23. prosince 2024 07:15
Ema BártováNa stres a úzkosti z Vánoc může pomoci masáž obličeje, kterou zvládnete sami
Málokteré období roku je tak stresující jako Vánoce. A to dokonce i tehdy, když je máte rádi. Natož když vás zase tak neberou a očekávání ostatních lidí ve vás vzbuzuje úzkosti.
Nějakou tu nervozitu a obavy, zda se všechno stihne, pociťuje před vánočními svátky skoro každý. Ale pro některé lidi je to skutečně velký zdroj stresu a mohou kvůli dnům na přelomu roku pociťovat úzkosti, nebo dokonce panické záchvaty. Jde o reálně existující potíže, kterým je třeba věnovat pozornost.
Spouštěčem může být přetížení doma či v práci, stejně jako obavy ze všech těch rodinných a přátelských setkání či pocit, že nezvládáte vše tak dokonale, jako ostatní lidé. A marné může být utěšování okolí, že na tom nesejde. Úzkosti se mohou dostavit i tak. Bohužel není vždy možné rychle vyhledat odbornou pomoc, i když by to nejspíše stálo za to, pokud trpíte úzkostmi během roku opakovaně.
Že má smysl s vánočním stresem bojovat, potvrzují i odborníci, protože nahromaděné napětí se může dříve nebo později někde projevit. „Pokud se cítíme pod tlakem, svaly reflexně zvyšují své napětí a reagují ztuhlostí. Typickými příznaky stresu jsou chronické bolesti zad, bolesti a ztuhlost krční páteře, nedostatek energie, nespavost, žaludeční nevolnost i tíživé deprese. Stres se může na organismu projevit okamžitě, například urputnou bolestí hlavy, ale i po několika měsících blokádou bederní páteře,“ vysvětlila fyzioterapeutka Iva Bílková.
Její tip proti stresu? Automasáže obličeje, horní části hlavy nebo krátkých svalů na krku za ušima, zvláště pokud má člověk sklon k bolestem hlavy nebo migréně. Jak na ně? Krouživými pohyby prstů rukou si masírujte celou oblast obličeje podle toho, kde obvykle cítíte napětí či bolest – typicky to bývá kolem očí, po celém čele, pod bradou. Mnoho lidí mívá kvůli stresu zaťaté čelistní klouby a je dobré tohle napětí uvolnit. „Vhodné je provádět masáže celé hlavy, jako byste chtěli vlasy pohybovat po lebce, krouživé pohyby můžete aplikovat také za ušima a na spodní části lebky,“ doporučila fyzioterapeutka.
Podívejte se také, co radí psycholožka Zuzana Douchová:
Malý průvodce proti stresu a úzkostem
Pomoci vám může i náš průvodce, díky němuž by mohl být stres během nastávajících dní přece jen mírnější. Zkuste si ho projít bod po bodu a možná vám to pomůže, abyste se uklidnili.
- Nemějte velká očekávání. Pokud máte v hlavě „načančané“ vánoční oslavy z reklam a filmů, kde závěsy ladí s oblečením protagonistů, není divu, že se vám to pak doma nezdá dost dobré. Na druhou stranu, nečekejte rovnou, že to bude hrozné – nechte prostě věci plynout.
- Zkuste to letos jinak. Většina lidí nemá změny moc ráda, ale tohle by měla být nějaká, která vám usnadní život – nemusíte motat vánočku doma, velmi dobrou koupíte i v obchodě či objednáte on-line. Když na to přijde, koupit se dá i hotový bramborový salát. Stresuje vás štědrodenní úklid na poslední chvíli? Vykašlete se na něj a jděte s rodinou nebo přáteli na procházku, ať už do lesa nebo naopak na trhy.
- Mějte svůj podpůrný systém. Domluvte se s někým, jedno zda se sestrou nebo kamarádkou, že s nimi budete během svátků v kontaktu a zavoláte jim nebo napíšete, když toho na vás bude moc a budete potřebovat vyslechnout.
Přečtěte si také: Kate a William se pochlubili vánočním přáním. Ze snímku vyzařuje rodinné štěstí
- Neřešte nedůležité věci. Nestihli jste pověsit světýlka na balkon a nemáte tolik cukroví, kolik jste stihli upéci vloni? Vůbec to nevadí, tyhle věci prostě nejsou důležité, stejně jako není důležité, že nemůžete najít tradiční vánoční podnos a budete mít vánočku na běžném talíři.
- Vyhýbejte se potenciálním problémům. Pokud se už teď nervujete z tradiční novoroční návštěvy u hádavé panovačné tetičky, prostě tam nejezděte. Bude z toho možná trochu haló, ale ve skutečnosti se zase tak moc nestane. Případně rovnou nahlaste, že půjde jen o půlhodinovou návštěvu. Oznamte to ještě teď, ať se pomyšlením na to nemusíte trápit celé svátky.
- Chvíle o samotě. Začíná být doma dusno? Jděte se sami projít, nikde není psáno, že musíte strávit celé Vánoce všichni pohromadě
- Řekněte si o pomoc. Lidé jsou často ochotnější pomoci, než byste čekali, ale musíte být konkrétní, když o pomoc žádáte.
- Nedělejte si starosti s věcmi, které nemůžete ovlivnit. Některé věci zkrátka ovlivnit nelze, ale ještě pořád můžete mít pod kontrolou způsob, jakým na ně zareagujete. Nechce k vám vaše rozvedená matka na Štědrý den a radši bude sama doma? To je její problém, ne váš.
Co říká o Vánocích Bára Basiková?
Zdroje: circlehealthgroup.co.uk, euronews.com, forbes.com