Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže se zuby?

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.
Vydáno: 10.06.2016
Pokud neřešíte své problémy ve správný čas, může něco nahlodat vaše rozhodnutí. A pak třeba vznikne i bolestivý kaz...
Autor: Thinkstock Pokud neřešíte své problémy ve správný čas, může něco nahlodat vaše rozhodnutí. A pak třeba vznikne i bolestivý kaz...
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacienti tak navštěvují různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že pacient je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

 

Zub je prý nejtvrdší orgán lidského těla. Vyrůstá z čelisti, kde má silné kořeny. Symbolicky to znamená, že každé rozhodnutí má své kořeny, které jsou pevně ukotvené v našich návycích. Zuby poukazují na naši rozhodnost. Potíže se zuby nám přináší naše nerozhodnost a dlouhodobé zvažování. Naše neschopnost analyzovat myšlenky a přijmout rozhodnutí. Také lidé, kteří neumějí zacházet smysluplně se svou velkou vitální silou, mohou mít potíže se zuby. Neřeší totiž své problémy v ten správný čas. Zbytečná opatrnost nám přináší kazy. Něco „nahlodá“ naše rozhodnutí a my čekáme a rozhodujeme se. Za tu dobu zatím kaz narušil náš zub a po dobu rozhodování ho dále „nahlodává“. Do problémů je totiž dobré se pořádně „zakousnout“ a začít je řešit.

Čištění zubů: 5 chyb, které dělá většina lidí

Za zubní pomůcky utrácíme nemalé peníze, používáme bělicí pasty, protože krásné zuby jsou přece ukazatelem našeho společenského statusu. Přesto jsou ordinace zubařů pořád plné a populaci trápí zubní kazy. Může za to strava, kterou jíme, protože obsahuje velké množství cukrů. A také špatná technika čištění zubů, kterou používáme. Pokud totiž jde o ni, každý člověk má svou rutinu, ze které jen málokdy vybočí. Nejdřív vlevo dole, potom vpravo dole a pak horní patro. Vyplivnout a vypláchnout…

 

Čistit zuby jsme se naučili v dětství a jen někteří lidé své návyky opravili, když dospěli. Ostatní pohybují kartáčkem v zaběhaném rytmu a nějak ty dvě minuty, po které si mají zuby čistit, v koupelně přetrpí. Jenomže to nestačí. Pokud zuby nemají správnou péči, kazí se. A to přece nechceme.

Proto jsme pro vás našli pět nejčastějších chyb, které vašemu chrupu škodí. Zbavte se jich co nejdřív.

Používáte špatný kartáček

Čištění zubů kartáček

Možná se vám zdá, že zuby nemohou být opravdu čisté, pokud je nebudete skutečně drhnout, a tak si mnozí pořizují kartáček s tvrdými štětinami. Ten však může nadělat víc škody než užitku. „Zubní lékaři často doporučují používat měkký, nebo dokonce super měkký zubní kartáček. Jen tak se totiž vyhnete poškození skloviny a dásní," říká zubařka June Harewoodová, která pracuje jako odborná asistentka na katedře zubního lékařství na Kolumbijské univerzitě. Podle ní mnohé vědecké studie ukazují přímou souvislost mezi tvrdými štětinami na kartáčku a zvýšeným opotřebením zubní skloviny a paradontózou. Jinými slovy, tvrdé kartáčky jsou nejlepší cestou ke zvýšené citlivosti zubů.

 

Také úchop kartáčku je velmi důležitý. Většina lidí jej drží v pěsti, ale právě tento úchop svádí k tlačení. Lepší je prý držet kartáček jako tužku, člověk pak nemůže tolik na zuby tlačit a čistí je jemně.

 

 

Jaké symboly nám okrývají potíže se zuby?

Jak se dokážeme rozhodovat? Jak dlouho nám naše rozhodnutí trvá? Bojíme se rozhodnout?

Zuby jsou ovlivňovány rozhodnutím, které učiníme, za jak dlouho ho učiníme a v jakém rozpoložení. Odolnost a pevnost zuby ztratí, pokud i my ztrácíme pevnou půdu pod nohama. Naše strachem a nedůvěrou oslabené myšlení nám i při sebelepší péči napadne zub a zubní kaz ho postupně ničí, stejně jako naše myšlení. Zub na začátku varuje zvýšenou citlivostí. Upozorňuje tak na naše špatné myšlenkové vzorce.

5 způsobů, jak si vybělit zuby doma a (skoro) zadarmo

Zažloutlé či pokryté nepěknými skvrnami. Je-li právě teď řeč i o vašich zubech, zbystřete. Ještě než se rozběhnete k zubaři a předáte mu značnou část své výplaty, vyzkoušejte tyhle domácí recepty, které nejen fungují, ale jsou pro vaše zuby i bezpečné. Možná už po pár dnech zjistíte, že chemické čištění zubů nepotřebujete.

Pijte brčkem

Bělení zubů brčko

Pokud jste zvyklí denně konzumovat kávu, černý čaj, barvené limonády nebo červené víno, není divu, že to vaše přední zuby, které se při každém uskrnutí dostávají do přímého kontaktu s těmito tekutinami, poznamená. Předpokládáme, že rada tipu: přestaňte je pít, by padla na zhruba stejně úrodnou půdu, jako když byste kuřákovi řekli ‚přestaň kouřit‘.

 

Takže jinak. Zkuste pít brčkem. Má to samozřejmě svá úskalí. Čaj musíte nechat trochu vychladnout, kávu pravděpodobně vyměnit za ledovou a víno se naučit srkat za přítomnosti tázavých pohledů. Ale co. Za pěkné bílé zuby to stojí.

 

 

 

Položte si následující otázky:

Kde se momentálně nedokážu rozhodnout? Co mne trápí delší dobu? Čeho se obávám delší čas? Proč se nemohu rozhodnout? Nepoužívám často rčení „mám toho plné zuby“?

Zuby znamenají dlouhodobé rozhodování. Já před pár lety řešila dlouhodobě svoji práci. Nevěděla jsem, zda mám dále pokračovat v podnikání, nebo se mám nechat zaměstnat. Moje rodina mne totiž tlačila do zaměstnaneckého poměru a já jsem vnitřně cítila, že to není pro mne dobrá varianta. Přesto jsem nad tím přemýšlela a dlouhodobě jsem se tím trápila. Moje tělo na mé dlouhodobé rozhodování není zvyklé. Rozhoduji se rychle a nemám ráda váhavost. Po pár měsících jsem začala mít potíže se zubem. Konkrétně s jedním zubem. Hned mi došlo, že je to následek mého dlouhodobého rozhodování. Se zubem jsem chodila k zubařce a urychleně si uvědomila, že se musím rozhodnout. Ujistila jsem se v tom, že moje rozhodnutí dále podnikat je pro mne to nejlepší řešení.

Stejně dlouhou dobu, jakou jsem se rozhodovala, mne i můj zub zlobil a léčil se. Moje rozhodování ale bylo nejspíše dlouhé a na zub už bylo pozdě. Nakonec jsem o něj přišla. Po utrpení, které jsem si s ním prožila, se už rozhoduji opravdu rychle, protože tu bolest a nepříjemnosti už nikdy nechci zažít!

Další problém se zubem jsem měla nedávno. Při studiu vysoké školy v posledním ročníku jsem často opakovala, že už té školy „mám plné zuby“. A asi po měsíci opakování této sugesce mi praskl zub. Okamžitě mi došla spojitost, už toho měl opravdu dost. Teď si už dávám pozor i na to, co nevědomky vyslovím.

7 mýtů: Co škodí a prospívá vašim zubům

Existuje mnoho rad, jak mít zdravé a krásné zuby. Některé se opravdu zakládají na pravdě a je dobré se jimi řídit. Jiné ale můžeme považovat za holý nesmysl. Vybrali jsme 7 nejčastějších mýtů týkajících se zubů, které si podle nás zaslouží uvést na pravou míru.

Mýtus č.1: Zářivě bílé zuby zaručují zdravý organismus

Ham Ham!

Fakt: „Zdravý zářivý úsměv sice v očích lidí symbolizuje již od pradávna zdraví, úspěch a postavení ve společnosti. Zářivý úsměv ale neznamená zdravý organismus ani neovlivňuje důsledky dědičného faktoru nebo stresu. Dědičný faktor může vyvolat cukrovku, revma, revmatoidní artritidu, Parkinsonovu nemoc atd.,“ říká MUDr. Rafael Chajrušev z Rafael dentální kliniky Zlín.

Nový banner HB5 Foto:

 

 

 

Jak k nám zuby promlouvají?

Bolestí zubů, zubním kazem, záněty zubní dřeně, zubním povlakem, zubním kamenem, paradentózou, zánětem okostnice, zánětem kořenových kanálků, problémy s dásněmi nebo čelistí. Vším, co je spojeno se zuby.

Jak si vyléčit zuby?

Věnujte pozornost svým rozhodnutím. Zda jsou pro vás prospěšná a co vám přinášejí. Nerozhodujete se zbytečně dlouho? Snažte se posoudit celou situaci co nejdříve, zvažte výhody a nevýhody a rozhodněte se. Nenechte své tělo trápit zbytečným dlouhodobým rozhodováním. Nestěžujte si, že máte ve vašem životě něčeho „plné zuby“, ale řešte tuto situaci.

Čeho se bojíte? Proč se nemůžete rozhodnout? Jakou změnu se bojíte udělat? Co vám přináší dlouhodobé rozhodování?

Zdravé zuby jsou znamením rozhodného a sebevědomého člověka, který si stojí za svým rozhodnutím.

Afirmace pro léčbu: „Rozhoduji se na základě principů pravdy a cítím se v bezpečí, neboť vím, že v mém životě se dějí výhradně správné věci.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Článek je zařazen v: bolesti zad, nadýmání, psychosomatika, špatné trávení, poruchy trávení
Reklama