V Síti: Ve scéně s nejhorším predátorem dětem dojde, že mohou říct ne, říká Klusák
Režisérská dvojice Vít Klusák a Barbora Chalupová byli nedávno oceněni Českým lvem za nejlepší dokument. Jak dokument V síti podle režiséra proměnil podobu klasického "úchyláka"? A co je klíčovým momentem dokumentu, na který děti reagují nejčastěji?
Dokument V síti pomohl otevřít oči české společnosti, která se internetovým násilím na dětech příliš nezabývala. Díky promítání na školách a velké divácké odezvě se dokument stal fenoménem. Dokonce takovým, že si jeho námět nedávno bez svolení vypůjčil i německý televizní kanál.
Jak dopadli predátoři ze snímku V síti?
V síti má dopady i na "nechtěné" hvězdy dokumentu, sexuální predátory, kteří jsou nebo byli vyšetřováni policií. Nejhorší sexuální predátor z dokumentu, Sneeky, si v listopadu 2020 odnesl tříletý podmíněný trest s pětiletým odkladem, soud mu zároveň nařídil ochrannou léčbu. Rozsudek je pravomocný.
Tvůrci V Síti společně s policií pracují na dalších případech. O tom a změně zažitého obrazu sexuálního predátora jako "pána v baloňáku" se rozpovídal Vít Klusák v rozhovoru pro CNN Prima News na podzim 2020.
- Kolik jste očekával, že se zachycených predátorů podaří vypátrat?
Policie se k dnešnímu dni zabývá 52 muži a jednou ženou. Padlo už 5 rozsudků. Přijde nám to s kolegyní Bárou Chalupovou jako slušný výsledek a vítáme to především jako preventivní výstrahu, neboť novináři ty jednotlivé kauzy sledují a zveřejňují. Aby každý, kdo chce používat děti ke svému uspokojení, věděl, že policie má kapacity a zájem si ho najít.
- Tresty za sexuální násilí jsou v České republice jedny z nejnižších v Evropě. Jaký trest byste si představoval vy?
Jsem filmař, dokumentarista, nikoliv policista a soudce. Osobně nepřeju vězení nikomu, u něhož by se jeho poklesky daly řešit jinak. Preferoval bych třeba nařízenou terapii nebo alternativní tresty. Ale někdo, kdo skutečně poznamená dítě na mnoho let dopředu, a bohužel se to děje i u zneužívání na internetu, za mříže patří, když jsme zatím nic lepšího nevymysleli.
- Dokument V Síti vyvrátil vžitou představu o podobě sexuálního násilníka, který podle ní musí zákonitě mít diagnózu. Většina takových mužů je ale psychosexuálně zcela zdravá. Jak se díky vašemu dokumentu změnil obraz sexuálního predátora?
Náš film ukazuje, že se nejedná o nějaké snadno rozpoznatelné odpudivé úchyly, ale že jsou to často na první pohled mladí sympaťáci, kterým nedělá problém s nabídkou virtuálního sexu oslovit dítě. V tomhle je V síti výstrahou už jen tím, že boří tu stereotypní představu pána s rozhaleným baloňákem.
- Dokument potvrdil, že sexuálního násilí na dětech se dopouštějí i ženy. Často zastávají roli zprostředkovatelek a průvodkyň k erotické tužbě muže. Byli jste dostatečně připraveni na to, že mezi predátory budou i ženy?
Ženy to dělají naprosto výjimečně a jak potvrzuje policie i odborníci na sexuální zneužívání v on-line prostředí, jejich motivem je spíš vydírání, nikoliv touha po sexuálním uspokojení. Tahají z kluků třeba video s masturbací a pak pod pohrůžkou zveřejnění požadují peníze. Přesto přiznávám, že žena, která ve filmu doprovodila svého partnera na schůzku se Sabinou Dlouhou, dostala do kolen i nás, kteří jsme toho v té době viděli hodně. Už jen to, s jakou samozřejmostí se domnělého dítěte vyptávala na menstruaci.
- Máte představu, kolika dětí a učitelů už vidělo osvětovou verzi filmu V síti: Za školou?
Osvětovou verzi filmu vidělo okolo 60 000 diváků, ale nebýt COVIDU, bylo by to mnohem více, už dvakrát (květen–červen, září–říjen) jsme rušili stovky projekcí pro školy… je to i důvod, proč se teď distributor filmu, společnost Aerofilms, rozhodl, že zorganizuje on-line promítání pro školy. Přípravy jsou v běhu.
- Mění se při promítání filmu V síti: Za školou reakce dětí?
Doprovází ho široká škála emocí a největší radost mám z toho, když vidím, že to děti baví. To je totiž ta nejlepší možná půda pro to, aby se ty zaseté poučky, které jsou v tom filmu ukryté, uchytily. Debata po těchto projekcích nikdy netrvá méně jak hodinu, děti nás nechtějí pustit.