Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama
Reklama

Zbavte se konečně prokrastinace: 6 rad, jak s ní zatočit!

Vracíte se nadšeni do práce a těšíte se po dovolených na nové výzvy. Že ne? Že máte problém dotáhnout i rutinní úkoly? Možná se vám v hlavě usídlila prokrastinace. Vyžeňte ji rychle ven!
Vydáno: 03.09.2018
Zbavte se konečně prokrastinace: 6 rad jak s ní zatočit!
Zbavte se konečně prokrastinace: 6 rad jak s ní zatočit! Autor: istock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Prokrastinace, ač to zní jako jméno hrozného onemocnění, je ve skutečnosti je výrazná a chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů na pozdější dobu.

Samozřejmě, že každému z nás se občas něco nechce dělat a nepříjemnou povinnost odsouvá, ale pokud se vám to stává prakticky denně a nesplněné úkoly se jen kupí, máte problém. Prokrastinace působí na naši psychiku jako parazit.

Dokáže ovlivnit celý váš život

Prokrastinace způsobuje zacyklení v problému, ze kterého se špatně vystupuje ven. Stres a pocit viny prokrastinujícho člověka se stupňuje, okolí mu začne dávat najevo, že o jeho nespolehlivosti dobře ví a jeho společenská prestiž klesá. Ztrácí důvěru, přátelství, leckdy i práci. Trpí pocity viny, nevíry v sebe sama a získává nežádoucí stigma nespolehlivého lenocha.

Jenže prokrastinace není lenost nebo absence ambicí. Je to spíš psychický problém, který se dá odstranit správnou terapií nebo i svépomocí. Zkuste si naordinovat tato pravidla, mohla by účinně zafungovat.

1) Definujte problém

Zní to možná jako fráze, ale skutečně je důležité si nejprve uvědomit, v čem je zakopaný pes! Opravdu nejste líní, vždyť jste místo vyřešení účetního problému vytřeli celý dům a posekali zahradu. Prokrastinace se totiž zpravidla týká nepříjemných administrativních problémů nebo psychicky ubíjejících úkolů. Ve skutečnosti nečelíte lenosti, ale strachu z nepříjemností a nevalného výsledku.

2) Udělejte první krok

Jakkoli malý bude, neskutečně pomůže. Je to krok ze začarovaného kruhu. Prostě si sedněte k počítači a alespoň ho zapněte. Nepříjemný úkol si třeba jen přečtěte, možná se přestane zdát tak hrozivý a zjistíte, že je to banální práce na dvacet minut. Kousek po kousku si ukrajujte z toho nepříjemného koláče a uvidíte, jak začne ubývat.

3) Změňte pohled

Prokrastinace funguje tak, že mysl bude hledat únik vždy, když se bojí práce, nebo je z ní frustrována. Musíte tedy změnit nastavení své mysli, vyrobit si nový, zdravější přístup. Určete si sami termíny a postup, jakým se budete řídit. Třeba si určete, že do dnešního večera zvládnete jeden nenáročný úkol a zkuste to dodržet. Bude se vám spát o mnoho lépe a možná to povede k podobnému úspěchu další den.

4) Zbavte se strachu

Prokrastinace často vzniká z úzkosti, posílené vidinou neúspěchu. Ale rozhlédněte se kolem sebe, opravdu jsou všude samí géniové? Ne, pouze normální lidé, kteří se snaží fungovat a pracovat a také občas dělají chyby. Je třeba si uvědomit, že vy jste stejní a případná chyba se dá opravit. Napište si třeba motivační cedulku: “Udělej to do 17 hodin a pošli to. Když to bude chtít opravit, opravíš to, nic se neděje.”

5) Plánujte dopředu

Jako ve škole! Také jste měli rozvrh a věděli, že po češtině bude přírodopis. Udělejte si plán, podrobný a barevný, který vás povede k plnění úkolů. Stejně jako ve škole si v něm udělejte přestávky, při kterých si chvíli odpočinete. Svůj rozvrh mějte pořád na očích a ať je pořádně velký a barevný! Některé dny si udělejte náročnější a některé trochu volnější.

6) Odměňte se

Tohle funguje trochu jako s pejsky nebo dětmi. Máte chuť na zmrzlinu? Ano, čeká na vás v mrazáku, ale sníst ji smíte, až dopíšete ten e-mail. Chcete si jít zaběhat? Samozřejmě, ale až dožehlíte prádlo, které na vás čeká.

-KU-

Článek je zařazen v: konec prokrastinace, prokrastinace, práce, zaměstnání
Reklama