Prima maminka

30. března 2018 10:00

Anna Kopečková

9 velikonočních tradic z celého světa

Velikonoce byly a stále jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, který dnes po celém světě slaví řada národů různými způsoby. Jak se slaví svátky jara ve Finsku, Španělsku, Indonésii nebo na Bermudách?

Oslavy zmrtvýchvstání Krista přejaly řadu symbolů a tradic i z pohanských kultur, díky své globální oblíbenosti jde o pestrou směsici mnoha prvků, jejichž kořeny najdeme dokonce až ve starověkém Egyptě.

Kromě připomenutí Kristova zmrtvýchvstání připadá na období velikonočních svátků také řada různých oslav jara, plodnosti a probuzení přírody po zimě. Prapůvod tradičních symbolů lze najít již v době před několika tisíci lety – například beránek je spojen s bohem Chonsu, synem jiného boha Amona, který na sebe bral beraní podobu. V křesťanské podobě beránek představuje Ježíše Krista a jeho oběť za spásu světa. Vajíčko je pak již od nepaměti symbolem nového života. Oslavy Velikonoc mají v různých zemích světa spoustu různých podob, podívejte se na ty nejzajímavější.

Polsko

U našich sousedů je tradicí takzvaná oblévačka, ke které dochází na Velikonoční pondělí. Původně šlo o polévání vodou a šlehání proutky kočiček a zajímavé je, že obě tyto aktivity si chlapci i děvčata provádějí navzájem. Dnes polévání z vědra suplují plastové stříkací pistolky.

Foto: profimedia.cz

Finsko

Děti ve Finsku se na Velikonoce oblékají za čarodějnice. Součástí jejich kostýmů jsou šátky na hlavě a pomalované tváře (většinou sazemi), koledují pak o čokoládová vajíčka. Nosí také vrbové proutí ozdobené pírky, konvice na kávu a košťata.

Řecko

Tradicí je barvení vajec červenou barvou, která symbolizuje život a také Kristovu krev. Mezi typické řecké velikonoční pokrmy patří jehněčí a kozí maso a také polévka majiritsa – vývar z jehněčího masa ochucený cibulí, koprem a máslem. Oblíbenou hrou dospělých i dětí je vzájemné rozbíjení vajec – čí vydrží při oťukávání déle, ten vyhrává.

Norsko

Sváteční období se v severské zemi nese ve znamení detektivek. Místní vydavatelé tradičně představují paaskekrimmen, tedy velikonoční detektivky, televize pak do programu zařazují například krimi pořady dle námětů Agathy Christie.

Filipíny

Asi nejabsurdnějším zvykem, který běžně praktikují na Filipínách, je přibití na kříž po vzoru Ježíše Krista. Tento počin slouží jako pokání a odpuštění pro ty, kteří zhřešili. Lidé si nechávají zatloukat hřebíky do dlaní a snášejí bičování řemeny. Vzhledem k tomu, že tato tradice má hluboké kořeny, asi to funguje. Doma to ale nezkoušejte!

Německo

U našich sousedů mají o dost úsměvnější zvyk. Majitel domu se pokouší vejcem přehodit střechu, zatímco jiný člen rodiny z druhé strany chytá. Pokud se mu to povede, má vyhráno. Dům bude ušetřen od hromů a blesků.

Indonésie

Křesťanství do daleké Indonésie přivezli misionáři v šestnáctém století. O Velikonocích dochází k rekonstrukci a přehrání Kristova ukřižování – mladí muži jsou přivazováni na kříž, přičemž být vybrán jakožto představitel Ježíše je považováno za velikou čest.

Foto: iStock

Španělsko

Velikonocům se zde říká Semana Santa čili svatý týden a pokaždé je to velkolepá podívaná. Ulicemi prochází procesí různých náboženských bratrství v kápích a róbách a s křesťanskými symboly.

Bulharsko

V sobotu se lidé shromažďují v kostelech, s sebou si nosí vejce nabarvená na červeno a chléb. Kněz při bohoslužbě třikrát pronese slova Christos voskrese, tedy „Kristus povstal“, shromáždění mu pak odpovídá vo istina voskrese, v překladu „skutečně povstal“. Pro štěstí pak lidé navzájem poklepávají svými vejci na vejce druhých, osoba s posledním nenakřáplým vejcem bude mít dle tradice štěstí po celý rok.

Foto: iStock

Bermudy

Typické je zde pouštět pestrobarevné draky. Tento zvyk údajně vznikl díky jistému britskému učiteli, kterému se nedařilo dětem v nedělní škole vysvětlit vzestup Ježíše Krista do nebe. Vyrobil proto draka v typickém tvaru kříže, aby dětem naznačil, jak se Ježíš mohl vznést. Místní si o Velikonocích také dopřávají slané koláčky z tresky.

Česká republika

Na českou tradici šlehání dívek koledníky hledí jiné národy jako na barbarský zvyk, nicméně vyšlehání pomlázkou ženě zajistí celý rok zdraví a krásu. Obvyklé je také koledníky pohostit malovaným vejcem nebo kapkou alkoholu. Vzhledem k letošnímu počasí se možná bude hodit takový, který si lze vychutnat i jako horký nápoj.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.