Zbavte se konečně prokrastinace: 6 rad, jak s ní zatočit!

Vracíte se nadšeni do práce a těšíte se po dovolených na nové výzvy. Že ne? Že máte problém dotáhnout i rutinní úkoly? Možná se vám v hlavě usídlila prokrastinace. Vyžeňte ji rychle ven!

Prokrastinace, ač to zní jako jméno hrozného onemocnění, je ve skutečnosti je výrazná a chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů na pozdější dobu.

Samozřejmě, že každému z nás se občas něco nechce dělat a nepříjemnou povinnost odsouvá, ale pokud se vám to stává prakticky denně a nesplněné úkoly se jen kupí, máte problém. Prokrastinace působí na naši psychiku jako parazit.

Dokáže ovlivnit celý váš život

Prokrastinace způsobuje zacyklení v problému, ze kterého se špatně vystupuje ven. Stres a pocit viny prokrastinujícho člověka se stupňuje, okolí mu začne dávat najevo, že o jeho nespolehlivosti dobře ví a jeho společenská prestiž klesá. Ztrácí důvěru, přátelství, leckdy i práci. Trpí pocity viny, nevíry v sebe sama a získává nežádoucí stigma nespolehlivého lenocha.

Jenže prokrastinace není lenost nebo absence ambicí. Je to spíš psychický problém, který se dá odstranit správnou terapií nebo i svépomocí. Zkuste si naordinovat tato pravidla, mohla by účinně zafungovat.

1) Definujte problém

Zní to možná jako fráze, ale skutečně je důležité si nejprve uvědomit, v čem je zakopaný pes! Opravdu nejste líní, vždyť jste místo vyřešení účetního problému vytřeli celý dům a posekali zahradu. Prokrastinace se totiž zpravidla týká nepříjemných administrativních problémů nebo psychicky ubíjejících úkolů. Ve skutečnosti nečelíte lenosti, ale strachu z nepříjemností a nevalného výsledku.

2) Udělejte první krok

Jakkoli malý bude, neskutečně pomůže. Je to krok ze začarovaného kruhu. Prostě si sedněte k počítači a alespoň ho zapněte. Nepříjemný úkol si třeba jen přečtěte, možná se přestane zdát tak hrozivý a zjistíte, že je to banální práce na dvacet minut. Kousek po kousku si ukrajujte z toho nepříjemného koláče a uvidíte, jak začne ubývat.

3) Změňte pohled

Prokrastinace funguje tak, že mysl bude hledat únik vždy, když se bojí práce, nebo je z ní frustrována. Musíte tedy změnit nastavení své mysli, vyrobit si nový, zdravější přístup. Určete si sami termíny a postup, jakým se budete řídit. Třeba si určete, že do dnešního večera zvládnete jeden nenáročný úkol a zkuste to dodržet. Bude se vám spát o mnoho lépe a možná to povede k podobnému úspěchu další den.

4) Zbavte se strachu

Prokrastinace často vzniká z úzkosti, posílené vidinou neúspěchu. Ale rozhlédněte se kolem sebe, opravdu jsou všude samí géniové? Ne, pouze normální lidé, kteří se snaží fungovat a pracovat a také občas dělají chyby. Je třeba si uvědomit, že vy jste stejní a případná chyba se dá opravit. Napište si třeba motivační cedulku: “Udělej to do 17 hodin a pošli to. Když to bude chtít opravit, opravíš to, nic se neděje.”

5) Plánujte dopředu

Jako ve škole! Také jste měli rozvrh a věděli, že po češtině bude přírodopis. Udělejte si plán, podrobný a barevný, který vás povede k plnění úkolů. Stejně jako ve škole si v něm udělejte přestávky, při kterých si chvíli odpočinete. Svůj rozvrh mějte pořád na očích a ať je pořádně velký a barevný! Některé dny si udělejte náročnější a některé trochu volnější.

6) Odměňte se

Tohle funguje trochu jako s pejsky nebo dětmi. Máte chuť na zmrzlinu? Ano, čeká na vás v mrazáku, ale sníst ji smíte, až dopíšete ten e-mail. Chcete si jít zaběhat? Samozřejmě, ale až dožehlíte prádlo, které na vás čeká.

-KU-

Sdílejte článek
Štítky práce zaměstnání prokrastinace lenost rada konec prokrastinace

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.