Celebrity

12. listopadu 2023 04:00

Tomáš Durčák

Pro výhru obětuje cokoli. Bojovník Jiří Procházka se rozhodl rezignovat i na ženy

Jiří Procházka během focení před turnajem UFC 295

Je bez diskuse nejlepším českým MMA bijcem současnosti a v kleci z něj právem jde strach. Aby to však rodák z Brna Jiří Procházka dotáhl až na vrchol, prošel si výrazným osobním vývojem. Jak se mu od pouličního rváče podařilo stát špičkovým bojovníkem? A proč si místo hledání osudové ženy vybral cestu vlka samotáře?

Kimono, dodržování japonského učení Bušidó, meditace a absolutní koncentrace pouze na boj. To je dnes v kostce Jiří Procházka, nejúspěšnější český bojovník, který se dokázal v MMA dostat až mezi nejlepší v UFC. Jeho cesta vzhůru však rozhodně nebyla hladká a kromě krve v kleci musel obětovat mnohem více, než si možná na začátku myslel.

„Poprvé jsem se na ulici popral nějak v páté třídě. Dostal jsem přes držku a řekl si, že tohle už fakt ne. Pral jsem se asi do sedmnácti nebo osmnácti, než jsem začal s bojovými sporty,“ popsal své začátky v rozhovoru pro web iSport.cz Procházka, který zároveň přiznal, že minimálně třikrát v dospívání dostal i cihlou, načež si krvácející rány omýval zpravidla v kalužích vody.

Japonská filozofie i první úspěchy

Zatímco dřel v posilovnách i na žíněnkách a zdokonaloval se v boji, potkal nedlouho po svých 20. narozeninách v roce 2014 advokátku Kamilu Kordulíkovou, která mu učarovala. V následujících letech Procházku zlákalo Japonsko, kde začal bojovat v tamní organizaci MMA a sbírat první úspěchy. A právě zde rovněž „přičichl“ k filozofii Bušidó, meditování i východnímu přístupu k životu a boji, které ho dle jeho slov dodnes zásadně ovlivňují.

Čtěte také: Boxerská demence je nemilosrdná. Víme, kolik let v ringu stačí k poškození mozku

Vztah s Kamilou nakonec s několikaletou pauzou vydržel až do roku 2022, byť zřejmě připomínal spíš horskou dráhu a často v něm létaly jiskry. „Poprvé jsem ho tak nějak uhnala. Mně bylo v té době šestadvacet, jemu jedenadvacet. Asi jsem ke vztahům měla jiný přístup a už jsem nějaký chtěla mít, zatímco on byl ještě nevybouřený kluk, takže to bylo trochu těžší a chtělo to trochu vůle. Podruhé to bylo jiné, i když ne úplně naopak. Když jsme byli od sebe, oba jsme udělali určitý pokrok, který nás svedl zpět k sobě,“ řekla loni pro Prima Ženy Kamila s tím, že druhý společný pokus inicioval Procházka.

Disciplína zvítězila nad ženami

Jiří Procházka se nicméně dlouhodobě netají názorem, že mu vztahy se ženami tak trochu nabourávají každodenní režim a příliš se neslučují s potřebami profesionálního bojovníka na nejvyšší úrovni. „Prodělal vývoj a uvědomil si, že může dávat pozornost i někomu druhému, že to zvládne. Byť ve srovnání s ostatními vztahy by to asi byla relativně omezená pozornost. Pořád to ale vnímám jako velký pokrok, že už není soustředěný jen na sebe,“ popsala loni Kordulíková.

Mohlo by vás zajímat: Přítelkyně Jiřího Procházky Kamila: Podruhé uhnal on mě, naučil se věnovat mi pozornost

Nakonec však Procházkovo maximální soustředění pouze na boj a trénink zřejmě zvítězilo, jelikož šli oba definitivně od sebe. A všichni čekali, že si bijec s pečlivě střiženým plnovousem jen tak někoho nového nenajde. V lednu 2023 však dorazil na Ples jako Brno v doprovodu neznámé brunety, jež údajně měla být jeho novou partnerkou. I za ní se ale brzy zavřela voda a od té doby se Jiří prezentuje jako absolutní vlk samotář.

„Jakmile člověk pustí disciplínu nad svou cestou a na první kolej dá kočku, hned dostane sekanec přes prsty. Abych to charakterizoval lépe. Muž má svou cestu a ta musí být na prvním místě před vším ostatním v životě. Žena je jako druhý protipól, který to doplňuje. Jenže já teď přišel na to, že nechci být s nějakou partnerkou jen proto, abych z toho těžil,“ řekl Procházka v rozhovoru pro web iDNES.cz s tím, že nejdůležitějšími ženami jeho života jsou aktuálně máma a séstra, které mu pomáhají zejména s úklidem jeho bydlení.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.