18. listopadu 2019 09:51
Martina ČerňanskáVizionář Bill Gates: Dětem jsme dali mobily až ve čtrnácti a u stolu je nikdy nepoužíváme
Možná o svém smartphonu už ani nepřemýšlíme, je to automatická součást života. Ale měli bychom! Alespoň ve vztahu k našim dětem, jako to dělá Bill Gates.
Bill Gates je velkou autoritou, a když pro deník The Mirror řekl: "Nemáme mobily u stolu, když jíme. Dětem jsme je nedali, dokud jim nebylo čtrnáct. Stěžovaly si, že ostatní je dostali dřív." Byl to velký vzkaz rodičům celého světa. Jak to máte se smartphony vy?
Průměrný člověk v USA tráví každý den asi 3 hodiny chytrým telefonem. U nás to nebude o mnoho méně! Psychologové dokonce říkají, že rodiny nyní tráví více času „sami spolu“. To znamená, že rodiče jsou sice fyzicky přítomni, ale kvůli online komunikaci obětují drahocenný čas se svými dětmi.
Jaké jsou škodlivé následky takového životního stylu?
1) Děti mohou mít problémy se sociálním rozvojem
Nedostatečná pozornost rodičů znamená, že děti postrádají iniciativu a jednají náladově. Vědci z Kalifornské univerzity zjistili, že roztříštěná pozornost může mít negativní vliv na vývoj dítěte a může být příčinou emočních poruch.
Dokonce i drobné věci, jako je neustálé zasílání textových zpráv, může mít z dlouhodobého hlediska negativní dopad. Děti potřebují stabilní a předvídatelné prostředí, které zajišťuje správný vývoj. Pokud rodiče směřují pozornost do virtuálního světa místo ke svému dítěti, může to způsobit psychologické problémy, jako je deprese, riskantní chování nebo zneužívání návykových látek.
2) Děti zlobí a chovají se špatně
Psychologové tvrdí, že rodiče by měli stanovit hranice používání smartphonů nejen pro své děti, ale také pro sebe! Když dětem chybí pozornost, některé z nich si ji mohou začít vynucovat agresivním chováním a zlobením. To jen proto, aby konečně získaly požadovanou reakci od mámy a táty. Pokud ti stále zírají do smartphonů, děti se mohou cítit vynechány nebo že nejsou pro rodiče dostatečně zajímavé. Má to vliv na jejich sebevědomí a způsobuje problémy s chováním.
3) Děti nevidí své rodiče jako kladné vzory
Pro mnoho lidí je i minuta bez mobilu jako mučení. Na smartphonech prostě vzniká regulérní závislost. Vědci pozorovali rodiny v restauracích rychlého občerstvení a zjistili, že asi 70 % z nich během jídla používalo své telefony. Někteří členové rodiny dokonce okamžitě vytáhli telefony, když seděli u stolu. Tímto způsobem rodiče připravují své děti o možnost zapojit se do vzájemné interakce a naučit se chovat.
Děti navíc napodobují chování rodičů a získávají sociální dovednosti prostřednictvím komunikace s nimi. Tak se učí umění konverzace, učí se vyjadřovat lásku a projevovat zájem o jiné lidi. Pokud jejich rodiče neslouží jako příklad, pak i děti opomíjejí tyto důležité dovednosti a mohou mít problémy s budováním emočního spojení s lidmi i v životě.
4) Děti musí soutěžit o pozornost svých rodičů
Přestože rodiče milují své děti, nadměrné používání chytrých telefonů způsobuje, že se děti cítí nedůležité. Musí stále soutěžit o pozornost svých rodičů. Podle průzkumů samotné děti říkají, že „kontrola telefonů během rozhovoru“ je jedním z nejhorších rodičovských zlozvyků. 56 % dětí v průzkumu dokonce tvrdilo, že pokud budou mít šanci, zabaví chytré telefony svých rodičů!
5) Děti se stanou pasivnějšími
Emoční pouto mezi rodiči a dětmi je silné, ale zranitelné. Vědci hodnotili chování kojenců ve věku 7 až 24 měsíců v situaci, kdy si s nimi jejich matky přestaly hrát a místo toho obrátily pozornost na své telefony. Jejich emocionální reakce byla docela překvapivá.
Ukázalo se, že děti vykazovaly známky úzkosti a neměly zájem tolik prozkoumat okolí kolem sebe, když matka telefonovala. Čím déle matka telefon používala, tím více bylo dítě pasivní. Dokonce i když byla matka připravena znovu si hrát, navázat na předchozí vztah bylo těžší a těžší.
Autor: Kamila Ulčová