Jsme národem (dětských) alkoholiků?
Podle čerstvé zprávy OECD jsou české děti největší pijáci alkoholu v EU. Michal Florian, psycholog, který žije střídavě u nás a v Anglii, se zamýšlí nad tím, proč tomu tak je.
Začíná to tím, že základem výroby většiny alkoholu je kvašení, ke kterému dochází v přírodě samovolně, takže lidstvo provází od prehistorie, má ho v genech! Pro děti je jeho konzumace navíc běžná a nepovažují to za žádné tabu nebo hřích.
„Ve většině normálních rodin se s ním setkávají odmalička, otec si dává k večeři pivo, matka sklenku vína, což je i mnoha lékaři doporučovaná dávka,“ tvrdí Michal Florian. To je jen jeden z mnoha důvodů, proč děti nechápou smysl zákazu do plnoletosti a celkem logicky argumentují tím, že pokud jsou od 15 let trestně odpovědné a v 16 mohou mít dítě a založit rodinu, měly by samy rozhodovat o tom, co budou pít.
„U nás byla tradice, že se na střední škole šlo po vyučování na pivo, chodil jsem na něj já i otec, ale kvůli represivním opatřením bere za své,“ podotýká psycholog. Ta podle něj způsobila jenom to, že si dnes mladí koupí v krámě krabicové víno, smíchají ho s kolou a vypijí na lavičce v parku, což nemá žádnou atmosféru. Vždy platilo, platí a bude platit, že ten, kdo se chce napít nebo opít, si příležitost najde.
„Hospoda je v Čechách něco jako chrám, není jen pro zábavu, lidé se tam „vyzpovídají“, uleví si, když potřebují něco sehnat, udělat, vždycky uspějí,“ upozorňuje PhDr. Florian. Kritizuje i přístup nynější i přechozích vlád k této problematice, která se zaměřuje na represi, místo mnohem účinnější prevence. Ovšem ta většinou bohužel vypadá tak, že studentům přijde „odborník kázat“, že se pít nemá, ti ho neberou vážně a dělají si z něj legraci.
Kdo pije, je borec
Za odstrašující považuje Michal Florian klip, kdy si Ivan Trojan dá před představením panáka. Tím v podstatě propaguje pití alkoholu v pracovní době! A patří k idolům mladé generace, ta má tendenci vzory napodobovat. Případů, které na ni podprahově působí, je ale víc.
„Kdo pije ten a ten nápoj, je kapitán, borec, král a podobně. Je pak velmi těžké přesvědčit adolescenty, že jim pití škodí," upozorňuje Florian.
Zpěváci, herci, sportovci...
Ve státní koncepci chybí smysluplná osvěta, kterou by mladá generace akceptovala. Kampaň, kde by o škodlivosti alkoholu promluvili sportovci, o smutné zkušenosti by se podělili někteří populární zpěváci nebo herci, kteří s alkoholem bojovali a dokázali přestat.
„Osobní zkušenost je nepřesvědčivější. Alkoholikem se nikdo nestane tím, že se hodně mladý opije, spíš platí opak, pozvrací se, je mu zle a odmítá pít," říká psycholog.
Závisláci jsou si podobní
Podle jeho zkušeností se u závislých (bez ohledu na čem) mladistvých projevují stejné povahové rysy – neochota či neschopnost řešit problémy, nedostatek vůle, tendence svalovat neúspěchy na něco nebo někoho, sobectví, sebestřednost, rozmazlenost. Jsou to prostě nepochopení géniové, na které je svět zlý. Mnozí se tak narodí, u jiných jde o důsledek výchovy, v počátcích může stát i touha okusit „zakázané ovoce“.
Akcelerace není legrace
Existuje i fenomén zvaný akcelerace, který by se měl brát v úvahu. Děti prokazatelně dospívají dřív, než rodiče, délka i váha plodu vykazuje nárůsty, velikost chodidla se za 40 let zvětšila o deset centimetrů! I proto je věková hranice diskutabilní.
O tom, že mladému organismu alkohol škodí, není sporu. Otázka je, jestli jsou zvolené prostředky v boji proti němu správné. Stoupající spotřeba tomu moc nenasvědčuje.
Jan Janula