Velikonoční tradice: Ve čtvrtek si dejte něco zeleného, v pátek hledejte poklady a neperte

Právě díky starým zvykům nechybí svátkům jara krásná atmosféra. Pojďte spolu s námi oprášit zapomenuté zvyky, které se předávaly z generace na generaci.

Zelený čtvrtek: Dejte si zeleninu a odpouštějte

Přichází po Škaredé středě, kdy se nemá nikdo mračit, aby mu to nezůstalo po celý rok. Na Zelený čtvrtek se odpouštěly hříchy a hříšníci byli opět povoláni do svatostánků. Pokud vám kamarádka provedla něco, co vás mrzí, promluvte si o tom a odpusťte, nemá cenu životem vláčet zbytečné závaží.

Dnes nemusíte hledat inspiraci, co připravit k obědu. Připravte k obědu nebo k večeři něco ze špenátu – co třeba palačinky se špenátem a brynzou nebo špenátovou polévku? Výborný bude i hrášek. Tradici dodržíte i jakýmkoliv jídlem ze zelí, brokolice nebo jiné zelené zeleniny, využít můžete i právě rostoucí medvědí česnek. Budete hýřit zdravím po celý rok.

Velký pátek: Nic nepůjčujte, hledejte poklady a neperte!

Velký pátek je obdobím, kdy se truchlí nad smrtí Ježíše Krista. Mlčí i zvony, které podle pověsti odletěly do Říma pro požehnání, a namísto toho chodí děti po vsi s řehtačkami a honí Jidáše.

V tento den se také otevírají poklady. Čekáte na zázrak? Tak pak mějte oči na stopkách. Třeba do vašeho života přijde zázrak tak trochu v jiném kabátku – natrefíte na toho pravého, soused nad vámi přestane dupat nebo vám tchyně konečně přestane mluvit do vaření.

Tradičním zvykem, který se v minulosti dodržoval, je umývání se v potoce ještě před rozbřeskem. Taková koupel měla lidem zajistit pevné zdraví po celý následující rok.

Zakažte si také praní. Křesťané věří, že se prádlo namáčí do krve Ježíše Krista. Vzhledem k tomu, že dříve byla v tento den zakázána práce na poli (nesmělo se takzvaně hýbat se zemí), nedoporučuje se ani práce na zahrádce. V případě, že nejste věřící, máte alespoň skvělou záminku k tomu, nechat práci být a věnovat se sami sobě. Máte to i oficiálně potvrzeno, je přece státní svátek!

A pokud máte v plánu někomu půjčit slíbenou věc, pozor na to, ať vám ji nevrátí s bonusem navíc. Tedy, ať není očarovaná.

Mohlo by vás zajímat: Předpověď počasí na Velikonoce slibuje slunce a teplo. Co říkají lidové pranostiky?

Bílá sobota: Čas úklidu a příprav

Podle tradice by hospodyňky o Bílé sobotě měly péct beránka a mazanec a barvit vajíčka. Mimochodem, víte, proč právě vajíčka? Symbolizují totiž počátek, zrození světa a života. Původně se na ně malovaly magické ornamenty a symboly, které zesilovaly jejich moc. Později to byly různé přírodní motivy, které patří k jaru a novému životu. Nejvíce byla velikonoční vajíčka spjata s červenou barvou, která symbolizovala lásku nebo také krev Kristovu. Červené vajíčko si dívky schovávaly pro chlapce, na kterého si tajně myslely. A ještě jedna důležitá věc – darovaná vejce měla být plná, nikoliv dutá.

Pánové se mohou pracně připravovat na pondělní výprask a z vrbového proutí plést pomlázky. Lidé v tento den také bílili stavení a probíhal velký úklid – dříve se ještě před východem slunce vymetalo smetí ze stavení. Věřilo se, že to pomůže z domu vypudit hmyz.

S Bílou sobotou se pojí i zvyk zvaný "chodníčky lásky" nebo "chodníčky zamilovaných". Mladí zamilovaní chlapci malovali či vysypávali pískem chodníček, který vedl k domu jejich milé.

Starým zvykem je i třesení ovocnými stromy, aby se probudily a dobře rodily. Někde se tyto stromy postřikovaly vodou nebo dokonce potíraly těstem zadělaným na mazance.

A jedna dobrá zpráva na závěr – půst je u konce a můžete se pustit do oblíbených pochoutek!

Neděle: Boží hod velikonoční

V tento den se vynášely svěcené velikonoční pokrmy na zahradu, aby byl silný rok a obstojná úroda. Lidé se scházeli v kostele a pochutnávali si na mazanci a dobrém vínu.

Velikonoční pondělí

Nejvíc ho milují děti, které chodí na koledu a hledají sladkosti. Dnes jim je nosí zajíček, ale v minulosti to byla i jiná zvířátka. Například v jižních Čechách „snášel“ prý dětem na Velikonoční pondělí (jedenkrát v roce) kohout barevná vajíčka. Děti je nacházely v trsu trávy nebo za keřem. Často byla vejce zapečená v houskovém košíčku nebo v pečivu ve tvaru ptáčků, slepice a kohouta. Ve Slezsku dětem naděloval do brázdy skřivánek – škovránek při první obchůzce polí o Velikonočním pondělí. To maminka tajně, aby děti nevěděly, vkládala ze zástěry na zem sladké dobroty.

A jak to mají jinde ve světě? V Maďarsku by na nás ženy čekalo polévání vodou, kdežto na jihu u Středozemního moře bychom si přiťukly vajíčkem a na severu bychom si zase zpestřily Velikonoce čtením detektivek.

Zdroje: Český lidový a církevní rok (Alena Vondrušková), Lidové obyčeje a nápady pro šikovné ruce Jaro (Martin Bestajovský), Jarní tradinář: Od ledna do června (Martina Boledovičová, Martina Viktorie Kopecká)

Jaké budou Velikonoce podle karet?


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.