Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s pohlavními nemocemi?

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám chce tělo říct problémy s některou z pohlavních nemocí?

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu.

Pohlavní nemoci jsou většinou přenášeny mezi dvěma lidmi, nejvíce formou sexuálního styku. V sexuální rovině se nemusí jednat pouze o přímý styk, ale i společnou masturbaci nebo orální či anální styk. Nakazit se může člověk i při transfuzi krve, přímým kontaktem s infikovanou krví, nemoc lze přenést také prostřednictvím matky na plod. Mezi pohlavní choroby patří kapavka, syfilis, chlamydiová infekce, lidský papilomavirus (HPV), měkký vřed, HIV a AIDS.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s pohlavní nemocí?

Pohlavní nemocí se nakazíme, pokud cítíme vinu spojenou se sexem. Je to naše potřeba se trestat a potrestat. Je tu i spojitost s tím, že naše genitálie jsou hříšné a nejsme schopni tyto naše orgány přijmout.

Pohlavní nemoci se mohou objevit i v případě znásilnění nebo zneužití. Pokud máme pohlavní styk s někým, koho opravdu nemilujeme, může se stát, že se naše srdce zavře a trestáme se prostřednictvím pohlavní choroby. Náhodný sex tak často může přinést i pohlavní chorobu.

Položte si následující otázky:

Máte se ráda? Jste se svým tělem spokojená? Jak vnímáte sex a svoje genitálie? Máte sex s tím, koho opravdu milujete? Necítíte po sexu vinu? Umíte se radovat?

V minulosti jsem měla klientku, která se nakazila pohlavní nemocí. Vždy byla věrná a svého přítele nikdy nepodvedla. Tvrdila, že sex má spojený pouze s láskou. Jejich vztah byl hezký a postupně se začali domlouvat na svatbě. Pár měsíců před plánovanou svatbou si její přítel našel jinou ženu. Prostě se zamiloval a od mé klientky odešel. Vzhledem k tomu, že moje klientka měla pouze dva dlouhodobé vztahy, tak si v životě moc neužila. Ve své bolesti a zklamání se rozhodla si konečně život užít, setkávala se s muži přes seznamku a měla i náhodný sex. Nebylo to však pro ni přirozené, nikdy v minulosti po tom netoužila a vlastně se tím mstila svému expříteli. „Tak, teď všem ukážu, jak si budu užívat a budu šťastná,“ často opakovala.

Po každém takovém setkání s mužem, kterého nemilovala, se cítila špatně. Trestala tak sama sebe za to, že ji opustil její přítel. S jedním z těch mužů začínala mít trvalejší vztah, už nešlo o náhodný sex, ale o častější setkávání. Přesto ho nemilovala, byl to pouze citový převaděč. A ona vnitřně stále bojovala s tím, že měla náhodný sex s muži, které nemilovala, a trápila se tím. Následek toho byl, že se od svého nového přítele nakazila pohlavní nemocí. Ona, která vždy trvala na tom, že bude mít sex jen s tím člověkem, kterého miluje, a která vlastně nikdy nebyla nijak promiskuitní. Seděla u mne v poradně a stále si opakovala otázku. „Proč právě já?“ Odpověď byla jednoduchá – sama sebe potrestala. Její osobnost nebyla v souladu s tím, co dělala, a tak se vnitřně trápila. A nakonec potrestala sama sebe za to, co udělala. Škoda. Pokud by našla smíření s tím, co udělala, a přestala sama sebe trestat, nemusela by se nakazit pohlavní nemocí.

Jak si vyléčit problémy s pohlavní chorobou?

Pokud nás po sexu napadají špatné myšlenky, máme chybné ideály a zvrácené představy o sexu, je možnost nákazy pohlavní nemocí podstatně větší. Onemocnění spojené s pohlavními orgány je spojeno i se zklamáním z partnerského vztahu. Je lepší mít méně očekávání a pak nejsme tolik zklamáni.

Na fyzické úrovni je u většiny pohlavních nemocí jedinou možnou prevencí pohlavní zdrženlivost. V drtivé většině je za nákazou promiskuita, a to jak v případě heterosexuálů, tak i homosexuálů. Prevencí je používat ochranu, věnovat se dostatečné hygieně před i po pohlavním styku, u žen to mohou být také pravidelné prohlídky u gynekologa.

Afirmace pro léčbu: „Láskyplně přijímám sebe sama a svou sexualitu se všemi jejími projevy.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.