Řeč těla: Co nám odkrývají potíže se zuby?
Pokud neřešíte své problémy ve správný čas, může něco nahlodat vaše rozhodnutí. A pak třeba vznikne i bolestivý kaz... Zdroj: Thinkstock
Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.
psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacienti tak navštěvují různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že pacient je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.
Zub je prý nejtvrdší orgán lidského těla. Vyrůstá z čelisti, kde má silné kořeny. Symbolicky to znamená, že každé rozhodnutí má své kořeny, které jsou pevně ukotvené v našich návycích. Zuby poukazují na naši rozhodnost. Potíže se zuby nám přináší naše nerozhodnost a dlouhodobé zvažování. Naše neschopnost analyzovat myšlenky a přijmout rozhodnutí. Také lidé, kteří neumějí zacházet smysluplně se svou velkou vitální silou, mohou mít potíže se zuby. Neřeší totiž své problémy v ten správný čas. Zbytečná opatrnost nám přináší kazy. Něco „nahlodá“ naše rozhodnutí a my čekáme a rozhodujeme se. Za tu dobu zatím kaz narušil náš zub a po dobu rozhodování ho dále „nahlodává“. Do problémů je totiž dobré se pořádně „zakousnout“ a začít je řešit.
Jaké symboly nám okrývají potíže se zuby?
Jak se dokážeme rozhodovat? Jak dlouho nám naše rozhodnutí trvá? Bojíme se rozhodnout?
Zuby jsou ovlivňovány rozhodnutím, které učiníme, za jak dlouho ho učiníme a v jakém rozpoložení. Odolnost a pevnost zuby ztratí, pokud i my ztrácíme pevnou půdu pod nohama. Naše strachem a nedůvěrou oslabené myšlení nám i při sebelepší péči napadne zub a zubní kaz ho postupně ničí, stejně jako naše myšlení. Zub na začátku varuje zvýšenou citlivostí. Upozorňuje tak na naše špatné myšlenkové vzorce.
Položte si následující otázky:
Kde se momentálně nedokážu rozhodnout? Co mne trápí delší dobu? Čeho se obávám delší čas? Proč se nemohu rozhodnout? Nepoužívám často rčení „mám toho plné zuby“?
Zuby znamenají dlouhodobé rozhodování. Já před pár lety řešila dlouhodobě svoji práci. Nevěděla jsem, zda mám dále pokračovat v podnikání, nebo se mám nechat zaměstnat. Moje rodina mne totiž tlačila do zaměstnaneckého poměru a já jsem vnitřně cítila, že to není pro mne dobrá varianta. Přesto jsem nad tím přemýšlela a dlouhodobě jsem se tím trápila. Moje tělo na mé dlouhodobé rozhodování není zvyklé. Rozhoduji se rychle a nemám ráda váhavost. Po pár měsících jsem začala mít potíže se zubem. Konkrétně s jedním zubem. Hned mi došlo, že je to následek mého dlouhodobého rozhodování. Se zubem jsem chodila k zubařce a urychleně si uvědomila, že se musím rozhodnout. Ujistila jsem se v tom, že moje rozhodnutí dále podnikat je pro mne to nejlepší řešení.
Stejně dlouhou dobu, jakou jsem se rozhodovala, mne i můj zub zlobil a léčil se. Moje rozhodování ale bylo nejspíše dlouhé a na zub už bylo pozdě. Nakonec jsem o něj přišla. Po utrpení, které jsem si s ním prožila, se už rozhoduji opravdu rychle, protože tu bolest a nepříjemnosti už nikdy nechci zažít!
Další problém se zubem jsem měla nedávno. Při studiu vysoké školy v posledním ročníku jsem často opakovala, že už té školy „mám plné zuby“. A asi po měsíci opakování této sugesce mi praskl zub. Okamžitě mi došla spojitost, už toho měl opravdu dost. Teď si už dávám pozor i na to, co nevědomky vyslovím.
Jak k nám zuby promlouvají?
Bolestí zubů, zubním kazem, záněty zubní dřeně, zubním povlakem, zubním kamenem, paradentózou, zánětem okostnice, zánětem kořenových kanálků, problémy s dásněmi nebo čelistí. Vším, co je spojeno se zuby.
Jak si vyléčit zuby?
Věnujte pozornost svým rozhodnutím. Zda jsou pro vás prospěšná a co vám přinášejí. Nerozhodujete se zbytečně dlouho? Snažte se posoudit celou situaci co nejdříve, zvažte výhody a nevýhody a rozhodněte se. Nenechte své tělo trápit zbytečným dlouhodobým rozhodováním. Nestěžujte si, že máte ve vašem životě něčeho „plné zuby“, ale řešte tuto situaci.
Čeho se bojíte? Proč se nemůžete rozhodnout? Jakou změnu se bojíte udělat? Co vám přináší dlouhodobé rozhodování?
Zdravé zuby jsou znamením rozhodného a sebevědomého člověka, který si stojí za svým rozhodnutím.
Afirmace pro léčbu: „Rozhoduji se na základě principů pravdy a cítím se v bezpečí, neboť vím, že v mém životě se dějí výhradně správné věci.“
Šárka Vávrová
Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie