyjádří odbornice?
Sylvie Bláhová v sobě našla dostatek odvahy a opustila svého násilnického manžela Romana, který ji ponižoval a tyranizoval. Jeho agresivita vyústila v násilný čin, za který byl i odsouzen a uvězněn. Roman Bláha se však předčasně vrátil z vězení a rozhodl se svou bývalou ženu znovu získat zpět, a to především psychickým terorem nesoucím i známky stalkingu.
Sylvie žila se svým manželem ve společné domácnosti s dcerami Alenou a Františkou. Její manželství bylo spíš peklo na zemi než klidný přístav. Roman se projevoval jako velký žárlivec a agresor. Často Sylvii napadal a ona to snášela, protože se obávala, že rodinu nedokáže finančně zabezpečit. Denně prožívala manželovy žárlivé scény, které neměly žádné opodstatnění.
Patologický žárlivec a manipulátor
Roman trpí nejspíše patologickou žárlivostí, kdy neslyší na žádné rozumné vysvětlení a je vždy přesvědčen o své pravdě. Na Sylvii nejen chorobně žárlil, ale také ji ponižoval.
Utekl vám tento díl? Tady si ho přehrajte:
Ponižování je neustálý psychický teror, kdy agresor ovládá partnera a manipuluje s ním. To proto, aby se cítil nad ním. Chce se nad něj povýšit, ovládnout ho, aby se na něm partner stal závislým.
V našem příběhu se nejspíš Roman necítí ve svém těle dobře a trpí pocitem méněcennosti. Svým chováním se snaží snížit sebevědomí Sylvie tak, aby se cítila hůř než on sám, a on byl tak ve vztahu tím silnějším. Roman pravděpodobně trpí latentní agresivitou a ventiluje ji ponižováním a fyzickým napadáním Sylvie, která se nedokáže bránit.
V takovém momentě je nutné, aby ponižovaný partner začal pracovat na vlastním sebevědomí. Aby se dokázal postavit urážkám a manipulaci, protože takové jednání se může stupňovat až k fyzickému napadení a domácímu násilí. Po uklidnění situace by měl požádat agresora o omluvu nebo vysvětlení jeho chování. Čím víc bude napadený ustupovat, tím víc se jeho postavení bude zhoršovat.
O čem byly Křižovatky života? Prohlédněte si galerii:
Roman se projevuje nejen jako agresor, ale i jako diktátor, který vidí svět v černobílých barvách, nepřipustí kompromisy a diskuze. Chová se tak, že má právo na to řídit celý chod své původní rodiny, a Sylvie je pro něj pouze loutkou, kterou vždy ovládal. Takový vztah byl pro ni plný strachu a obav z toho, co bude každý další den následovat. Děti vyrůstající s despotickým otcem si stopy této výchovy přenášejí i do svého dospělého života. Většinou trpí pocitem méněcennosti a mají nízké sebevědomí. Pochybují o sobě samých a velice těžko navazují zdravé partnerské vztahy.Křižovatky života sledujte každý čtvrtek od 21.35 na Primě
Sylvie nejspíš vyrůstala v podobné rodině a její manželství s tyranem a agresorem bylo pouze přechodem od jednoho diktátora k druhému. V případě, že dívka žije v prostředí, které nese známky agresivity, přechází do rukou dalšího násilníka, který se chová i podstatně hůře než diktátor v její původní rodině. Modely chování, které má naučené z dětství, se přenášejí dál. Svým rozhodnutím opustit manžela Sylvie pomohla svým dcerám k lepší budoucnosti.
Chování Romana po opuštění vězení nese i známky stalkingu, který je trestným činem.
Šárka Vávrová