Kdy dát dítěti klíče od bytu? Rozhodně se nespoléhejte jen na věk!
Průzkumy ukazují, že dvacet procent rodičů předá klíče dítěti mezi 9. a 11. rokem. Odborníci se ale shodují, že není až tak důležitý věk dítěte, jako spíš míra jeho samostatnosti a zodpovědnosti. Každé dítě dospívá jinak a pečlivá šestiletá školačka může být v tomto směru mnohem zodpovědnější než desetiletý kluk, který neustále něco zapomíná. Podle čeho tedy poznat, že je už ten správný čas? A na co byste dítě měli připravit?
Než se rozhodnete dítěti klíče předat, pečlivě to zvažte. Pomoci vám mohou odpovědi na některé z níže uvedených otázek. Ujistěte se, že vaše dítě je tuto zodpovědnost schopno přijmout a zvládnout. Přestože váš potomek bude jistě nadšený, pro rodiče to většinou znamená větší stres. I když klíče v dětských rukou usnadní život celé rodině, na druhou stranu mohou i ohrozit bezpečí vaší rodiny i vašeho majetku, nemluvě o finančních nákladech při ztrátě klíčů.
Umí se vaše dítě venku bezpečně pohybovat?
Základní otázka, kterou byste si měli položit. Nemá cenu dávat klíče dítěti, které není schopné samo dojít bezpečně do školy a ze školy. Záleží samozřejmě na vzdálenosti, dopravní situaci. Některé děti zvládají i delší cestu rušným městem, jiné může i krátká cesta bez rodičů stresovat. Dobré je nacvičit s dítětem cestu i různé situace, které mohou během ní nastat (například pokud ho někdo osloví). Při první samostatné cestě ho můžete pro jistotu sledovat, ale tak, aby vás dítě nevidělo a nezklamali jste jeho důvěru.
Dokáže si dítě ohlídat své věci?
Přinese vaše dítě bez problémů ze školy nejen tašku, ale i zadané úkoly nebo třeba věci na tělocvik? Možná se tomu trochu zasmějete, ale spíš by vám takové otázky mohly pomoci si uvědomit, jaký má vaše dítě přístup k věcem. Pokud během školního roku třikrát ztratí tašku, každý měsíc kupujete nové přezůvky, penál také někam mizí, asi ta vhodná chvíle na předání klíčů ještě nenastala.
Máte sousedy, na které se může vaše dítě obrátit?
Co když dítěti nepůjdou dveře odemknout nebo se mu klíč zasekne v zámku? Přestože odemykání dveří není žádná věda, zpočátku s tím děti mohou mít problém, než získají cvik. Určitě děti nejdříve správnému odemykání dveří naučte, aby je nemohla zaskočit situace, kdy se dovnitř nedostanou. Dítě by mělo vědět, že rozhodně nemá žádat o pomoc náhodného kolemjdoucího, ale má vám zavolat nebo zazvonit na spolehlivé sousedy. Podpora sousedů se hodí i v případě nenadálých situací. Například pokud dítě zjistí, že v bytě či domě je možná nezvaný návštěvník – dveře jsou poškozené nebo otevřené, okna rozbitá a podobně. V takovém případě by dítě nikdy nemělo vcházet dovnitř, ale sehnat dospělého, který situaci vyřeší a zavolá policii. Pokud se nemůžete spolehnout na sousedy, mělo by mít dítě pro všechny případy k dispozici mobilní telefon a znát všechna potřebná čísla.
Nemá vaše dítě problém být samo doma?
Některé děti se bojí být samy doma a jsou vyděšené jen při pouhém pomyšlení na takovou situaci. A pokud už samy doma zůstanou, jste si jistí, že například nezapnou troubu či sporák a nepůjdou na chvíli ven? Nebo že neotevřou dveře cizímu člověku? Pokud ne, ještě není vhodná chvíle pro předání klíčů. Zkuste dítě na samostatný pobyt doma postupně zvykat. Ze začátku ho nechte doma samotné třeba deset minut a intervaly postupem času prodlužujte. A naučte ho, že když je doma samo, dveře se nikomu neotvírají, ani kdyby dotyčná osoba z různých důvodů naléhala.
Klíče na krk nepatří!
Pokud jste dospěli k názoru, že je vaše dítě již připraveno vlastnit klíče, ujistěte se, že chápe svůj díl odpovědnosti a projděte s ním scénáře „co by, kdyby”. Ve chvíli kdy mu klíče předáte, už své rozhodnutí neberte zpět. Domluvte se s dítětem také na tom, kam je má ukládat. Na krku by je určitě nosit nemělo, to je podle odborníků ta nejhorší varianta. Lákají totiž případné zloděje, navíc dítěti překážejí, může se do nich při sportování nebo jiných činnostech zamotat, musí je často sundavat a hrozí, že je ztratí. Pořiďte dítěti hezkou klíčenku, kterou si oblíbí a kterou bude ukládat do vyčleněné kapsy v batohu. A doma mějte stálé místo, kam klíče pověsí po svém příchodu.
Co když klíče ztratí?
Může se samozřejmě stát, že dítě klíče ztratí. Vysvětlete mu předem, že pokud k tomu dojde, musí vám to hned říct a nedělat nic za vašimi zády, například tajně pořizovat s pomocí sourozence kopii klíče. Nejdříve společně zapátrejte, kde ke ztrátě mohlo dojít, a pokud pátrání bude neúspěšné, nezbude vám asi nic jiného než vyměnit vložku zámku.
Vychytávky, které vám pomohou
- Zámek 2 v 1
Pokud vaše dítě už klíče někdy ztratilo a máte obavu, že k tomu dojde znovu, můžete pořídit speciální zámek 2 v 1. Obsahuje dvě sady klíčů. Budete používat jednu sadu a v případě ztráty ho stačí jen přeprogramovat na druhou sadu.
- Chytrý čip
Dítěti také můžete pořídit na klíče chytrý elektronický přívěsek, takzvaný lokalizační čip, který je možné spárovat s vaším mobilním telefonem. Pokud dítě klíče ztratí, stačí je „prozvonit“. Aplikace v telefonu vám navíc ukáže přibližnou polohu, kde se klíče nacházejí.
- Místo klíčů otisky
Chcete-li se obejít úplně bez klíčů, vyměňte klasické zámky za čtečky otisků prstů. Odpadne tím nutnost neustále klíče hlídat a mít je u sebe, nejen pro děti. Čtečka otisků prstů umožňuje uložit otisky všech prstů všech členů domácnosti, případně i vítaných návštěv. Snadno pak odemknete dveře svého domova pouhým přejetím prstu.
- Digitální kukátko
Pro případ, že bude dítě samo doma a někdo bude za dveřmi, můžete do dveří nainstalovat digitální kukátko. Má zabudovanou kameru, která umožňuje širokoúhlý pohled před váš vchod. Dítě tak může snadno vidět na LCD displeji umístěném třeba v kuchyni kohokoli, kdo se ke dveřím přiblíží.