Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s koleny?
Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Jaké mohou být duševní příčiny potíží s koleny?
V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.
Koleno (kolenní kloub) je nejsložitější kloub v lidském těle. Koleno spojuje stehenní kost, holenní kost a čéšku. Můžeme díky němu pohybovat nohama a chodit. Kolenní kloub se skládá v horní části z kloubní plochy stehenní kosti, která má dva výběžky a působí jako dvojitá hlavice kloubu. Ve spodní části je kloubní plocha holenní kosti, která tvoří mělkou dvojitou kloubní jamku. Její tvar a stabilita jsou doplněny dvěma postranními poloměsíčitými chrupavčitými útvary – menisky. Kloub je dále stabilizován vazivovým aparátem – zkříženými vazy, což je přední zkřížený vaz a zadní zkřížený vaz, a dále vazy kloubního pouzdra, především postranními kolenními vazy a šlachou čtyřhlavého stehenního svalu v přední části. Další stabilizaci poskytují šlachy okolních svalů a jejich napětí.
Uvnitř kloubního pouzdra je synoviální tekutina, která snižuje tření při pohybu v kloubu a umožňuje transport živin k chrupavčitým strukturám uvnitř. Výchlipky kloubního pouzdra do okolí tvoří takzvané burzy, které v místech tlaku či tření působí jako ochrana proti mechanickému namáhání. V přední části kolenního kloubu se nachází čéška. Jedná se o sezamskou kost vzniklou osifikací části šlachy čtyřhlavého stehenního svalu. Úderem na čéšku se v neurologii testuje tzv. patelární reflex.
Koleno je důležitý kloub v lidském těle, který je vystaven velké zátěži. Velké zatížení může často skončit i úrazem. Následné léčení je velmi náročné a zdlouhavé a často vede k trvalému poškození kloubu.
Jaké jsou duševní příčiny potíží s koleny?
Vaše tvrdohlavé ego je spojeno s vašimi potížemi s kolenem. S egem je spojena i hrdost. Vše je spojeno především s neohebností postojů. Strach a neschopnost přiznat porážku hrají v této oblasti velkou úlohu.
Pokud se v kolenu objeví voda, znamená to, že nechcete něco nebo někoho přijmout a to, co vám život nabízí, odmítáte. Aby se vám ulevilo, je důležité přijmout tuto změnu a nebránit se jí, protože ten, kdo se brání, je především vaše ego.
Trpíte-li na křeče do lýtek, urputně se snažíte vše stihnout, zvládnout, získat nebo něco zastavit či zamezit něčemu, co se vám nelíbí a nevyhovuje vám to. Křeč je vedená strachem nebo silou, protože si uvědomujete, že to nyní nezvládnete. Tato křeč vám má dát možnost prozřít a vidět okolní svět v pohodě a klidu, a především opravdově. Bráníte se jít vpřed po té nelehké cestě, jež se vám právě otvírá. Nevěříte v pomoc a nemáte sílu jít cestou do neznáma. Je to nejistota, strach a nemožnost mít věci pod kontrolou a neovládat to, na čem vám záleží. To jsou další příčiny křečí v lýtkách a případného kulhání.
Foto: iStock
Položte si následující otázky:
Cítíte ve svém životě svobodu? Bojíte se dělat ve svém životě změny? Netrpíte nejistotou? Bojíte se budoucnosti? Netrváte si tvrdošíjně na svém?
Jak k nám problémy s koleny promlouvají?
Poškození kloubu, voda v koleni, meniskus, otok kolen, křeče v lýtku.
Jak si vyléčit problémy s koleny?
Koleno představuje naši hrdost a ego. Tvrdohlavost, se kterou obhajujeme své postoje. K vyléčení je potřeba změn životního směru a žití s větší lehkostí. Věřte své cestě životem. Věřte lásce, která vás doprovází, a věřte i štěstí, které vás potká. Nebojte se vykročit směle do budoucnosti.
Pokud máte potíže s koleny, na fyzické úrovni si dejte pozor na přetížení kolen. Na bolavé koleno je dobré použít bandáž (koleno zpevní a poskytne oporu) a koleno nechat v klidu. Na křeče v lýtku zabírá podávání vitamínu E a hořčíku.
Babská rada, jak si pomoci, zní: Ze dvou listů hlávkového zelí vykrojte tvrdé středové košťály. Listy vložte mezi dva papíry a několikrát přejeďte žehličkou. Zelné listy vyjměte, přiložte na bolavé místo, přikryjte igelitem a celé koleno zavažte teplou látkou. Nechte působit celou noc. Ráno koleno umyjte a namažte měsíčkovou mastí. Při pravidelném opakování by mělo zelí bolest postupně vytáhnout. Podobně by měl působit i obklad z tvarohu.
Afirmace pro léčbu: „Odpouštím a vše chápu, soucítím, vše je v pořádku.“
Šárka Vávrová